Setki mieszkańców z gminy Szczurowa w powiecie brzeskim zostały bez dachu nad głową. Woda zabrała im cały dorobek życia. Nie mają na czym spać i co jeść. Pomoc potrzebna jest od zaraz. Na dramatyczny apel wójta gminy odpowiedziało Stowarzyszenie Dobroczynne Res Sacra Miser z Olkusza, które przy wsparciu PSS Społem i redakcji „Przeglądu Olkuskiego” organizuje akcję zbiórki darów  „Pomóżmy powodzianom – SOS dla Szczurowej”.
Około 1,5 tysiąca osób straciło wszystko. Wyszli z domu jedynie z dokumentami. Najgorsze jest to, że nie mają do czego wracać, bo domy w kilku wsiach są zatopione na wysokości dachów.  
– Woda wciąż nie opada. Sytuacja tych ludzi jest dramatyczna. Potrzebujemy dosłownie wszystkiego i będziemy wdzięczni za każdą pomoc – apeluje Jadwiga Gargul z Urzędu Gminy w Szczurowej.

– Najbardziej potrzebne w tej chwili są gumiaki, peleryny, wszelki sprzęt w postaci łopat, szczotek, ubrania, woda, żywność z długim terminem przydatności, czyli konserwy, makarony, mąka. Potrzebne są też środki higieny osobistej oraz środki służące do dezynfekcji pomieszczeń w budynkach, które zostały zalane – wylicza Mateusz Wysocki, wiceprezes Stowarzyszenia Dobroczynnego Res Sacra Miser w Olkuszu. Potrzebne są również koce, pościel, śpiwory, ręczniki, garnki i worki na śmieci. Wszystkie te rzeczy można przynosić do 

PSS Społem w Olkuszu przy ul. Króla Kazimierza Wielkiego 12. Będzie on czynny

w sobotę i niedzielę od 10 do 15 oraz od poniedziałku do piątku w godzinach: 10.00-19.00. 

Pierwszy transport pojedzie do Szczurowej już we wtorek 25 maja.

-Wybraliśmy gminę Szczurowa, bo chcieliśmy, żeby to była gmina z województwa małopolskiego, bliska sercem i bliska w sensie geograficznym. Nie możemy tych ludzi zostawić bez pomocy – przekonuje Maria Jędrysik, prezes Stowarzyszenia Dobroczynnego Res Sacra Miser.

Olkuszanie już przynoszą dary do siedziby PSS Społem. Zależy nam, żeby informacja o zbiórce dotarła do jak największej liczby mieszkańców powiatu. Dlatego prześlij link tej strony do jak największej ilości znajomych.  

Nie bądźmy obojętni na ludzką krzywdę. Razem możemy więcej.

Fot. Źródło: www.szczurowa.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kazio
kazio
13 lat temu

Jak widzisz to jest oddolna inicjatywa. I bardzo dobrze!

koss
koss
13 lat temu

a dlaczego to my biedni mieszkańcy olkusza mamy pomagać? a gdzie jest Urząd Miasta,Starostwo i parafia? jakby sie zrzucili po 30 tys.zł to by pomogli i nie zbiednieli…ale gdzie tam…Starostwo wzięło 20 milionów zł kredytu bo długów narobili a drogi nadal dziurawe !!! będzie dobrze w olkuszu? nigdy !!!

PP
PP
13 lat temu

można też i tak:
KONTO BANKOWE

POMOC DLA POWODZIAN

KBS/O SZCZUROWA

73 8591 0007 0100 0900 0459 0063

URZĄD GMINY SZCZUROWA

Res Sacra Miser
Res Sacra Miser
13 lat temu

Prosimy o wsparcie akcji. We wtorek chcemy wyjechać z transportem najpilniejszych rzeczy. Prosimy o miotły, szczotki, środki czystości, żywność.

Karola
Karola
13 lat temu

Wiec do dziela olkuszanie! Ja juz zanioslam. Widzialam, ze odpowiedz na apel jest dosyc spory. My nie ucierpielismy, wiec pomozmy innym. Na zbiorke pieniedzy jeszcze przyjdzie czas. Teraz im sa potrzebne rzeczy najpilniejsze – jedzenie, woda, cos do spania. Moze jedzenie dla maluchow – kaszki, bobofrutki, pampersy. Pomyslmy tez o mamach i ich dzieciach!

prawdziwyktoś
prawdziwyktoś
13 lat temu

Takie akcje przydałyby się w całej Polsce, żeby gminy, które nie ucierpiały brały pod „opiekę” te które zostały dotknięte powodzią. Powinno się zoragnizować też zbiórkę pieniędzy.
Liczy się czas.

.
.
13 lat temu

a może by tak zorganizować wyjazd np. z pomocą do sprzątania po powodzi?