Grupa Przyjaciół z Olkusza – Ireneusz Cieślik, Olgerd Dziechciarz, Krzysztof Kocjan i Dariusz Rozmus – odebrała we wtorek w krakowskim Urzędzie Miasta z rąk rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego Wojciecha Nowaka Nagrodę im. Księdza Stanisława Musiała, która przyznawana jest za działania na rzecz dialogu polsko-żydowskiego. Ich głos nawołujący o pamięć po tysiącach mieszkańców Olkusza został usłyszany i zauważony. W tym roku to prestiżowe wyróżnienie otrzymał również Stefan Wilkanowicz, wybitny intelektualista działający na rzecz pojednania, który został nagrodzony za całokształt swojej pracy.

– Ta nagroda i coroczne spotkania są po to, żeby pamiętać. Patron naszej nagrody, ksiądz Stanisław Musiał, mówił „…troska o to, żeby świat nie zapomniał o zagładzie Żydów jest w interesie wszystkich – Żydów i nie-Żydów, żeby ten horror nie powtórzył się już nigdy” – podkreśla Janusz Poniewierski prezes Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze”, które zainicjowało tę nagrodę pięć lat temu.

Ogromna praca, jaką wykonali w ciągu ostatnich kilkunastu lat Cieślik, Dziechciarz, Kocjan i Rozmus, została doceniona przez kapitułę nagrody, która spośród zgłoszonych kandydatur wybrała właśnie olkuszan. Cała czwórka historyków od dawna starała się uzupełnić lukę w historii miasta, jaka powstała od holocaustu do czasów nam współczesnych. Dziesiątki publikacji, książki na temat Żydów, dokumentacja materialnych i niematerialnych śladów po mieszkańcach Olkusza wyznania mojżeszowego, czy wreszcie inicjatywy dla upamiętnienia zagłady olkuskich Żydów, to tylko część tego, co dla ocalania pamięci o tej części społeczności dawnego Olkusza, zrobiła nagrodzona czwórka. Wszystko zaczęło się od powołania do życia nieistniejącego już dzisiaj Olkuskiego Stowarzyszenia Kulturalnego „Brama”, którego przewodniczącymi byli Maciej Włodarczyk i Jerzy Roś. Idee „Bramy” kontynuuje nieformalna Grupa Przyjaciół z Olkusza. Osoby z nią związane organizowały koncerty klezmerskie, spotkania autorskie z żydowskimi autorami. Grupa ratowała przed zniszczeniem macewy na olkuskich cmentarzach żydowskich. Pierwszą kompleksową monografię na temat olkuskich Żydów napisał w 1997 roku Krzysztof Kocjan, w tym roku wspólnie z Ireneuszem Cieślikiem wydał monografię o Żydach z Wolbromia. Cała czwórka zbierała i opracowywała teksty prasowe i popularno-naukowe, które krok po kroku wypełniały białe plamy w olkuskiej historii. W 2006 roku Ireneusz Cieślik samotnie odbył marsz pamięci w rocznicę likwidacji olkuskiego getta. Od tamtego czasu marsz odbywa się co roku i przyłącza się do niego coraz więcej osób, którym śmierć tysięcy sąsiadów naszych dziadków nie jest obojętna. Od 2011 podobny marsz odbywa się w Wolbromiu.  

– Próbę odpowiedzi na pytanie, o źródło zaangażowania osób nagrodzonych znaleźć można we wstępie do jednej z książek Krzysztofa Kocjana, poświęconych zagładzie. Autor pisze: „…publikacja powstała z potrzeby sumienia, by wypełnić to niezrozumiałe milczenie, jakie zapadło wokół losu olkuskich Żydów po ich wymordowaniu i trwało przez ostatnich 60 lat, przerywane z rzadka pojedynczymi głosami”. Grupa Przyjaciół z Olkusza od kilkunastu lat ten grzech milczenia i niepamięci próbuje naprawić – mówi profesor Wojciech Nowak, rektor UJ.

– Dziś trzeba się starać o to, żeby w każdej miejscowości umieć odkryć, pokazać i pochylić się nad tragedią. Umieć przekazać współczesnym ludziom to, na czym polegała ta tragedia, ale także normalne życie Żydów, jakie było przed wojną – mówi biskup Tadeusz Pieronek, gratulując laureatom.

To pokazywanie i odkrywanie tragedii narodu żydowskiego przez te cztery osoby nie zostało nigdy tak docenione w olkuskim środowisku, jak teraz w krakowskim. Praca jaką wykonali lub wykonać chcieli, nie zawsze spotykała się z pełnym zrozumieniem władz miasta i wszystkich jego mieszkańców.
– Dzięki staraniom tych osób, olkuszanie mogli po raz pierwszy w powojennej historii skonfrontować się z losami i historią miasta nawet jeśli budziło to kontrowersje lub zgoła przeciwnie – przyjmowane było zupełnie bezrefleksyjnie i z lekceważącą obojętnością. Mieszkałam kiedyś w Olkuszu i śledziłam to, co czwórka tych historyków robiła dla ocalenia pamięci o Żydach. Najwyższa pora, żeby można im było za to podziękować – uważa Sylwia Płucisz, która zaproponowała kandydaturę olkuszan do Nagrody im. Księdza Stanisława Musiała.

Nagrodzeni odebrali również gratulacje od prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, krakowskiej gminy żydowskiej, ocalonych z Holocaustu, Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata i burmistrza Olkusza Dariusza Rzepki, który towarzyszył im w tej pięknej i ważnej uroczystości nie tylko dla nich, ale i dla Olkusza.

– Przede wszystkim jestem wzruszony i zaszczycony, ale muszę też powiedzieć o swoim zakłopotaniu. Kiedy podejmowaliśmy te działania, nie myśleliśmy, że robimy coś wielkiego. Bo w końcu czy jest czymś nadzwyczajnym dbanie o groby przodków, o zabytki, dokumentowanie tego, co po przodkach zostało i pamiętanie o ważnych wydarzeniach, które miały miejsce na naszym terenie, a przede wszystkim pamięć o mieszkańcach, którzy mieli tak tragiczny los? – pyta retorycznie Ireneusz Cieślik, jeden z nagrodzonych.

Relacja filmowa:

nagroda musiala3

nagroda musiala1

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
57 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
moskiewskije nowosti
moskiewskije nowosti
11 lat temu

[quote name=”BLISKI WSCHOD”]ANTYSEMITYZM WYWODZI SIE Z BLISKIEGO WSCHODU. ZOBACZCIE ILE PANSTW Z TAMTEGO REGIONU NIENAWIDZI ZYDOW. ANTYSEMITYZM NIE POWSTAL W EUROPIE. WYWODZI SIE JESZCZE ZE STAROZYTNOSCI. A JUZ NAPEWNO NIE WYWODZI SIE Z POLSKI. NIE DAJE WAM DO MYSLENIA, DLACZEGO ZYDZI W TYM REJONIE NIE MAJA PRZYJACIOL TYLKO TRZYMAJA Z USA. TO NIE JEST TAKIE PROSTE ABY TE SPRAWE ROZWIKLAC -POSTAMI.

ZAZNACZAM, ZE NIE JESTEM ANTYSEMITA I NIE MAM NIC PRZECIWKO JUDE.[/quote]
———————————————————————————

Dyl_Sowizdrzał
Dyl_Sowizdrzał
11 lat temu

[quote name=”z innej planety”]….. Przez moja inteligencje tylko nie nazwe cie, dubeltowym trollem.[/quote]

[b]Nie jest inteligentnym ten, kto nie potrafi ukryć braku inteligencji.[/b]
Stefan Pacek

z innej planety
z innej planety
11 lat temu

Profesorku, skad sie ty wzioles?. Zarzucasz, ze ten czy inny jest niedouczonym tchorzem, trollem i co tam jeszcze. Ty jestes chyba z innej planety. Uzywasz wyzwisk, jezyka nienawisci a sam kreujesz siebie na wyksztalconego, elokwentnego i tylko z toba mozna dyskutowac w postach. Tym jezykiem jakiego uzywasz wszystkiemu zaprzeczasz. Masz kompleksy, i dlatego sam nie wiesz co piszesz. Nie pisz wiecej i nie obrazaj ludzi. Przez moja inteligencje tylko nie nazwe cie, dubeltowym trollem.

profesor
profesor
11 lat temu

[quote name=”Dyl_Sowizdrzał”]Wspaniałą rzeczą jest porozmawiać, wymienić poglądy, podzielić się opiniami traktując uczestnika dyskusji i osoby, o których się pisze jeżeli nie z szacunkiem to przynajmniej normalnie… Pyskówki, pomówienia, wyzwiska na tym forum powinny być tępione z cała bezwzględnością, a adres IP delikwenta ujawniany przy jego postach.
Myślę, że redakcja Przeglądu powinna tak konstruować możliwość komentowania, by nie opłacało się być chuliganem…[/quote]
Zgadzam się, Przegląd najwyraźniej myli pospolite chamstwo z wolnością słowa. Analiza komentarzy i wyłapywanie oczywistego chamstwa wymaga uwagi i zaangażowania, Przeglądowi już się nie chce, a dzięki AADAMOWI, eryce, zenobii, xyz, 000 itd w jednej osobie z ważnego pisma olkuskiego zmienia się w broszurę ogłoszeniową, wraca do korzeni???

Dyl_Sowizdrzał
Dyl_Sowizdrzał
11 lat temu

Wspaniałą rzeczą jest porozmawiać, wymienić poglądy, podzielić się opiniami traktując uczestnika dyskusji i osoby, o których się pisze jeżeli nie z szacunkiem to przynajmniej normalnie. Więcej wtedy można się dowiedzieć, poznać coś (kogoś) interesującego. Pyskówki, pomówienia, wyzwiska na tym forum powinny być tępione z cała bezwzględnością, a adres IP delikwenta ujawniany przy jego postach.
Myślę, że redakcja Przeglądu powinna tak konstruować możliwość komentowania, by nie opłacało się być chuliganem.
Ostrzeżeniem przed ujawnieniem IP powinna być „czerwona kartka” dopinana do każdego postu takiego delikwenta, a w konsekwencji zablokowanie możliwości publikowania..

enigma1952
enigma1952
11 lat temu

[quote name=”Dyl_Sowizdrzał”]W sytuacji, gdy mówimy o antysemityzmie niemieckim w III Rzeszy, przytaczanie jako argumentu antysemityzmu w II Rzeczpospolitej jest stawianiem znaku równości i nadużyciem. Trywializm porównania tych dwóch zjawisk ze śledziem jest porażający . Dziwisz się, że Żydzi i inne nacje używają Określenia „polskie obozy śmierci”, a sam dajesz im argumenty do rąk. Nie można stawiać znaku równości między głupim i rozwydrzonym sąsiadem, a seryjnym mordercą wspieranym przez aparat państwowy. Zło rzeczywiście jest złem i w każdym przypadku należy je piętnować. W kategoriach moralnych można sobie pozwolić na stwierdzenie, że „nie dzieli się na mniejsze lub większe”. W kategoriach prawnych zło zostało wyskalowane, a poszczególnym jego przejawom przypisano stosowne kary. Jest mniejsze zło karane naganą i większe , w szczególnych przypadkach karane nawet pozbawieniem życia.[/quote]
Dobrze jest od czasu do czasu z mundrym pogadać, można się czegoś nowego dowiedzieć.

profesor
profesor
11 lat temu

[quote name=”000.”]
I WICEWERSA PROFESORKU. NIE WYMADRZAJ SIE, BO NIE JEST TAK, ZE TYLKO TWOJA PRAWDA JEST TA WLASCIWA. CO JESTES OD DONALDA ?.[/quote]
(moderacja)! ;). Myślę, że Przegląd powinien bez oporów skorzystać z opcji zablokowania tego trolla który od dawna obraża forumowiczów zniechęcając nas do jakiejkolwiek dyskusji. Jak można łatwo zauważyć ten troll nadaje z kilku komputerów, czyżby z gniazda na Szpitalnej 😆 .

000.
000.
11 lat temu

[quote name=”profesor”][quote name=”xyz”]
bardzo trafny wpis C.D[/quote]

C.D. xyz, AAdamie, haniu, eryko, zuzanno, berto itd, gadasz sam ze sobą, sam wpisujesz sobie zielone plusy a wszystkim pozostałym czerwone minusy, nietrudno to stwierdzić. Zaraz po twoim wpisie pojawiają się trzy plusy pod twoim wpisem i trzy minusy pod tym kogo komentujesz. Jesteś niewiarygodnym niedouczonym tchórzem nie mającym pojęcia o czymkolwiek, jesteś klasycznym trollem.

Piszesz że znasz tego i tamtego, ty może i znasz, ale ciebie znać nikt nie chce TROLLU 😆 😆 :lol:[/quote]

I WICEWERSA PROFESORKU. NIE WYMADRZAJ SIE, BO NIE JEST TAK, ZE TYLKO TWOJA PRAWDA JEST TA WLASCIWA. CO JESTES OD DONALDA ?.

Dyl_Sowizdrzał
Dyl_Sowizdrzał
11 lat temu

W sytuacji, gdy mówimy o antysemityzmie niemieckim w III Rzeszy, przytaczanie jako argumentu antysemityzmu w II Rzeczpospolitej jest stawianiem znaku równości i nadużyciem. Trywializm porównania tych dwóch zjawisk ze śledziem jest porażający . Dziwisz się, że Żydzi i inne nacje używają Określenia „polskie obozy śmierci”, a sam dajesz im argumenty do rąk. Nie można stawiać znaku równości między głupim i rozwydrzonym sąsiadem, a seryjnym mordercą wspieranym przez aparat państwowy. Zło rzeczywiście jest złem i w każdym przypadku należy je piętnować. W kategoriach moralnych można sobie pozwolić na stwierdzenie, że „nie dzieli się na mniejsze lub większe”. W kategoriach prawnych zło zostało wyskalowane, a poszczególnym jego przejawom przypisano stosowne kary. Jest mniejsze zło karane naganą i większe , w szczególnych przypadkach karane nawet pozbawieniem życia.

profesor
profesor
11 lat temu

[quote name=”xyz”]
bardzo trafny wpis C.D[/quote]

C.D. xyz, AAdamie, haniu, eryko, zuzanno, berto itd, gadasz sam ze sobą, sam wpisujesz sobie zielone plusy a wszystkim pozostałym czerwone minusy, nietrudno to stwierdzić. Zaraz po twoim wpisie pojawiają się trzy plusy pod twoim wpisem i trzy minusy pod tym kogo komentujesz. Jesteś niewiarygodnym niedouczonym tchórzem nie mającym pojęcia o czymkolwiek, jesteś klasycznym trollem.

Piszesz że znasz tego i tamtego, ty może i znasz, ale ciebie znać nikt nie chce TROLLU 😆 😆 😆

BLISKI WSCHOD
BLISKI WSCHOD
11 lat temu

ANTYSEMITYZM WYWODZI SIE Z BLISKIEGO WSCHODU. ZOBACZCIE ILE PANSTW Z TAMTEGO REGIONU NIENAWIDZI ZYDOW. ANTYSEMITYZM NIE POWSTAL W EUROPIE. WYWODZI SIE JESZCZE ZE STAROZYTNOSCI. A JUZ NAPEWNO NIE WYWODZI SIE Z POLSKI. NIE DAJE WAM DO MYSLENIA, DLACZEGO ZYDZI W TYM REJONIE NIE MAJA PRZYJACIOL TYLKO TRZYMAJA Z USA. TO NIE JEST TAKIE PROSTE ABY TE SPRAWE ROZWIKLAC -POSTAMI.

ZAZNACZAM, ZE NIE JESTEM ANTYSEMITA I NIE MAM NIC PRZECIWKO JUDE.

enigma1952
enigma1952
11 lat temu

Do Dyl_Sowizdrzał
Cytuję Twój wpis: „Stawianie jednak znaku równości między obiema zjawiskami jest nadużyciem”
Nie bardzo widzę, w którym to miejscu znalazłeś, iż zrównałem Polski antysemityzm z Niemieckim? Jednak mimo wszystko jest pewien wspólny mianownik prawda? Powiedz mi czy jest różnica między śledziem z beczki a śledziem bezpośrednio z morza? Owszem jest, ten pierwszy jest słony i w zalewie, lecz oba nadal pozostają śledziem. Zło jest złem i nie dzieli się na mniejsze lub większe. Reasumując, to Twoja nadinterpretacja jest nadużyciem.

Dyl_Sowizdrzał
Dyl_Sowizdrzał
11 lat temu

Cd. Antysemityzm w Polsce nie był zinstytucjonalizowany i nie był regulowany takim prawem jak np. Ustawy Norymberskie, które formalnie dyskryminowały Żydów i stały się podstawą do prowadzenia polityki antyżydowskiej, a w konsekwencji do holocaustu w okresie II Wojny Światowej. Dwa nieporównywalne zjawiska. Polski, międzywojenny antysemityzm miał inne podłoże, objawiał się w inny sposób co oczywiście nie stanowi dla niego usprawiedliwienia. Jak to wyglądało w III Rzeszy zapewne wiesz i przypominanie tego jest zbędne. Temat antysemityzmu w Polsce przedwojennej jest obszerny, ja nie jestem naukowcem. Napisałem co wiem, a wiem niewiele. Wystarczająco dużo jednak by móc odróżnić jedno od drugiego. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych artykułów na ten temat. Mamy się czego wstydzić. Stawianie jednak znaku równości między obiema zjawiskami jest nadużyciem
Ps. Definicję antysemityzmu ująłem w cudzysłów. Po niej moje wyjaśnienie wedle wiedzy jaka dysponuję.

Dyl_Sowizdrzał
Dyl_Sowizdrzał
11 lat temu

Czym jest antysemityzm? Cytuję za Wikipedią „Antysemityzm – postawa wyrażająca uprzedzenie, niechęć, wrogość i dyskryminację Żydów oraz osób pochodzenia żydowskiego, postrzeganych jako grupa religijna, etniczna lub rasowa, argumentowana powodami religijnymi, gospodarczymi lub politycznymi. Ekstremalny antysemityzm głosiła ideologia niemieckiego nazizmu, doprowadzając do próby wyniszczenia narodu żydowskiego w okupowanej Europie”
Antsemityzm występował w II Rzeczpospolitej, a niechęć do Żydów również i wcześniej . Po I Wojnie Światowej, w okresie odradzania się państwowości polskiej miał on charakter bardziej nacjonalistyczny. Żydzi stanowili w Polsce dużą mniejszość narodową (11%), a mniejszości narodowe stanowiły 1/3 ludności Polski. Ich status prawny określała konstytucja dając im równe z Polakami prawa.

BLISKI WSCHOD
BLISKI WSCHOD
11 lat temu

[quote name=”Hugo Knote”]Do Dyl_Sowizdrzał
Dotyczy postu 37

Mylisz się, to nie Niemcy w latach okupacji odkryli dla Polaków antysemityzm. Już w tak zwanych latach międzywojennych w sanacyjnej Polsce i wcześniej, był jawny, nieskrywany i powszechny z małymi wyjątkami antysemityzm. Zastanawia mnie jedynie, co było powodem takiej agresywnej alergii czy też wręcz wrogości do tej nacji. Byłbym Ci wdzięczny gdybyś poszerzył moją wiedzę w tym zakresie.[/quote]

ANTYSEMITYZM WYWODZI SIE Z BLISKIEGO WSCHODU. ZOBACZCIE ILE PANSTW Z TAMTEGO REGIONU NIENAWIDZI ZYDOW. ANTYSEMITYZM NIE POWSTAL W EUROPIE. WYWODZI SIE JESZCZE ZE STAROZYTNOSCI. A JUZ NAPEWNO NIE WYWODZI SIE Z POLSKI.

enigma1952
enigma1952
11 lat temu

Do Dyl_Sowizdrzał
Dotyczy postu 37

Mylisz się, to nie Niemcy w latach okupacji odkryli dla Polaków antysemityzm. Już w tak zwanych latach międzywojennych w sanacyjnej Polsce i wcześniej, był jawny, nieskrywany i powszechny z małymi wyjątkami antysemityzm. Zastanawia mnie jedynie, co było powodem takiej agresywnej alergii czy też wręcz wrogości do tej nacji. Byłbym Ci wdzięczny gdybyś poszerzył moją wiedzę w tym zakresie.

JOŻIN
JOŻIN
11 lat temu

Knocisz Hugo. Kończ już i wstydu sobie oszczędź.

Dyl_Sowizdrzał
Dyl_Sowizdrzał
11 lat temu

[quote name=”Hugo Knote”]Dyl_Sowizdrzał

Drogi Dylu, jestem Ci bezgranicznie wdzięczny …..
Hugo Knote[/quote]

Jak widzę i czytam nie ma za co.
Pozdrawiam

enigma1952
enigma1952
11 lat temu

Dyl_Sowizdrzał

Drogi Dylu, jestem Ci bezgranicznie wdzięczny za ten, jak że intelektualnie pouczający wykład o kulturze, moralności i stosunku do innego człowieka. To dzięki Tobie i temu forum, na którym oboje znaleźliśmy się, pomogłeś mi odkryć moje właściwe ja, moje ego. Jestem Ci poddańczo zobowiązany za obnażanie moich wad, strachów i fobii. Rola, jaką odegrałeś i odgrywasz w mojej psychicznej transformacji jest nie do przecenienia. Żaden dotychczasowy psychoterapeuta nie był w stanie wydobyć tego z moich trzewi i uświadomić, jak strasznie błądzę i popadam w nicość. Drzemie w Tobie drogi Dylu ogromny niedoceniony potencjał. Grzechem byłoby go bezmyślnie, bezowocnie zmarnować.
Z wyrazami szacunku
Hugo Knote

dalll
dalll
11 lat temu

Dajcie sobie juz spokoj z tymi 4 muszkieterami. szkoda czasu. powielili innych i mysle , ze na przyszlosc powinno dac im to do myslenia.

Dyl_Sowizdrzał
Dyl_Sowizdrzał
11 lat temu

Cd.
Nie wierzę również, by ataki na nagrodzonych były autorstwa antysemitów. W świadomości wielu ludzi funkcjonują w dalszym ciągu resztki resztki takiego stosunku do żydów jaki w latach wojny utrwalali nam (jak widać skutecznie) hitlerowcy. Takie, wykształcone przez okupanta postawy, jak również lęki tych, którzy także w Olkuszu „za friko” wzbogacili się na mieniu żydowskim powodują taki a nie inny stosunek do naszych wymordowanych sąsiadów. Powszechna niewiedza i nieświadomość roli jaka spełniała ta społeczność w Olkuszu, zasłyszane i nieprawdziwe historie szkalujące żydów, zwykła bezinteresowna zawiść powodują to, że z dyskusji na tym forum wychodzi jak słoma z gumiaków żenująca prawda o kulturze, moralności i stosunku do innego człowieka jaki prezentują niektórzy olkuszanie.
Cyt. „Niegodziwcy publicznie śmieją się z dobrych ludzi, zaś skrycie respektują ich i nienawidzą.” Manuel Tamayo

Dyl_Sowizdrzał
Dyl_Sowizdrzał
11 lat temu

[quote name=”Hugo Knote”]Mam nadzieję, że nie zawiodłem Twoich pro semickich uczuć.[/quote]

Działalność laureatów na rzecz utrwalania w pamięci olkuszan naszych sąsiadów, starszych braci w wierze, których hitlerowcy wymordowali w latach okupacji zarówno ja jak również inni obserwujemy od wielu lat. Efektem ich jest pracy jest obecny stan obu olkuskich kirkutów. Podawanie w wątpliwość ich intencji, a wręcz sugerowanie sprzedajności (judaszowe srebrniki) przy braku nie tylko dowodów lecz przesłanek do takich stwierdzeń jest delikatnie mówiąc niegrzeczne. By zająć takie jak moje stanowisko w sprawie ich nagrody nie trzeba być filosemitą, a jedynie potraktować ten fakt jako pozytywne i normalne wydarzenie.

xyz
xyz
11 lat temu

[quote name=”C.D”][quote name=”PIOTR NOGIEĆ”][quote name=”ale, to juz bylo”]…a Nogieć zamiast napisać komentarz i puścić jako artykul w PO, to wypisuje dyrdymaly do każdego wpisu. Chłopie nie masz nic lepszego do roboty. Może zajmij się rodziną, pomóż żonie, dzieciom, narąb drewna. Nie wygłupiaj się i nie denerwuj ludzi. chyba, że o to ci chodzi.[/quote]
Przedstaw się (moderacja), a pogadamy jak równy z równym :lol:[/quote]

I to jedno zdanie, ktore napisałes panie Piotrze Nogiec utwierdzilo mnie w przekonaniu, ze jestes maluczki czlowieczek. I daj juz sobie spokoj z komentarzami. iaj rowny zrownym- to trzeba byc rownym a ty nie jestes. jestes za bardzo stronniczy.[/quote]

bardzo trafny wpis C.D

enigma1952
enigma1952
11 lat temu

Część druga
Mam jedynie cichą nadzieję, że ten ich szczytny i wzniosły czyn podyktowany był porywem i potrzebą serca, w co szczerze wątpię a nie z wyrachowania i kunktatorstwa, co bardziej jest prawdopodobne. Olkusz jak piszesz, jest wyjątkowym miastem skoro na ten cel Izraelici dali fundusze a nie wydoili z kieszeni od gojów. Osobiście w tej materii mam inną wiedzę i doświadczenie. Co do wpadania to pragnę Cię z przykrością poinformować, iż nie jestem fanem żydowskich nekropoli i nie jest to miejsce w kręgu moich zainteresowań. Jednak mimo wszystko serdecznie dziękuję za zaproszenie. Mam nadzieję, że nie zawiodłem Twoich pro semickich uczuć.

enigma1952
enigma1952
11 lat temu

Do Dyl_Sowizdrzał
Część pierwsza
Drogi „Dylu” domyślam się a nawet jestem tego pewien, iż obecny wygląd obu kirkutów jest zdecydowanie inny niż ten, jaki zapamiętałem z przed wielu, wielu lat. A to był właśnie obraz, który jednak mimo wszystko musiał i powinien wbijać Olkuszan w poczucie winy. Obecny wygląd jest to efekt jak mniemam poprawności politycznej naszego państwa i siły politycznej Izraela, z którą nie tylko tacy malutcy jak my muszą się liczyć, ale i mocarze. Wybacz za szczerość, lecz Twoje argumenty do mnie zdecydowanie nie docierają. Natomiast zapewne należy się chwała i słowa uznania laureatom za ich trud i wysiłek

Dyl_Sowizdrzał
Dyl_Sowizdrzał
11 lat temu

W dalszym ciągu uważam, że przerwanie dyskusji w tym temacie i rozpoczęcie praktycznie nowej dyskusji przyniosło szkodę dla ich jakości, której nic nie jest w stanie nadrobić. Informacja (nawet nie link), że została umieszczona gdzieś tam w archiwalnej postaci przeglądu to nie to samo, to nawet nie jest erzac. Fakt ten spowodował, iż w miejsce dyskusji mamy zwykłą pyskówkę i magiel.

Ps. Hugo Knote wpadnij od czasu do czasu na oba olkuskie kirkuty i zobacz jak wygląda obecnie stary i nowy uporządkowany m.in. rękami laureatów z nowym ogrodzeniem sfinansowanym nie „za nasze pieniądze”. Może nie jest idealnie, lecz z pewnością ich wygląd nie „wbija nas w poczucie winy”.

zasmucona
zasmucona
11 lat temu

[quote name=”Mrzena”]usunieto wszystkie wpisy C.D ale ja znam Piotra Nogiecia i tam bylo zawartch duzo prawdziwych slow. przeciez to Piotr pierwszy zaczal obrazac C.D. poza tym nie bylo tam, zadnego slowa obraźliwego, tylko troche przekorne, no i moze troche denerwujace Piotra[/quote]
Mrzeno C D eryko i tak dalej. W każdym cywilizowanym społeczeństwie obowiązują określone zasady współżycia. Ty te zasady łamiesz, nie tylko tutaj ale pod każdym wątkiem. Jeżeli wyrozumiały przegląd sprowadził cię wreszcie na ziemię znaczy, że musiałeś bardzo przesadzić. Nie wiem co na temat twoich wpisów sądzi pan Piotr, jak zauważyłam nie przejął się nimi zbytnio, to ja zainterweniowałam (imię i nazwisko podaję do wiadomości redakcji gdybyś chciał się bardziej zagłębić). Jeszcze raz proszę przegląd, aby skuteczniej reagował na chamskie niemerytoryczne wpisy jeżeli zależy mu, aby zaglądali tutaj nie tylko osobnicy typu C D Mrzena i tak dalej.

enigma1952
enigma1952
11 lat temu

[quote name=”Bezradny”]Panie Hugo, przemawia przez Pana zazdrość. Rozumiem, że mpoże się Pan czuc pominiety. Ale to nie wina laureatow. Wypadloby pogratulowac kolegom bo zdaje sie, ze kiedys bylo wam po drodze.[/quote]
Drogi „Bezradny”
Byłbym wdzięczny gdybyś nauczył się czytać ze zrozumieniem 😛

Bezradny
Bezradny
11 lat temu

Panie Hugo, przemawia przez Pana zazdrość. Rozumiem, że mpoże się Pan czuc pominiety. Ale to nie wina laureatow. Wypadloby pogratulowac kolegom bo zdaje sie, ze kiedys bylo wam po drodze.

emenem
emenem
11 lat temu

Hugo Knote we wpisie 26 ma rację.

Mrzena
Mrzena
11 lat temu

usunieto wszystkie wpisy C.D ale ja znam Piotra Nogiecia i tam bylo zawartch duzo prawdziwych slow. przeciez to Piotr pierwszy zaczal obrazac C.D. poza tym nie bylo tam, zadnego slowa obraźliwego, tylko troche przekorne, no i moze troche denerwujace Piotra. ale mogl nie zaczynac. pytam, dlaczego jemu wolno?.

enigma1952
enigma1952
11 lat temu

Myślę, iż kolejnym krokiem winno być zainteresowanie się naszymi bohaterami przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem. Cała czwórka zdecydowanie zasłużyła na miano „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” oraz na prawo posadzenia swojego drzewka w Alei Sprawiedliwych a miasto Olkusz tytuł „Sprawiedliwego Miasta”. Miastu, które wydało na świat tak wspaniałych obywateli, piewców „Narodu Wybranego”, wróże świetlaną przyszłość i dostatnie życie u boku starszych braci w wierze.

Rabin
Rabin
11 lat temu

MODERACJA

zasmucona
zasmucona
11 lat temu

Z zainteresowaniem śledziłam początkowy przebieg dyskusji pod tym i poprzednim wątkiem poświęconym Żydom oraz laureatom nagrody raz po raz zakłócanej niemerytorycznymi oraz obraźliwymi komentarzami dokonywanymi pod pseudonimami. Jeszcze raz dokładnie przeczytałam cały przebieg dyskusji i jestem zbulwersowana. Zacytuję fragment z regulaminu przeglądu olkuskiego ”Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka”. Odnoszę nieodparte wrażenie, że redakcja celowo i z premedytacją zgadza się na obrażanie uczestników dyskusji przez nieodpowiedzialne pseudonimy. Mimo że pokrzywdzeni nie wnoszą zastrzeżeń jestem oburzona. Redakcja celowo zezwala na takie występki.

C.D
C.D
11 lat temu

MODERACJA

Thierry la Fronde
Thierry la Fronde
11 lat temu

MODERACJA

C.D
C.D
11 lat temu

MODERACJA

PIOTR NOGIEĆ
PIOTR NOGIEĆ
11 lat temu

[quote name=”C.D”]
TY, TEZ BUDOWLANCU. a tak w ogole umiesz cos jeszcze oprocz tego co sobie wypisujesz.. bo wydaje mi sie, ze jestes niespelniony.[/quote]
Toś ty jeszcze tutaj? Ale z ciebie maruda, wyluzuj, mamy w domu imprezę, Dzień Kobiet, mieliśmy dzięki tobie niezły ubaw, masz buziaki od czterech dam na raz, nie mogłem odgonić je od laptopa, takie masz wzięcie. Bawiłeś nas cały wieczór, dzięki serdeczne, śpij spokojnie, dobranoc :).

C.D
C.D
11 lat temu

MODERACJA

PIOTR NOGIEĆ
PIOTR NOGIEĆ
11 lat temu

[quote name=”C.D”]
MODERACJA.[/quote]
… pisz pisz, czytamy i poznajemy twoją wielkość, nie przeszkadzaj sobie 🙂

C.D
C.D
11 lat temu

MODERACJA

PIOTR NOGIEĆ
PIOTR NOGIEĆ
11 lat temu

[quote name=”C.D”]chłopcze, Nogieć pewnie kazda z tych osob, ktore wymieniles to jest ktos inny. a ty przypisles to pod jednego komentujacego. jakbys cyztal uwaznie to bys zobaczyl roznice. ale przez ciebie przemawia, zlosc, pycha i samouwielbienie no i oczywiscie stronniczosc. ze mna nie masz szans bo jestes za maly. a pewnie bedziesz mial szanse jeszcze nieraz ze mna sie spotkac, a jak juz to ci to spotkanie w piety pojdzie. bo nie lubie zarozumialych, drobnych maluczkich takich jak ty. koncze bo mi sie nie chce na twoj temat ….. . a tak na serio szykujesz sie juz na wybory ?.[/quote]
Nie gadaj tyle, po prostu przedstaw się, poznajmy twoją wielkość 😉

PIOTR NOGIEĆ
PIOTR NOGIEĆ
11 lat temu

[quote name=”C.D”]
I to jedno zdanie, ktore napisałeś panie Piotrze Nogiec utwierdzilo mnie w przekonaniu, ze jestes maluczki czlowieczek. I daj juz sobie spokoj z komentarzami. iaj rowny zrownym- to trzeba byc rownym a ty nie jestes. jestes za bardzo stronniczy.[/quote]
Błazen bawił króla, ty nieustannie bawisz nas, nic się nie pomyliłem.
Mój drogi, już wiele razy prosiłem cię, zanim zaczniesz wozić się po cudzych życiorysach miej cywilną odwagę przedstawić swój. Jak zauważamy, twoim jedynym zajęciem na forach jest zajmowanie się nie tym co trzeba, obraziłeś już bardzo dużo osób, widać taką masz wredną naturę, i co my wszyscy możemy na to poradzić? Zapewniam cię, mnie nie jesteś w stanie obrazić niczym.

Zatem C.D. adamie, kasiu, eryko, magdo, M, K, Z, W, AADAMIE, kunegundo, filomeno, ziuto, franku, berto, klaro, magdo, tereso, anno, zenobio itd …NAJLEPIEJ POKAŻ NAM SWÓJ DOWÓD OSOBISTY, A MY POMOŻEMY CI USTALIĆ TWOJĄ TOŻSAMOŚĆ, SKORO MASZ Z TYM KŁOPOTY 😉

zdjęcie
zdjęcie
11 lat temu

Na zdjęciu, tylko O.D.jest smutny.I za to mu chwała.
Ale ogólnie-szkoda chłopa.

enigma1952
enigma1952
11 lat temu

Część druga
Dzisiaj silicie się na górnolotne słowa o miłości, współczuciu i poszanowaniu? Jakie to wszystko fałszywe i koniunkturalne! Dla przysłowiowych srebrników jesteście w stanie sprzedać się. Bardziej cenię sobie osobnika, który bez względu na konsekwencje obstaje przy tym, co myśli niż indywiduum z naukowym tytułem, które bazgrze dla wymiernych egoistycznych korzyści. Natomiast, kto mi powie gdzie podziały się Gminy Żydowskie? Odpowiem wam, tak w Olkuszu jak i w innych miastach Polski czekają aż naszymi rękami i za nasze pieniądze odbudujemy, zrekonstruujemy a oni przyjdą na gotowe. Celowo chcą nas wbić w poczucie winy. Dlaczego nie protestują, gdy pisze się o „Polskich obozach zagłady”? Kto mi odpowie?

enigma1952
enigma1952
11 lat temu

Część pierwsza
Czytam te wasze wpisy i zastanawiam się, od kiedy to Olkuszanie stali się tacy wrażliwi na ludzką krzywdę, biedę i tragedię? Przez dziesięciolecia cmentarz Żydowski to była jedynie smutna ruina, zgliszcza i zapomnienie. Jedynymi żywymi istotami, które tam zaglądały to były psy obsikujące macewy, uczniowie ze szkoły podstawowej (jedynki) będący na wagarach i oczywiście pijaczki. Nawet harcerzom mając po sąsiedzku harcówkę nie przyszło do głowy, że tuż obok jest godne miejsce kultu i pamięci, o które warto by było zadbać ze względu na szacunek dla dawnych mieszkańców Olkusza

C.D
C.D
11 lat temu

[quote name=”PIOTR NOGIEĆ”][quote name=”ale, to juz bylo”]…a Nogieć zamiast napisać komentarz i puścić jako artykul w PO, to wypisuje dyrdymaly do każdego wpisu. Chłopie nie masz nic lepszego do roboty. Może zajmij się rodziną, pomóż żonie, dzieciom, narąb drewna. Nie wygłupiaj się i nie denerwuj ludzi. chyba, że o to ci chodzi.[/quote]
Przedstaw się (moderacja), a pogadamy jak równy z równym :lol:[/quote]

I to jedno zdanie, ktore napisałes panie Piotrze Nogiec utwierdzilo mnie w przekonaniu, ze jestes maluczki czlowieczek. I daj juz sobie spokoj z komentarzami. iaj rowny zrownym- to trzeba byc rownym a ty nie jestes. jestes za bardzo stronniczy.

PIOTR NOGIEĆ
PIOTR NOGIEĆ
11 lat temu

[quote name=”ale, to juz bylo”]…a Nogieć zamiast napisać komentarz i puścić jako artykul w PO, to wypisuje dyrdymaly do każdego wpisu. Chłopie nie masz nic lepszego do roboty. Może zajmij się rodziną, pomóż żonie, dzieciom, narąb drewna. Nie wygłupiaj się i nie denerwuj ludzi. chyba, że o to ci chodzi.[/quote]
Przedstaw się (moderacja), a pogadamy jak równy z równym 😆

ale, to juz bylo
ale, to juz bylo
11 lat temu

czterech z Olkusza zamiast sie wziac do nomalnej pracy, to udaje, ze pisze historie, ktorej nikt nie zna. znamy ja wszyscy bardzo dobrze i nic nam tu nowego nie odkryliscie. a Nogiec zamiast napisac komentarz i puscic jako artykul w PO, to wypisuje dyrdymaly do kazdego wpisu. chlopie nie masz nic lepszego do roboty. moze zajmij sie rodzina, pomoz zonie , dzieciom, narab drewna. nie wyglupiaj sie i nie denerwuj ludzi. chyba , ze o to ci chodzi.

Dyl_Sowizdrzał
Dyl_Sowizdrzał
11 lat temu

Redakcja przeprasza, ja również PRZEPRASZAM.!
Doszło do nieporozumienia. To się zdarza.
Przyznaję się do błędu, korona mi z głowy nie spadnie.
Obrazić nikogo nie obraziłem. Piszę tylko zjawisku, które występuje od czasu do czasu.