Uroczystym nabożeństwem i złożeniem wieńców pod pomnikiem partyzantów rozpoczęły się powiatowe obchody Święta Wojska Polskiego i rocznicy Cudu nad Wisłą. W tym roku uroczystości odbyły się w wiosce Chechło, w gminie Klucze.
– Zwycięska bitwa nad Wisłą roku 1920, była nie tylko triumfem rodzimej myśli wojskowej i przebiegłości sztabowców Wojska Polskiego. Stała się ona również wielkim i trudnym egzaminem zarówno dla żołnierzy jak i całego społeczeństwa, u progu świeżo odzyskanej niepodległości. I dodajmy – egzaminem zdanym – podkreślał wicestarosta Kazimierz Ściążko.
Wieńce kwiatów pod obeliskiem powstańców walczących o wolność złożyli przedstawiciele władz samorządowych, organizacji społecznych i politycznych, strażacy, policjanci oraz najważniejsi bohaterowie uroczystości – kombatanci.
Organizatorzy, Starostwo Powiatowe w Olkuszu i Urząd Gminy w Kluczach zadbali, by żołnierskie święto było wyjątkowe. Nie zabrakło atrakcji dla uczestników w każdym wieku. Najmłodsi oblegali stanowiska przy których można było obejrzeć sprzęt jakim posługują się żołnierze, a nawet spróbować swoich sił w strzelaniu. Widzowie nagrodzili także gorącymi oklaskami pokaz sprawności mundurowych Służby Granicznej, którzy zatrzymywali terrorystę i rozbrajali ładunek wybuchowy.
Nie zabrakło także duchowej strawy. Przed publicznością z wiązanką pieśni wojskowych i patriotycznych wystąpił zespół „Ziemia Kluczewska” oraz kapela „Jasie”. Imprezę uświetnił także koncert orkiestry dętej GOK w Kluczach.
Dla złaknionych smaków polskiej kuchni przygotowano trzy ogromne kotły wyśmienitej żołnierskiej grochówki oraz swojski chleb, smalczyk ze skwarkami i kiszone w beczce ogórki.
Warto dodać, że Chechło jest miejscowością o bogatych tradycjach bitewnych i patriotycznych. Ta miejscowość zaznaczyła się w kronikach I wojny światowej. To właśnie tu, na terenie Pustyni Błędowskiej, na początku listopada 1914 roku wprawiali się w żołnierskim rzemiośle młodzi rekruci, legioniści brygadiera Józefa Piłsudskiego. Był to ich ostatni trening przed krwawą bitwą pod Bydlinem, Krzywopłotami i Załężem. Przez trzy dni kwaterowali i ćwiczyli właśnie w Chechle. „Żołnierz polski i słuchał wykładów skwapliwie, i ćwiczył z karabinem zapamiętale – wspominał rekrut Józef Musiarek – gdyż rozumiał, że to ostatnia nauka przed mającą się wkrótce odbyć bitwą.
Wraz z nadejściem II wojny światowej mieszkańcy Chechła bohatersko stawili czoła hitlerowskiej nawałnicy. W październiku 1939 roku wioska została wcielona do Rzeszy i poddana ostremu reżimowi okupanta. Represje tylko rozgrzały zapał i odwagę mieszkańców. W czasie wojny działała tu placówka AK o kryptonimie „Cietrzew”, której komendant Piotr Toboła „Popiel” współpracował z dowódcą baonu „Surowiec” Gerardem „Hardym” Woźnicą. W Chechle doszło także do partyzanckiej akcji skierowanej zarówno przeciwko okupantowi jak i miejscowym kolaborantom oraz niemieckim kolonistom. Bohaterską postawę mieszkańcy okupili daniną krwi. Podczas II wojny światowej zginęło 26 mieszkańców wsi.
Więcej o Święcie Wojska Polskiego wkrótce będzie można obejrzeć w naszej galerii zdjęć oraz materiale video w zakładce „Przegląd TV”.
Alicja Renkiewicz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze