kasa2

Od 1 lipca w Olkuszu zmieniły się opłaty targowe oraz wynagrodzenia inkasentów. Na skutek interwencji kupców jedną ze stawek zmniejszono. Taką decyzję podjęli ostatnio miejscy radni.

Przypomnijmy, że opłata targowa ustalana jest na podstawie Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych przez rady gmin lub miast. Opłata ta w całości stanowi dochód gminy. Stawki nie mogą przekroczyć górnej granicy kwotowej ustalonej ustawą, a podwyższanej corocznie wskaźnikiem wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych przez Ministra Finansów. Maksymalna stawka opłaty targowej nie może być wyższa niż 767,68 złotych dziennie. Taki też zapis znalazł się w uchwale Rady Miejskiej w Olkuszu z maja 2015 roku.

Na ostatniej sesji radni dokonali w tym zakresie korekty. Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Finansów z 5 sierpnia 2015 roku, górna granica dziennej stawki w przyszłym roku nie może przekroczyć 758,47 zł

W maju radni zdecydowali, że za sprzedaż obnośną z ręki, kosza, skrzynki czy wiadra opłata od osoby wynosi 3 złote. Przy sprzedaży z wozu konnego czy samochodu osobowego, a także ze straganów, stołów i namiotów stawkę określono na poziomie 10 złotych od jednego stanowiska, a z samochodu dostawczego, ciężarowego lub ciągnika – 15 złotych. Taka kwota obowiązuje również w przypadku handlu w kontenerach, kioskach czy pawilonach. Opłaty uiszczają handlujący na targowiskach przy ul. Osieckiej, ul. Sławkowskiej, ul. Świętokrzyskiej oraz o wszelkich innych miejscach (na terenach prywatnych, ulicach, chodnikach), w których prowadzona jest działalność handlowa. Opłacie targowej nie podlega sprzedaż dokonywana w budynkach lub ich częściach.

Ostatnia zmiana dotyczy opłaty za handlowanie w innych miejscach niż targowiska. Uchwałą z maja dzienną stawkę określono na poziomie 30 złotych. W sprawie jej zmniejszenia licznie interweniowali handlujący przy ul. Świętokrzyskiej i ul. Króla Kazimierza Wielkiego. Wniosek w tej sprawie złożył poseł Jacek Osuch. – Po spotkaniu kupców z targowiska z burmistrzem Romanem Piaśnikiem, wysłuchaniu i zrozumieniu wszystkich przedstawionych przez nich argumentów oraz przeanalizowaniu zasad ustalania dziennej stawki opłaty targowej poza wyznaczonymi targowiskami, uznano za konieczne zmianę uchwały, polegającą na obniżeniu stawki opłaty targowej poza targowiskiem. Zaproponowano stawkę dzienną opłaty targowej za prowadzenie handlu we wszystkich innych miejscach niż wymienione targowiska w wysokości 20 zł – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Kupcy handlujący na targowiskach uiszczają opłaty inkasentowi. W innych miejsc przeznaczonych do sprzedaży ulicznej lub obwoźnej, gdzie nie ma inkasenta, stosowna opłata musi być wpłacona przed rozpoczęciem sprzedaży do kasy urzędu lub na rachunek magistratu.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
15 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Handlująca Ola
Handlująca Ola
8 lat temu

Wyczytałam w protokołach z sesji, że za obniżeniem nie było, tylko się wstrzymało się dwóch radnych z Pis. Czy do ich móżdżków nie dociera, że mniejsza opłata to więcej w kieszeni sprzedającego. Czy oni cokolwiek kumają.

Migauel
Migauel
8 lat temu

[quote name=”z olkusza”]Kiedy prasa, PO. opowie mieszkańcom o zachowaniu Burmistrza na sesji.[/quote]

Czy chodzi o donosicieli ?.

misiek
misiek
8 lat temu

Czyli handlowo komunikacyjny syf został zatwierdzony opłatami.Gratulacje!

umigsem
umigsem
8 lat temu

[quote name=”baśka”][quote name=”Merry”]Przeczytałam w pulsie, że co nie którzy radni bardzo boją się odwołań. Będą odwołania, będą i polecicie na trawkę. To jest nieuniknione. Być może już w poniedziałek[/quote]

chciałbyś, młodzi nie są tak przyspawani do stołków, jak starzy.[/quote]

Jak to nie, jak tak. Miałeś chamie złoty róg został ci się jeno sznur.

Sasza
Sasza
8 lat temu

Dostaną omłoty, aż pierze poleci.

baśka
baśka
8 lat temu

[quote name=”Merry”]Przeczytałam w pulsie, że co nie którzy radni bardzo boją się odwołań. Będą odwołania, będą i polecicie na trawkę. To jest nieuniknione. Być może już w poniedziałek[/quote]

chciałbyś, młodzi nie są tak przyspawani do stołków, jak starzy.

Merry
Merry
8 lat temu

Przeczytałam w pulsie, że co nie którzy radni bardzo boją się odwołań. Będą odwołania, będą i polecicie na trawkę. To jest nieuniknione. Być może już w poniedziałek

Młody
Młody
8 lat temu

„Ostatnia zmiana dotyczy opłaty za handlowanie w innych miejscach niż targowiska. Uchwałą z maja dzienną stawkę określono na poziomie 30 złotych. Wniosek w tej sprawie złożył poseł Jacek Osuch.”

Sukces ?

INTERMAG – to jest prawdziwy sukces …

pavv
pavv
8 lat temu

Przegląd nie może za dużo pisać o tym co dzieje się w olkuskich urzędach bo z ogłoszeń dawanych przez te urzędy się praktycznie utrzymuje. Oczywiście publikacja połowy z w/w ogłoszeń w dobie internetu nie ma najmniejszego sensu.

miguel
miguel
8 lat temu

[quote name=”ciekawy”][quote name=”z olkusza”]Kiedy prasa, PO. opowie mieszkańcom o zachowaniu Burmistrza na sesji.[/quote]

A jak zachował się burmistrz Piaśnik na sesji? Z góry dziękuję za odpowiedź.[/quote]

W PO o tym nie przeczytamy, ale coś jest tutaj: http://www.pulsolkusza.pl/artykul_1054_zawirowania_personalne_w_urzedzie_i_zmiany_w_budzecie_czyli_po_co_byla_ta_sesja.html

kurdybanek
kurdybanek
8 lat temu

Popieram „kulawą babkę”w sprawie pustego placu po dawnym parkingu OFNE.Z powodzeniem można udostępnić tym których wygoniono z placu po kółku rolniczym po sprzedaniu działek.Byłoby to z korzyścią dla mieszkańców Pakuski i Osiedla Młodych.

ciekawy
ciekawy
8 lat temu

[quote name=”z olkusza”]Kiedy prasa, PO. opowie mieszkańcom o zachowaniu Burmistrza na sesji.[/quote]

A jak zachował się burmistrz Piaśnik na sesji? Z góry dziękuję za odpowiedź.

kulawa babka
kulawa babka
8 lat temu

a dlaczego handlujący warzywkami nie przyjeźdżają już pod Biedronke k/ OFNE.? Obok myjni jest pusty plac może tm by zrobić parę stanowisk dla sprzedających?

z olkusza
z olkusza
8 lat temu

Kiedy prasa, PO. opowie mieszkańcom o zachowaniu Burmistrza na sesji.

sprzedawca targowy
sprzedawca targowy
8 lat temu

Ciekawe, kto codziennie kontroluje wniesienie opłaty? :-*