Po wielu miesiącach negocjacji między sześcioma związkami zawodowymi a dyrekcją szpitala, wreszcie udało się osiągnąć porozumienie i podpisano pakt gwarancji pracowniczych. Rozmowy do łatwych nie należały, ale obie strony twierdzą, że są z porozumienia zadowolone. Związki zawodowe walczyły najbardziej o trzy punkty w pakcie. Pierwszym z nich była gwarancja zatrudnienia dla wszystkich pracowników zatrudnionych na czas nieokreślony w byłym Zespole Opieki Zdrowotnej w Nowym Szpitalu w Olkuszu. Ustalono, że okres ten będzie wynosił 36 miesięcy. Pracodawca zobowiązał się również do corocznego podwyższania pracownikom wynagrodzeń, począwszy od drugiego kwartału w okresie gwarancji zatrudnienia, w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi.
Podstawą do negocjacji wzrostu wynagrodzenia będzie wskaźnik inflacji w kraju, ogłoszony przez GUS za rok poprzedni, oraz wynik finansowy zakładu za I kwartał danego roku. Pracownicy będą również otrzymywać dodatkową premię kwartalną, wypłacaną po osiągnięciu przez zakład co najmniej 10 % zysku.
Związkowi zawodowemu pielęgniarek i położnych udało się zobligować dyrekcję do przestrzegania Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 1999 r. w sprawie ustalania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych w zakładach opieki zdrowotnej, czyli bieżącej ich weryfikacji w okresach nie dłuższych niż 6 miesięcy i bezwzględnego ich stosowania. Pielęgniarki walczyły o ten zapis, bo ich zdaniem, obecne warunki pracy i zbyt mała liczba pielęgniarek na oddziałach stwarzały zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów. – Jestem bardzo zadowolona z tego zapisu. Dla pielęgniarek był on bardzo ważny. Stosowanie się dyrekcji do norm zatrudnienia to komfort pracy dla pielęgniarek i bezpieczeństwo dla pacjentów – komentuje Grażyna Gaj, przewodnicząca zarządu Międzyzakładowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy NZOZ Nowy Szpital w Olkuszu.
W ciągu najbliższego roku zostaną wspólnie opracowane również trzy inne regulaminy: porządkowy, wynagradzania i premiowania.
– Bardzo chcieliśmy doprowadzić tę sprawę do końca, żeby pracownicy mieli komfort, że nie zostaną zwolnieni z dnia na dzień. Wiemy, jakie są nastroje wśród niektórych pracowników i mamy nadzieję, że teraz niektóre obawy znikną – komentuje Michał Michalak, który negocjował ostateczną wersję pakietu ze związkami zawodowymi. – Każda ze stron musiała iść na ustępstwa w niektórych sprawach, ale w końcu udało nam się wypracować porozumienie – dodaje Michalak.
Mniej optymizmu ma w tej sprawie Jan Orkisz, wiceprzewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Ochrony Zdrowia. – Jest to jakiś krok naprzód, ale nie jestem pewien, czy można go nazwać sukcesem – uważa. Jego zdaniem, gwarancja zatrudnienia przez 3 lata to niezbyt wiele, bo w większości zakładów pracy okres ten wynosi 5 lat. Orkisz wskazuje również na problem płac, którego przyjęty pakiet nie rozwiązuje. Zdarza się, że pracownicy z 30-letnim stażem pracy zarabiają o wiele mniej niż nowo zatrudnione osoby na podobnych stanowiskach, często poniżej średniej krajowej. Michalak tłumaczy, że ten problem rozwiążą dopiero regulaminy płac i premiowania, które zostały wypracowane we wszystkich pozostałych szpitalach zarządzanych przez Grupę Nowy Szpital. Kwestią, którą negocjują teraz pracownicy z dyrekcją, jest zmiana okresu wypłat. Do tej pory każdy otrzymywał pensję za przepracowany miesiąc do dziesiątego dnia kolejnego miesiąca. Pracownicy chcą, żeby pieniądze wpływały na konto do ostatniego dnia przepracowanego miesiąca.
„były pracownik” pisze :
„Krążą plotki? że Dyrektor z Olkusza ma podpisany kontrakt miesieczny na usługi doradczez Prezesem ze Szzecina ( zbieznośc nazwisk przypadkowa?) o wartości ok 100 tys zł. Pieniądze płyna z Olkusza do Szczecina – powódź”
Czy to są plotki to się okaże, gdyż na sesji Rady Powiatu w Olkuszu, radny Orkisz zadał w tej sprawie pytanie pani Klich Ewie – członkowi rady nadzorczej spółki Nowy Szpital w Olkuszu – reprezentującej tam powiat olkuski.
Podejrzewam że Pan Orkisz wie całą prawdę w tej sprawie, tylko chce mieć odpowiedź na piśmie, by ją upublicznić w mediach.
Jeżeli tak się stanie, to nareszcie NIK będzie miał podstawę do kontroli, a nasi posłowie przestaną udawać ,że jest dobrze.
Ustawa z1999 r to kpina z pielęgniarek i nie ma żadnej mocy sprawczej czyli do niczego nic nie wnosi .
Krążą plotki? że Dyrektor z Olkusza ma podpisany kontrakt miesieczny na usługi doradczez Prezesem ze Szzecina ( zbieznośc nazwisk przypadkowa?) o wartości ok 100 tys zł. Pieniądze płyna z Olkusza do Szczecina – powódź!
Pakiet socjalny gwarantuje pracownikom Nowego Szpitala w Olkuszu tylko pracę, ale za wynagrodzeniem niewiele wiekszym od płacy minimalnej, zaś prezes ze Szczecina , spółki Nowy Szpital w Olkuszu , wyprowadza pieniędze ze szpitala w Olkuszu do spółek ze Szczecina, gdzie dwie osoby są w trzech spółkach prezesami, wiceprezesami, przewodniczacymi rady nadzorczej, na doradztwo , konsultacje ,szkolenia, strategie. W tej sprawie Radny Orkisz na ostatniej sesji rady powiatu zadawał staroście ciekawe pytania, odpowiedzi będą na piśmie .
Radny Orkisz złożył także wniosek by na sesji rady powiatu w czerwcu br prezes spółki Nowy Szpital w Olkuszu przedstawił informację o sytuacji ekonomicznej spółki za 4 miesiace br, porównując ją do analogicznego okresu w roku 2009 – tym razem rada wniosek przyjęła , czyli sesja musi sie odbyć.
Drogi aaa a umiesz podstawić dane do tego wzoru który jest w ustawie bo jak nie to nie masz się co chwalić sukcesem ..najpierw przeczytaj ustawę a potem zabieraj głos.
Pani G. Gaj proszę chwalić się swoim sukcesem z 23.12.2009r. Zapis o minimalnych normach zatrudnienia pielęgniarek,znalazł się nie dzięki G. GAJ. To MZZPOZ jako jedyny związek zawodowy upomniał się o normy pielęgniarek.
Kolejne zakłamanie G. GAJ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!