sor 1

Już niebawem, bo od 5 sierpnia Szpitalny Oddział Ratunkowy przy Nowym Szpitalu w Olkuszu będzie przyjmował pacjentów w nowej lokalizacji. Inwestycja warta ponad 3,5 miliona złotych wreszcie doczeka się finalizacji.

W każdym szpitalu SOR to szczególne miejsce, gdzie trafiają pacjenci w najcięższym stanie, nieraz zagrażającym życiu. Każdego miesiąca przez oddział w Olkuszu przewija się średnio 1600 pacjentów. – Modernizacja oddziału była konieczna przede wszystkim ze względu na potrzeby pacjentów. Szpital pozyskał na ten cel środki z funduszy europejskich przeznaczonych na wsparcie medycyny ratunkowej – mówi Marta Pióro, rzecznik prasowy Grupy Nowy Szpital.

Dotychczas olkuski Szpitalny Oddział Ratunkowy funkcjonował w zaadaptowanych po dawnej Izbie Przyjęć pomieszczeniach. Analizy architektoniczne wykazały, że nie ma możliwości dostosowania oddziału do wymogów prawnych w tamtej lokalizacji. Niektóre rozwiązania przestrzenne były mało funkcjonalne. Dlatego dyrekcja szpitala w porozumieniu z Grupą Nowy Szpital zdecydowała się na budowę całkiem nowego budynku na wolnej działce na terenie lecznicy.

sor 2

Inwestycja związana z budową, po uzyskaniu wszelkich pozwoleń, ruszyła dwa lata temu. Budynek powstał stosunkowo szybko, przeciągnęły się za to formalności związane z odbiorem i rozpoczęciem użytkowania. SOR został podzielony na kilka obszarów: segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć, resuscytacyjno-zabiegowy, wstępnej intensywnej terapii, terapii natychmiastowej, obserwacji oraz konsultacji. Dodatkowo na oddziale zwiększyły się możliwości diagnostyki i leczenia, ponieważ w ramach dotacji został on wyposażony w specjalistyczny sprzęt medyczny, m.in. kardiomonitory, respiratory stacjonarne, pompy infuzyjne, aparaty do znieczulania, aparat USG, video-laryngoskop oraz aparaty EKG. – W szczególnych przypadkach pacjent może zostać przetransportowany śmigłowcem do innej placówki – w niewielkiej odległości od oddziału znajduje się bowiem oddane do użytku w 2015 roku lądowisko – dodaje Marta Pióro.

sor 4

Budowa nowego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Olkuszu kosztowała 3 532 502,97 zł, z czego 2 853 691,09 zł to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Reszta kwoty pochodzi z budżetu Grupy Nowy Szpital.

Zanim na nowym oddziale pojawią się pacjenci, dyrekcja lecznicy wraz z zaproszonymi gośćmi dokonała oficjalnego otwarcia SOR-u. Oprócz podziękowań i gratulacji nie zabrakło symbolicznego przecięcia wstęgi oraz zwiedzania. Można było obejrzeć budynek, który jest już w pełni gotowy na przyjęcie chorych. Pierwsi z nich otrzymają pomoc medyczną już w najbliższy poniedziałek.

Otwarcie nowego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego komentują:

Marcin Szulwiński (Prezes Grupy Nowy Szpital): – Długo i z niecierpliwością czekałem na tę chwilę, kiedy będziemy mogli społeczeństwu oddać tak bardzo wyczekiwany oddział. Z punktu widzenia mnie, nie jako lekarza, który pracuje na tym oddziale przyznaję, Szpitalne Oddziały Ratunkowe budzą wiele emocji, a czasem nawet strachu i niepokoju. Pacjenci trafiają tutaj nagle, często nieoczekiwanie. I dlatego tak ważne jest, aby zarówno pacjenci jak i personel medyczny mieli tutaj jak najlepsze warunki do pracy i powrotu do zdrowia. Bardzo się cieszę, że właśnie w Olkuszu udało się to uzyskać. Nie jest to pierwsza inwestycja szpitala, ale jest to także inwestycja, która zapowiada kolejne. W następnych latach chcielibyśmy nadbudować ten oddział o blok operacyjny i po kolei remontować inne oddziały w szpitalu.

Norbert Kubański (Dyrektor Nowego Szpitala w Olkuszu): – Przez wiele lat pracowałem na SOR-ze jako lekarz dyżurny, a później także byłem ordynatorem tego oddziału. Dlatego podwójnie jest mi miło, że pacjenci i personel już niebawem będą mieli zdecydowanie lepsze warunki niż dotychczas. Ten oddział przyjmuje około 1600 pacjentów miesięcznie, z czego do szpitala trafia około 400 osób, a 1200 zostaje zaopatrzonych i odesłanych do domów, poradni specjalistycznych, czy lekarza rodzinnego.

Bogumił Sobczyk (Starosta Powiatu Olkuskiego): – Przy tego typu uroczystościach śmiało można powiedzieć: „uff, nareszcie udało się!”. Cieszę się jako mniejszościowy udziałowiec szpitala w Olkuszu, że oddajemy do użytku nowy oddział. Mam nadzieję, że będzie on służył w optymalny sposób wszystkim pacjentom. Korzystając z okazji życzę całej załodze, aby czerpała jak najwięcej satysfakcji z pracy na tym szczególnym oddziale i aby Wasza praca ze strony władz szpitala i powiatu była zawsze szanowana.

sor 3

{joomplu:88001}{joomplu:88012}{joomplu:87978}

3
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
1000
3 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
3 Autorzy komentarzy
IzaJuhaslulek Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Iza
Iza

Fajnie, ale jeśli z powodu nikłej obsady na SORze będzie trzeba czekać na udzielenie pomocy tak jak to bywało dotychczas -6 godzin, to po nic nam takie inwestycje.

Juhas
Juhas

Oczywiście że było, zdjęcie 30. Oczywiście nie mogło zabraknąć również Pani Lidzi. A, zapomnieli poinformować Łukasza. Ktoś za to nieźle beknie.

lulek
lulek

Było poświęcenie?
Czy tylko mi umknęło?