sor 1

Już niebawem, bo od 5 sierpnia Szpitalny Oddział Ratunkowy przy Nowym Szpitalu w Olkuszu będzie przyjmował pacjentów w nowej lokalizacji. Inwestycja warta ponad 3,5 miliona złotych wreszcie doczeka się finalizacji.

W każdym szpitalu SOR to szczególne miejsce, gdzie trafiają pacjenci w najcięższym stanie, nieraz zagrażającym życiu. Każdego miesiąca przez oddział w Olkuszu przewija się średnio 1600 pacjentów. – Modernizacja oddziału była konieczna przede wszystkim ze względu na potrzeby pacjentów. Szpital pozyskał na ten cel środki z funduszy europejskich przeznaczonych na wsparcie medycyny ratunkowej – mówi Marta Pióro, rzecznik prasowy Grupy Nowy Szpital.

Dotychczas olkuski Szpitalny Oddział Ratunkowy funkcjonował w zaadaptowanych po dawnej Izbie Przyjęć pomieszczeniach. Analizy architektoniczne wykazały, że nie ma możliwości dostosowania oddziału do wymogów prawnych w tamtej lokalizacji. Niektóre rozwiązania przestrzenne były mało funkcjonalne. Dlatego dyrekcja szpitala w porozumieniu z Grupą Nowy Szpital zdecydowała się na budowę całkiem nowego budynku na wolnej działce na terenie lecznicy.

sor 2

Inwestycja związana z budową, po uzyskaniu wszelkich pozwoleń, ruszyła dwa lata temu. Budynek powstał stosunkowo szybko, przeciągnęły się za to formalności związane z odbiorem i rozpoczęciem użytkowania. SOR został podzielony na kilka obszarów: segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć, resuscytacyjno-zabiegowy, wstępnej intensywnej terapii, terapii natychmiastowej, obserwacji oraz konsultacji. Dodatkowo na oddziale zwiększyły się możliwości diagnostyki i leczenia, ponieważ w ramach dotacji został on wyposażony w specjalistyczny sprzęt medyczny, m.in. kardiomonitory, respiratory stacjonarne, pompy infuzyjne, aparaty do znieczulania, aparat USG, video-laryngoskop oraz aparaty EKG. – W szczególnych przypadkach pacjent może zostać przetransportowany śmigłowcem do innej placówki – w niewielkiej odległości od oddziału znajduje się bowiem oddane do użytku w 2015 roku lądowisko – dodaje Marta Pióro.

sor 4

Budowa nowego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Olkuszu kosztowała 3 532 502,97 zł, z czego 2 853 691,09 zł to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Reszta kwoty pochodzi z budżetu Grupy Nowy Szpital.

Zanim na nowym oddziale pojawią się pacjenci, dyrekcja lecznicy wraz z zaproszonymi gośćmi dokonała oficjalnego otwarcia SOR-u. Oprócz podziękowań i gratulacji nie zabrakło symbolicznego przecięcia wstęgi oraz zwiedzania. Można było obejrzeć budynek, który jest już w pełni gotowy na przyjęcie chorych. Pierwsi z nich otrzymają pomoc medyczną już w najbliższy poniedziałek.

Otwarcie nowego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego komentują:

Marcin Szulwiński (Prezes Grupy Nowy Szpital): – Długo i z niecierpliwością czekałem na tę chwilę, kiedy będziemy mogli społeczeństwu oddać tak bardzo wyczekiwany oddział. Z punktu widzenia mnie, nie jako lekarza, który pracuje na tym oddziale przyznaję, Szpitalne Oddziały Ratunkowe budzą wiele emocji, a czasem nawet strachu i niepokoju. Pacjenci trafiają tutaj nagle, często nieoczekiwanie. I dlatego tak ważne jest, aby zarówno pacjenci jak i personel medyczny mieli tutaj jak najlepsze warunki do pracy i powrotu do zdrowia. Bardzo się cieszę, że właśnie w Olkuszu udało się to uzyskać. Nie jest to pierwsza inwestycja szpitala, ale jest to także inwestycja, która zapowiada kolejne. W następnych latach chcielibyśmy nadbudować ten oddział o blok operacyjny i po kolei remontować inne oddziały w szpitalu.

Norbert Kubański (Dyrektor Nowego Szpitala w Olkuszu): – Przez wiele lat pracowałem na SOR-ze jako lekarz dyżurny, a później także byłem ordynatorem tego oddziału. Dlatego podwójnie jest mi miło, że pacjenci i personel już niebawem będą mieli zdecydowanie lepsze warunki niż dotychczas. Ten oddział przyjmuje około 1600 pacjentów miesięcznie, z czego do szpitala trafia około 400 osób, a 1200 zostaje zaopatrzonych i odesłanych do domów, poradni specjalistycznych, czy lekarza rodzinnego.

Bogumił Sobczyk (Starosta Powiatu Olkuskiego): – Przy tego typu uroczystościach śmiało można powiedzieć: „uff, nareszcie udało się!”. Cieszę się jako mniejszościowy udziałowiec szpitala w Olkuszu, że oddajemy do użytku nowy oddział. Mam nadzieję, że będzie on służył w optymalny sposób wszystkim pacjentom. Korzystając z okazji życzę całej załodze, aby czerpała jak najwięcej satysfakcji z pracy na tym szczególnym oddziale i aby Wasza praca ze strony władz szpitala i powiatu była zawsze szanowana.

sor 3

{joomplu:88001}{joomplu:88012}{joomplu:87978}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Iza
Iza
4 lat temu

Fajnie, ale jeśli z powodu nikłej obsady na SORze będzie trzeba czekać na udzielenie pomocy tak jak to bywało dotychczas -6 godzin, to po nic nam takie inwestycje.

Juhas
Juhas
4 lat temu

Oczywiście że było, zdjęcie 30. Oczywiście nie mogło zabraknąć również Pani Lidzi. A, zapomnieli poinformować Łukasza. Ktoś za to nieźle beknie.

lulek
lulek
4 lat temu

Było poświęcenie?
Czy tylko mi umknęło?