Olkusz

Sprzedaż Grupy Nowy Szpital jest już na ostatniej prostej, jako że niedawno zgodę na taką czynność wydał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Czy zmiana właściciela podmiotu mającego 70% udziałów w olkuskim szpitalu wpłynie na jego dalsze funkcjonowanie? Radny Jan Orkisz zaproponował, aby na ten temat odbyła się dyskusja na forum Rady Powiatu, jednak jego wniosek nie spotkał się z uznaniem Przewodniczącego Rady Powiatu Jacka Piotra Osucha.

Przypomnijmy, że pod koniec listopada ubiegłego roku sfinalizowano kupno Grupy Nowy Szpital przez słowacko-czeski fundusz inwestycyjny Penta Hospitals International: Fundusz kupił całą Grupę Nowy Szpital Holding, której centrala mieści się w Szczecinie. Należy do niej 10 placówek w województwach małopolskim, lubuskim i kujawsko-pomorskim, a GNS ma również 70% udziałów w spółce Nowy Szpital w Olkuszu, która zarządza powiatową lecznicą.

Z racji tego, iż Penta Hospitals jest właścicielem innej sieci szpitali i przychodni specjalistycznych w Polsce, zgodę na sprzedaż musiał wyrazić Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który sprawdził wcześniej, czy w wyniku transakcji nie powstanie podmiot o dominującej pozycji w kraju w tym segmencie rynku usług medycznych: „Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów po przeprowadzeniu postępowania antymonopolowego wszczętego na wniosek PHPL s.r.o. z siedzibą w Bratysławi  (Słowacja), wydaje zgodę na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez PHPL s.r.o. kontroli nad Grupą Nowy Szpital Holding S.A. z siedzibą w Szczecinie” – czytamy w decyzji wydanej przez UOKiK. Pozytywna decyzja urzędu otworzyła drogę do podpisania umowy wieńczącej transakcję.

Na ostatniej sesji Rady Powiatu w Olkuszu radny Jan Orkisz zgłosił wniosek, by w porządku obrad sesji Rady Powiatu, która ma się odbyć w czerwcu, wprowadzić punkt dotyczący informacji GNS o planach rozwoju szpitala w Olkuszu na najbliższe 11 lat, czyli do czasu wygaśnięcia umowy dzierżawy szpitala ze spółką Nowy Szpital w Olkuszu: „Uzasadniłem ten wniosek  faktem, że w marcu br. akcjonariusze GNS Holding S.A. sprzedają swoje akcje spółce Penta Hospitals International i radni, pracownicy szpitala oraz mieszkańcy powiatu powinni poznać plany, nowego większościowego wspólnika spółki Nowy Szpital w Olkuszu, dotyczące planów modernizacyjnych, inwestycyjnych , zakupu sprzętu medycznego oraz realizacji usług medycznych naszego szpitala.” – argumentuje Jan Orkisz.

Najprawdopodobniej do dyskusji w tak szerokim gronie jednak nie dojdzie: „Na obecnym etapie wprowadzania zmian w strukturze właścicielskiej GNS Holding S.A., o których Radni Rady Powiatu poinformowani zostali w dniu 08.02.2023 r. na spotkaniu z Prezesami: Zarządu Nowego Szpitala Sp. z o.o. w Olkuszu, Zarządu GNS Holding S.A., Zarządu EMC Instytut Medyczny S.A., zorganizowanym przez Zarząd Powiatu w Olkuszu w związku z planowanym zbyciem akcji GNS na rzecz Penta Hospitals International, uważam za bardziej zasadne będzie zwołanie w powyższym temacie posiedzenia Komisji ds. Promocji i Ochrony Zdrowia z udziałem nowego większościowego udziałowca, Zarządu Nowego Szpitala w Olkuszu, Zarządu Powiatu w Olkuszu i Radnych Rady Powiatu w Olkuszu”wyjaśnia bowiem w piśmie skierowanym do radnego przewodniczący Rady Powiatu Jacek Osuch.

„Nie wiem dlaczego Przewodniczący Rady nie chce dyskutować o tak ważnej sprawie dotyczącej mieszkańców naszego powiatu oraz pracowników szpitala na forum Rady, tylko proponuje ograniczyć tą dyskusję na posiedzenie Komisji Promocji i Ochrony Zdrowia.” – podsumowuje Jan Orkisz.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
1 rok temu

Największą zmianą byłoby gdyby zatrudnili lekarzy bo będąc tam kilkukrotnie w ostatnich latach nie zauważyłem żadnego.