Imbramowice klasztor

W niedługim czasie rozpoczną się kolejne prace, mające na celu poprawę infrastruktury odwiedzanego chętnie przez turystów i pielgrzymów centrum Imbramowic. Gmina Trzyciąż rozstrzygnęła niedawno przetarg na wykonanie zaplanowanych na ten rok prac.

Zadanie pod nazwą „Budowa nowej infrastruktury turystyczno – rekreacyjnej w miejscowości Imbramowice poprzez budowę ciągu pieszego, miejsc parkingowych oraz elementów małej architektury” zrealizuje wybrany w przetargu wykonawca – Firma P.P.H.U. BUD-RYS Łukasz Basior z Miechowa. Kosztem 595 144,79 zł i z gwarancją na 66 miesięcy wzdłuż drogi powiatowej nr 1150K na odcinku od izby regionalnej do kościoła parafialnego w Imbramowicach powstanie jednostronny chodnik. W podobne udogodnienie zostaną też wyposażone pobocza w rejonie lokalnej Izby Regionalnej i punktu aptecznego. Przy okazji w miejscach budowy nowych chodników powstanie odwodnienie i kanalizacja deszczowa. Przy drodze zostanie też wybudowany parking na 13 miejsc postojowych.

Ta sama firma wykona również drugą część zadania, polegającą na dostawie i montażu małej architektury. W centrum wsi zostanie utwardzony plac o powierzchni 30 m2, przy którym zostaną zamontowane dwie ławki parkowe z oparciem, kosz na śmieci, słupek na drogowskazy oraz tablica informacyjna. Nieopodal – przy kolejnym utwardzonym placu o powierzchni 50,2 m2 zostaną zamontowane następne ławki oraz pięciostanowiskowy stojak na rowery i kosz na śmieci. Tę część zlecenia wykonawca wycenił na kwotę 19 798,94 zł brutto i dał gwarancję na 66 miesięcy.

Imbramowice włączono w trasę Szlaku Orlich Gniazd i Warowni Jurajskich. Odwiedzają je też miłośnicy przyrody, podziwiający piękne tereny Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego. Sprzyja temu nie tylko niewielka, bo tylko 32 km odległość od Krakowa, ale także kolejna atrakcja – zespół zabytkowych budowli klasztoru Sióstr Kanoniczek Regularnych Zakonu Premonstratensów, powszechnie zwanych w Polsce od imienia swego Założyciela: Św. Norberta norbertankami. Klasztor imbramowicki należy do najstarszych polskich klasztorów żeńskich, a zarazem jest jednym z zaledwie dwóch funkcjonujących do dziś domów norbertańskich w Polsce (drugim jest Klasztor Sióstr Norbertanek na Salwatorze w Krakowie). 30 listopada 2003 roku lokalny kościół klasztorny, w którym znajduje się czczony od XIX w. słynący łaskami obraz Pana Jezusa Cierpiącego, został ogłoszony Regionalnym Sanktuarium Męki Pańskiej. Od tego czasu jeszcze chętniej przybywają tu liczne pielgrzymki.

– Imbramowice z wielu powodów stały się naszą lokalną „wizytówką” turystyczną, dlatego zależy nam na przystosowaniu centrum wsi nie tylko do potrzeb mieszkańców, ale również i gości. Zaplanowane na ten rok prace chcemy zakończyć jeszcze przed wakacjami, kiedy nasila się ruch turystyczno-pielgrzymkowy – wyjaśnia wójt Roman Żelazny. – Na tegoroczne działania inwestycyjne w tym zakresie, podobnie jak wcześniej, udało się nam pozyskać dofinansowanie unijne w wysokości 416 088 zł, w ramach wniosku złożonego przez LGD Nad Białą Przemszą ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich – dodaje wójt Trzyciąża.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Turysta
Turysta
4 lat temu

Swietnie…