W 2016 roku na terenie Gminy Olkusz zostało przeprowadzonych wiele inwestycji drogowych. W 2017 roku zostaną przeprowadzone kolejne prace, w jeszcze większym zakresie.

Ogłoszenie UMiG Olkusz
Olkuska Rada Miejska przyjęła projekty uchwał w sprawie przekazania środków Powiatowi Olkuskiemu na remonty dróg powiatowych na terenie Gminy Olkusz.

Z inicjatywą przekazania pieniędzy wyszedł burmistrz Roman Piaśnik, który został poproszony przez starostę Pawła Piasnego o wsparcie finansowe dla zadań planowanych przez powiat. Rada zadecydowała również, że zasadne jest wsparcie inicjatywy Województwa Małopolskiego polegającej na opracowaniu dokumentacji technicznej dla przebudowy skrzyżowania obwodnicy Olkusza z drogą do Osieka wraz z sygnalizacją świetlną. Dodatkowe środki zostaną przekazane na dokończenie remontu w strażnicy w Zedermanie i wymianę okien w Batorówce. Łączna kwota przyznanych dotacji wynosi 264 400 zł, z czego najwięcej stanowią pieniądze na remonty dróg powiatowych w pięciu sołectwach – łącznie 155 650 zł.

– Inwestycje drogowe to dla mnie jeden z priorytetów. W ubiegłym roku wykonaliśmy wiele remontów dróg, a na ten rok mamy zaplanowanych w budżecie jeszcze więcej. Ponieważ zdaję sobie sprawę z wagi tego tematu dla mieszkańców naszej gminy, zaoszczędzone na wielu zadaniach pieniądze przeznaczamy na inwestycje drogowe. Zdecydowaliśmy również, aby wesprzeć Powiat Olkuski w remontach dróg, które co prawda nie są w naszym zarządzie, ale korzystają z nich przecież mieszkańcy Gminy Olkusz. Jest jeszcze wiele potrzeb, ale jeśli będziemy realizować zaplanowane inwestycje w takim tempie, jak dotychczas, sieć dróg w Gminie Olkusz znacznie się poprawi – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Najwięcej pieniędzy, bo 74 000 zł, Gmina Olkusz przekaże Powiatowi Olkuskiemu w formie dotacji celowej na remont drogi w Witeradowie i Osieku. Kolejnych 69 000 zł to pieniądze na remont „powiatówki” w Zedermanie i Zadolu Kosmolowskim. 12 650 zł zostanie przekazanych na remont drogi w Zawadzie. Łącznie w ramach tych zadań wyremontowanych może zostać 3,2 km dróg.

Gmina Olkusz wyraziła również chęć realizacji zadania „Przebudowa skrzyżowania DW 791 z DP 1078K wraz z budową sygnalizacji świetlnej”. Konieczność wykonania sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu obwodnicy z drogą do Osieka zgłaszają od dłuższego czasu mieszkańcy, wskazując na duże ryzyko wypadków w tej części miasta. Z inicjatywą rozwiązania tego problemu wyszło Województwo Małopolskie, które chce pokryć połowę kosztów i liczy na
25-procentowy wkład własny ze strony Gminy i Powiatu. – Pomimo tego, że krzyżujące się drogi nie są w naszym zarządzie, popieramy to zadanie i zadeklarowaliśmy wsparcie finansowe, za czym poszły konkretne kroki. Rada przyjęła uchwałę, na mocy której przekażę Województwu Małopolskiemu 8 750 zł na opracowanie dokumentacji technicznej
– uważa burmistrz Roman Piaśnik. O tym, czy ostatecznie inwestycja zostanie zrealizowana, zależy teraz od Powiatu Olkuskiego. Dotychczas jednostka ta nie podjęła żadnej uchwały w tym zakresie.

Dotacje na drogi nie są jedynymi środkami, których przekazanie na wniosek burmistrza podjęła Rada Miejska w Olkuszu na ostatniej sesji. Na bardzo duży zastrzyk gotówki może liczyć sołectwo Zederman. Z dotacji celowej dla Ochotniczej Straży Pożarnej w wysokości 80 000 zł sfinansowane zostaną roboty wykończeniowe wewnątrz dobudowanej części remizy OSP w Zedermanie. W kasie Gminy Olkusz zostały również wygospodarowane pieniądze na wymianę 10 okien dachowych w jednym z najcenniejszych olkuskich zabytków – kamienicy nazywanej „Batorówką”, w której mieści się Muzeum Regionalne PTTK w Olkuszu. Z wnioskiem wykonania tego zadania zwrócił się do burmistrza Romana Piaśnika olkuski odział PTTK. Gmina wesprze Towarzystwo kwotą 20 000 zł, co pokryje 95% kosztów związanych z tym zadaniem.

UMiG Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
12 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
upominajka
upominajka
6 lat temu

Uff!….Łatają Składową,warto było się upominać, o swoje przecież.Choć ,”nie przyszywa się się nowych łat do starych bukłaków”.

Tom2
Tom2
6 lat temu

Witam.
Czy może ktoś wie, kiedy rozpocznie się budowa obwodnicy Wolbromia.
Nikt nie wie. Przetargi zakończone, firmy już wygrały, zarówno na pierwszy jak i drugi odcinek.

LoKus
LoKus
6 lat temu

Dlaczego burmistrz Piasnik ” słońce jury” nie jest laureatem Perły Samorządu , czy Kierownik wydziału Promocji UMiG Pani Emilia K-G mogła by nam wszystkim odpowiedzieć , co sie takiego stało ze szacowne gremium oceniające dokonania poszczególnych samorządowców nie dostrzegło działań najlepszego burmistrza małopolski wg GK , czy wogole był brany pod uwagę ? Jest niedopuszczalne aby taka wybitna osobowość jak nasz burmistrz ,nie wygrał , ba nawet nikt o nim słyszał ? Co robił wydział promocji aby nasz burmistrz wygrał ? Czy to tylko niedopatrzenie ze strony naszych urzędników , czy moze brak jakichkolwiek punktów na tak w zgłoszeniu ? Mysle ze my mieszkańcy Olkusza powinnismy to wiedzieć ,

theon
theon
6 lat temu

A po co w Zedermanie jeszcze większa remiza ?

Jasko
Jasko
6 lat temu

A na 20stu straconych tna studzienki. Znowu bedzie slalom………..

valdez76
valdez76
6 lat temu

Pomnik prof.dr obrońcy wiary śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego zrobić na końcu wsi. Na odsłonięcie i poświęcenie drogę zrobią,tak to działa.

Jurek
Jurek
6 lat temu

Mozecie se ksyceć a Zurada i tak nic nie dostanie, bo nikt sie za nia nie wstawi i nikogo ona nie obchodzi. Moze połatają troche dziur, moze kupią coś do szkoły, wstawią ze dwa znaki i na tym się skońcy. Ale jakbyśmy w Zuradzie wybudowali …. to i droga nowa będzie i pewnie kanalizacja a i Burmistrz przyjechałby na otwarcie. A tak nic.

Meandme
Meandme
6 lat temu

A gdzie remont drogi w Żuradzie? Od skrzyżowania z drogą 791 na Chrzanów do ul.Długiej na Bukowno?Cały ruch ciężarowy był tam skierowany przez ostatnie lata,niby tymczasowo,dziura na dziurze teraz jest.Obietnice były jak to zwykle przed wyborami,a teraz odwracanie kota ogonem,bo to nie my obiecywaliśmy itd. Lepiej kolejny parking czy infrastrukturę koło jakiegoś kościoła zrobić,co?Panowie i Panie z magistratu!

samochwała
samochwała
6 lat temu

„Zaledwie 250 tys ……”-powinno być. A 8 mln dali sobie wyrwać.

Stach
Stach
6 lat temu

Przecież burmiszcz ze wsi Kosmolow jest
To wypadaloby nie zapominac o korzeniach
I jest burmiszczem Miasta i Gminy

bez przesady
bez przesady
6 lat temu

[quote name=”zielony”] O stanie ulic w Żuradzie można tylko powiedzieć że to wieś w ruinie.Paradoksem jest fakt że Żurada jako ostoja PZPR , SLD i innych czerwonych nigdy nie potrafiła zadbać o swój interes , tak jak to zrobił Witaradów , Osiek i inne wsie .[/quote]
Burmistrz jest od rządzenia miastem a nie wsią. Na wsi jest sołtys i rada sołecka.Jaki pan taki kram.

zielony
zielony
6 lat temu

Burmistrz zapomniał o obowiązku wykonania kanalizacji między innymi w Żuradzie , dotację się wzięło , termin dawno minął , a wykonuje się pozorne ruchy. Najwyższy czas powiadomić o tym odpowiednie organy i zrobię to bez mrugnięcia okiem , bo mam dość smrodu nie opróżnianych szamb oraz wylewania na pola i w różne doły . W ubiegłym roku Burmistrz straszył kontrolami i tylko straszył bo kontrola do Żurady nie dotarła. O stanie ulic w Żuradzie można tylko powiedzieć że to wieś w ruinie.Paradoksem jest fakt że Żurada jako ostoja PZPR , SLD i innych czerwonych nigdy nie potrafiła zadbać o swój interes , tak jak to zrobił Witaradów , Osiek i inne wsie .