terytorialsi szkolenia 3

Ruszają pierwsze szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w Małopolsce. Wśród zakwalifikowanych do Terytorialnej Służby Wojskowej są zarówno rezerwiści, jak i ochotnicy, którzy nie służyli nigdy wcześniej w wojsku. Różnią się wiekiem, doświadczeniem zawodowym i zainteresowaniami, ale wszystkich łączy ogromny entuzjazm, chęć zadbania o bezpieczeństwo swojej lokalnej społeczności oraz wspólne wartości.

25 sierpnia w 11 Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej (11MBOT) rozpocznie się pierwsze szkolenie wyrównawcze dla żołnierzy rezerwy, którzy zgłosili chęć podjęcia służby w Wojskach Obrony Terytorialnej (WOT). Jest ono odpowiednikiem szkolenia podstawowego dla ochotników, przeznaczonym jednak dla żołnierzy, którzy wcześniej odbywali czynną służbę wojskową. To nowatorski projekt WOT, nie praktykowany dotychczas w innych rodzajach Sił Zbrojnych RP, a jego najbardziej charakterystyczną cechą jest dostosowanie całego procesu szkolenia do specyfiki służby w komponencie terytorialnym, łączącym służbę wojskową z aktywnością zawodową i życiem codziennym „w cywilu”. Najbliższe szkolenie wyrównawcze obejmie około 40 żołnierzy OT, którzy przejdą intensywny ośmiodniowy kurs na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie. W ramach ćwiczeń, oprócz odświeżenia umiejętności i wiedzy z zakresu szkolenia podstawowego, zaplanowano wdrożenie dedykowanych dla lekkiej piechoty elementów szkolenia taktycznego.

 

terytorialsi szkolenia 1

Pierwsze szkolenie podstawowe w 11MBOT, trwające 16 dni, czyli popularna „szesnastka” zostało zaplanowane od dnia 13.10.2018 r., również w Nowej Dębie. Weźmie w nim udział około 200 ochotników, którzy nie pełnili dotąd czynnej służby wojskowej. Szkolenie ma na celu wdrożenie ochotników do służby w piątym rodzaju Sił Zbrojnych. Będzie obejmowało zakres podstawowych umiejętności taktycznych i strzeleckich. Zanim jednak ochotnicy rozpoczną ćwiczenia praktyczne, będą musieli zaliczyć część teoretyczną kursu podstawowego. Wszystkie niezbędne materiały otrzymali podczas rekrutacji, więc opanowanie teorii to kwestia motywacji i samodyscypliny, której kandydatom nie brakuje. Żołnierze, którzy zakończą szkolenie podstawowe, po przysiędze rozpoczną służbę w 111 Batalionie Lekkiej Piechoty w Rząsce.

terytorialsi szkolenia 2

Rozpoczęty w styczniu 2018 r. proces formowania 11 MBOT przebiega zgodnie z założonym planem. Do terytorialnej służby wojskowej w województwie małopolskim zakwalifikowano dotychczas ponad 500 ochotników. Średnia wieku zakwalifikowanych do służby w 11 MBOT wynosi 33 lata, a 6% z nich stanowią kobiety. Wnioski do służby w 11MBOT złożyło około 800 osób, co wpłynie na zwiększenie liczby żołnierzy planowanych do szkolenia.
Terytorialsi z 11MBOT mają stanowić wsparcie dla swoich lokalnych społeczności poprzez przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Na wypadek wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a ponadto chronić obywateli i zabezpieczać infrastrukturę krytyczną.

Oficer prasowy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej p. o. mjr Bartosz Kubal

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
33 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Grzeniu
Grzeniu
3 lat temu

Patriot, nie tłumacz ludziom szczekaczom. Wujek twierdzi że po kilku miesiącach się żołnierzy nie wyszkoli..
3 lata szkolenia i to nie tylko weekendy, to faktycznie nie ma sensu 🙂 brak wiedzy, o argumentach nie wspomnę. poczytajcie trochę zanim coś palniecie w klawiaturę!

Patriot!
Patriot!
3 lat temu

wujek – Ojciec sam wiesz kto z naszego miasta wziął tyle ile ….eh szkoda gadać, a Ty żałujesz chłopakom kilku groszy w stosunku do Ojca na szkolenie i chęć służenia Państwu? Nie wiem czy wiesz ale sprzet WOT jest do dyspozycji zawodowych! podniecacie się zawodowymi a chłopaki z WOT będą się szkolić 1(słownie JEDEN!) weekend w miesiącu! A zawodowi jak sama nazwa wskazuje to jest ich Zawód! Będą się bawili sprzętem WOT przez resztę czasu! I nie piszcie mi o mundurach, bo zawodowi mają mundurówkę płaconą aż miło! A że nie korzystają to wina WOT?! Chciałbym aby na tym forum wypowiadali się ludzie którzy wiedzą o czym piszą a nie przeczytali i walą w klawiaturę, ale głupoty! Potem wychodzi, że czytać nie potrafią ze zrozumieniem!

wujek
wujek
3 lat temu

[quote name=”theon”]Dokładnie tak, nie chodzi o niechęć do wojska, tylko wkurzające jest marnowanie publicznych środków na tego typu zabawy. A kozaków pokroju Pana Brzęczyszczykiewicz jak energia rozpiera to niech chodzi na mecze albo wiejskie zabawy – tam się wyszumi, tyle że za swoje pieniążki ;-)[/quote]
Zgadzam się to marnowanie pieniędzy. Żołnierza po kilku miesięcznym szkoleniu się nie wyszkoli. W razie klęski żywiołowej i tak zawsze pomagali strażacy i zwykli obywatele. 1,5 mld rocznie można przeznaczyć na inne potrzeby, a nawet na armie zawodową, ale nie na sprzęt drogi i nie pierwszej nowoczesności. drogie szkolenie na obsługę. Jak to kupili jakiś czas temu mieli do wyboru dwie inne firmy(Szwecja, Francja) tansze i nie gorsze. .

brzeczyszczykiewiczo
brzeczyszczykiewiczo
3 lat temu
theon
theon
3 lat temu

Dokładnie tak, nie chodzi o niechęć do wojska, tylko wkurzające jest marnowanie publicznych środków na tego typu zabawy. A kozaków pokroju Pana Brzęczyszczykiewicz jak energia rozpiera to niech chodzi na mecze albo wiejskie zabawy – tam się wyszumi, tyle że za swoje pieniążki 😉

w co się gra?
w co się gra?
3 lat temu

„Rzeczywistość jest jednak inna, co przyznaje w rozmowie z tvn24.pl sam rzecznik prasowy WOT, podpułkownik Marek Pietrzak. – Ja w komunikatach i wypowiedziach na ten temat używam sformułowania „początek formowania” – mówi wojskowy, odnosząc się do twierdzeń o „utworzeniu brygady” w tym czy innym roku. – W 2019 roku będzie natomiast gotowość do przyjęcia do służby 53 tysięcy ludzi – dodaje. (http://www.tvn24.pl)” z dn. 08.01.2018
Po czym dalej twierdzi, że w 2019r. będzie tylko „gotowość” bo sami żołnierze będą wcielani do liczby 53 tys około roku 2025 i to głównie z wojsk operacyjnych + nowi „terytorialsi” po kilkumiesięcznym przeszkoleniu. W tym roku zostanie wydane 1,5 mld. złotych na WOT. Ale obecnie rządzący nie liczą się z pieniędzmi podatników, bo dla nich liczy się propaganda i fajne foty prezydenta, premiera, ministra, posła, czy chociażby radnego z PiS z wojskiem (za 0 zł. TVP pokaże w dobrym czasie antenowym, a kampania trwa). Pan „brzeczyszczykiewicz” niech swoją głowę przestanie wykorzystywać jak parasol, żeby mu się do środka deszcz nie nalał, zachęcam do samodzielnego myślenia, mogą to być dla Niego nowe i jakże wspaniałe doświadczenia.

łamagi
łamagi
3 lat temu

Przeczytałem te wszystkie złośliwe komentarze, pisane przez ludzi, którzy do służby wojskowej nie nadają się i nie rozumieją jej sensu.

zyx
zyx
3 lat temu

[quote name=”jestem za”]skoro OSP współgra z zawodową strażą, a SM z policją to i WOT się na coś przyda. Może na stworzeniu jakiś surwiwalowych atrakcji dla młodzieży?[/quote]
Przyda się proboszczom w pracach adiutanckich za Bóg Zapłać tak jak OSP,Koła Gospodyń Wiejskich,radni .

jestem za
jestem za
3 lat temu

skoro OSP współgra z zawodową strażą, a SM z policją to i WOT się na coś przyda. Może na stworzeniu jakiś surwiwalowych atrakcji dla młodzieży?

Tomek81
Tomek81
3 lat temu

[quote name=”brzeczyszczykiewicz”]Śmiać mi się z was chce i tyle. Poszczekajcie sobie w internecie…a WOT się pięknie formuje. Podziwiam tych młodych ludzi za chęć zrobienia czegoś dla kraju bezinteresownie. Najbardziej mnie śmieszą wpisy emerytowanych rambo po zasadniczej służbie, albo innych rambo po WAT za komuny! Buahahahahahaha! Niech się w końcu coś dzieje w tej armii. Do tego chciałbym mniej płacić za pozwolenie na broń! Niech mi Państwo pozwoli posiadać broń! A jak na razie będziemy sie bronili tęczowymi flagami! Tfu![/quote]
Chcesz iść do WOT? nie ma problemu Kose w ręke i do kosynierów. Będziesz z szabelka biegł na czołgi nasze Wojsko nie ma żadnego wyposażenia, a ty tak wychwalasz ta formację, szkoda, że nie widziałeś na misjach jak inne Wojska śmieją się z naszych bo wozimy UAZ-y I Honkery na któryh kładło sie worki z piaskiem oraz przybijało deski

wujek
wujek
3 lat temu

Przywracaja zasadnicza służbe wojskową. Ciekawe ilu pójdzie z musu, ilu chętnie a ilu będzie chciało się wymigać lewymi zaświadczeniami.
Ciekawe że jak się zdaje do policji czy straży to jest tyle badań i psychotestów a do wojska nie. Badania psychotechniczne,test na urządzeniu i reakcja na światełka dźwięki, wciskanie przycisków, psychiatra itp.
Może dlatego żeby zrobić odsiew jak na miejsce było 20 kandydatów a do woja szło się raczej z musu. Byle odwalić swoje i do rezerwy. Dobrego żołnierza nie będzie z kogoś kto idzie bo musi.

?
?
3 lat temu

no Brzęczyszykiewicz, toście wszystkich przekonali 😆 Nie ma jak elokwentny lobbysta 😆 Mam tylko nadzieję że ktoś odpowiedni to przeczyta i pozwolenie na broń i zabiorą, bo bez broni jesteś tylko zabawny,

brzeczyszczykiewicz
brzeczyszczykiewicz
3 lat temu

Pora kończyć. Wpis użytkownika „puc ” zaorał mnie! Serio. Dałbym Ci chłopie całe pieniądze z WOT na dofinansowanie twojej umiejętności czytania ze zrozumieniem. Przeczytaj co za ludzie są w tej 40tce, mówi ci coś o poźniejszym szkoleniu ok 200 osób? czym jest na województwo 3 tyś osób? wiesz czemu mamy 11 brygadę Małopolską? mówi ci coś BRYGADA? Kończę bo pisanie z takimi jak wy, zwyczajnie mija się z celem. Czytać nie potrafią, pisać także, wiem wiem nie chce się wam zapalać lampki, smartfon nie myśli za was…właśnie dla tego się ciesze, że normalni ludzi coś robią, a tacy jak wy odpadają….ale nie dziwie się. Ja bym was uwalił na rozmowie kwalifikacyjnej :):) Fachowcy! Czyńcie tak dalej! Szczek….szczek…..:) Po co pisać takie idiotyzmy?! Nie pozdrawiam fachowców po wacie i wszystkich z gromu piszacych na przeglądzie olkuskim! BUAHAHAHAHAHAHAHAHAHA!

brzeczyszczykiewicz
brzeczyszczykiewicz
3 lat temu

Oj żal mi was, nawet czytać nie potrafią……przeczytaj jeszcze raz….ja mam pozwolenie na broń! tylko przez bzdurne przepisy muszę za tę przyjemność słono płacić! Jeśli chodzi o napinaczy! Czym się różni kandydat na żołnierza zawodowego od tego do WOT? Czym się różni ich szkolenie? to po 1sze! A najlepsze na koniec : czym się różni wynagrodzenie żołnierza zawodowego od tego WOT? i teraz pytanie do klęsk żywiołowych taniej jest dać WOT czy zawodowych? oczywiście porównajmy korpus szeregowych, bo jak weźmiemy oficerów to można się za głowę złapać:) Do tego Unia każe zwiększać ilość żołnierzy, to jak to jest taniej jest zrobić WOT gdzie chłopaki z pasji bo z $ raczej nie….odliczając koszty dojazdu i inne pierdoły wychodzą na dobrą flaszkę na plus! czy lepiej zwiększyć liczbę żołnierzy zawodowych? i o korpusie szeregowych zapomnijcie bo dziś wszyscy wyższe mają. Pokolenie internetu! Szare komórki nastawione na szczekanie po forach!

..................
..................
3 lat temu

[quote name=”brzeczyszczykiewicz”]Śmiać mi się z was chce i tyle. Poszczekajcie sobie w internecie…a WOT się pięknie formuje. Podziwiam tych młodych ludzi za chęć zrobienia czegoś dla kraju bezinteresownie. Najbardziej mnie śmieszą wpisy emerytowanych rambo po zasadniczej służbie, albo innych rambo po WAT za komuny! Buahahahahahaha! Niech się w końcu coś dzieje w tej armii. Do tego chciałbym mniej płacić za pozwolenie na broń! Niech mi Państwo pozwoli posiadać broń! A jak na razie będziemy sie bronili tęczowymi flagami! Tfu![/quote]
Najlepsi żołnierze to właśni tacy z WOT z wiosek gminnych i gmin są to osoby silne,kondycyjne oraz potrafią zawsze działać pomyślnie.Mieszczuchy to wychuchane smylusie bez pojęcia coś w rodzaju tego speca”brzęczyszczykiewicz”.Co chciałby mieć broń ale nie wie jak załatwić pozwolenie na broń/zapytaj 'brzęczyszczykiewicz” TW”Bolka’ lub Millera jak załatwiali pozwolenie na broń,którą wcześniej otrzymali w prezencie.

puc
puc
3 lat temu

Czyli około 40 osób przejdzie przeszkolenie wojskowe w ciągu 16 dni? Na poligonie, jako lekka piechota? To gdzie ta BRYGADA MAŁOPOLSKA? aaaaaa kaska się skończyła, trza było wypłacić wyprwke dla dzieci, emerytury itp. 500 + Brygada wot miała być w każdym województwie, całość w Polsce ma liczyć 50 000 żołnierzy, podzielimy to na 16 województw to daje około 3125 osób/w województwie. Czyli jak będziemy szkolić rocznie te 40 osób, pełny skład brygady (3125) osiągniemy za 78 lat!!!!!!!!! Brawo, nie ma to jak marnować pieniądze z podatków!!!!!!

grzegorz b.
grzegorz b.
3 lat temu

[quote name=”brzeczyszczykiewicz”]Śmiać mi się z was chce i tyle. Poszczekajcie sobie w internecie…a WOT się pięknie formuje. Podziwiam tych młodych ludzi za chęć zrobienia czegoś dla kraju bezinteresownie. Najbardziej mnie śmieszą wpisy emerytowanych rambo po zasadniczej służbie, albo innych rambo po WAT za komuny! Buahahahahahaha! Niech się w końcu coś dzieje w tej armii. Do tego chciałbym mniej płacić za pozwolenie na broń! Niech mi Państwo pozwoli posiadać broń! A jak na razie będziemy sie bronili tęczowymi flagami! Tfu![/quote]
Nie bezinteresownie, tylko za 500 pln na miesiąc, przy kontrakcie na 3 lata to daje nam 18 000 pln i tyle w temacie 😆

brzeczyszczykiewicz
brzeczyszczykiewicz
3 lat temu

Śmiać mi się z was chce i tyle. Poszczekajcie sobie w internecie…a WOT się pięknie formuje. Podziwiam tych młodych ludzi za chęć zrobienia czegoś dla kraju bezinteresownie. Najbardziej mnie śmieszą wpisy emerytowanych rambo po zasadniczej służbie, albo innych rambo po WAT za komuny! Buahahahahahaha! Niech się w końcu coś dzieje w tej armii. Do tego chciałbym mniej płacić za pozwolenie na broń! Niech mi Państwo pozwoli posiadać broń! A jak na razie będziemy sie bronili tęczowymi flagami! Tfu!

TAk jest obywatele
TAk jest obywatele
3 lat temu

[quote name=”…………”][quote name=”theon”]… ,, chronić obywateli i zabezpieczać infrastrukturę… ” – tylko patrzeć jak pobudują swoje remizy a wójtowie zaczną na wyprzódki kupować im uroczyście co tam będą chcieli :D[/quote]
No i ksiądz na każdej parafii też będzie miał w czasie posług płatnych do swojej kabzy pachołków,wyrobników,TAXI za Bóg Zapłać tak coś w stylu OSP lub Koła Gospodyń Wiejskich.[/quote]
No przecież farosz zawsze miał i ma jakiś adiutantów bo on tylko w jedną stronę do swojej głębokiej w kiecce kieszeni.

pavv
pavv
3 lat temu

[quote name=”brzeczyszczykiewicz”]
Jeśli uważasz, że wojsko zawodowe ma dbać o ludność cywilną, to zwyczajnie nie masz pojęcia o słowach których używasz:) zresztą co tu dużo pisać z kimś kto nawet poprawnie po polsku nie potrafi pisać:) A co powiesz gdy Te „harcerzyki” po odbębnieniu WOT zostaną zawodowymi? czy wtedy będą odpowiednimi „dbaczami” do służenia dbając o zadbany komfort ludności cywilnej?:):) Uwielbiam takich ludzi:) Nie wiem co pisze, ale napisze głupotę:)[/quote]

Raptem 2 literki mi umknęły bo burza nadchodziła, ciemno się zrobiło, a mnie się światła nie chciało włączać.
O ludność cywilną ma dbać wojsko, a nie harcerzyki po kilkudniowym szkoleniu z wykonywania często bzdurnych rozkazów i

blondynka30
blondynka30
3 lat temu

pipki w rurach, jaja, siłacze sie zakwalifikowali no to mnie jara 8) Ale będom sie mieli gdzie umyć co nie?

wot
wot
3 lat temu

WOT idealnie nadaje się do szkolenia rezerwistów, których z każdym rokiem ubywa. Jak będzie sformowana brygada w małopolsce stacjonująca w Rząsce może pomagać przy klęskach żywiołowych, czy zabezpieczaniu imprez strategicznych typu wizyta papieża 😉 Żeby walczyć na pierwszej linii, albo daleko na tyłach to trzeba się odpowiednio przygotować, długimi latami. A WOT raczej nie będzie przechodził szkolenia w tym zakresie, wygadywanie o jakimś nabiale raczej nie ma nic wspólnego z tą formacją.

theon
theon
3 lat temu

masz jaja, nie masz jaja …to jakiś drobiarski wątek jest ? 😆 Niechże się ktoś opamięta i nie daje głuptasom karabinów do ręki ! Nudzisz się jeden z drugim – do biblioteki idź i jakąś książkę przeczytaj zanim się będziesz za zabijanie zabierał bęcwale jeden !

emeryt po WAT w WARS
emeryt po WAT w WARS
3 lat temu

Nie składałem wniosku bo nie chcę być właśnie mięsem armatnim. O dbanie o ludność cywilną jest wojsko zawodowa, a nie harcerzyki Maciara[/quote]
Jeśli uważasz, że wojsko zawodowe ma dbać o ludność cywilną, to zwyczajnie nie masz pojęcia o słowach których używasz:) zresztą co tu dużo pisać z kimś kto nawet poprawnie po polsku nie potrafi pisać:) A co powiesz gdy Te „harcerzyki” po odbębnieniu WOT zostaną zawodowymi? czy wtedy będą odpowiednimi „dbaczami” do służenia dbając o zadbany komfort ludności cywilnej?:):) Uwielbiam takich ludzi:) Nie wiem co pisze, ale napisze głupotę:)[/quote]
Mącisz kręcisz albo mieszasz tak jak ten górol co mieszał glinę z g…em i dał za dużo g..na i wyszedł mu zamiast milicjanta ORMOwiec .Piszą Ci wyżej jak to leci a Ty dalej odporny na wiedzę i wykręcasz jakieś durne wywody rodem z księdza plebanii.

brzeczyszczykiewicz
brzeczyszczykiewicz
3 lat temu

[quote name=”pavv”][quote name=”Seler”]No to ładnie, 800 złożyło wnioski, a zakwalifikowanych zostało 500. Pipki w rurach i ci napinacze od komentarzy w stylu „mięso armatnie ” jak widać się nie zakwalifikowali :-)[/quote]

Nie składałem wniosku bo nie chcę być właśnie mięsem armatnim. O dbanie o ludność cywilną jest wojsko zawodowa, a nie harcerzyki Maciara[/quote]
Jeśli uważasz, że wojsko zawodowe ma dbać o ludność cywilną, to zwyczajnie nie masz pojęcia o słowach których używasz:) zresztą co tu dużo pisać z kimś kto nawet poprawnie po polsku nie potrafi pisać:) A co powiesz gdy Te „harcerzyki” po odbębnieniu WOT zostaną zawodowymi? czy wtedy będą odpowiednimi „dbaczami” do służenia dbając o zadbany komfort ludności cywilnej?:):) Uwielbiam takich ludzi:) Nie wiem co pisze, ale napisze głupotę:)

pavv
pavv
3 lat temu

[quote name=”Seler”]No to ładnie, 800 złożyło wnioski, a zakwalifikowanych zostało 500. Pipki w rurach i ci napinacze od komentarzy w stylu „mięso armatnie ” jak widać się nie zakwalifikowali :-)[/quote]

Nie składałem wniosku bo nie chcę być właśnie mięsem armatnim. O dbanie o ludność cywilną jest wojsko zawodowa, a nie harcerzyki Maciara

.................
.................
3 lat temu

[quote name=”brzeczyszczykiewicz”][quote name=”pavv”]Mięso armatnie![/quote]
Chłopie zastanów się co ty piszesz! Po pierwsze obrażasz żołnierza wojska polskiego który będzie Ci chronił 4 litery! I nie mówię tutaj o konfliktach zbrojnych, ale wszelkiego rodzaju klęsk żywiołowych! Zaleje Ci dom wraz z całą miejscowością, o co w dzisiejszych czasach nie trudno to docenisz tych żołnierzy! A w przypadku konfliktu zbrojnego Ty będziesz najwiękzym mięsem armatnim! Bez możliwości obrony, w przeciwieństwie do żołnierzy uzbrojonych! Do tego dodam jedno, jakim trzeba być zakompleksionym małym człowiekiem, żeby napisać takie coś? Współczuję Twojego beznadziejnego życia! Nikt nikogo nie zmusza….służba jest dobrowolna. Masz jaja to wstępujesz! a lbo nie masz jaj i odpadasz w przedbiegach. Sądząc po Twoim stylu wypowiedzi stwierdzam, że wiesz, że nie masz jaj i wylewasz gorzkie żale na forach:)[/quote]
Każdy obywatel mieszkaniec płaci podatki/z podatków/ i opłaca wojsko straż.Wojsko i straż mają bronić i chronić ludzi przed klęskami żywiołowymi.Natomiast Ci w czarnych kieckach nie płacą żadnych podatków a wykorzystują strażaków,KGW różne kółka ,a teraz na pewno WOT jako pachołków wyrobników darmowych w czasie różnych Mszy ,Jubileuszy,poświęceń,błogosławieństw,Świąt i przeróżnych wymysłów do swojej kabzy czarnych kiecek.

brzeczyszczykiewicz
brzeczyszczykiewicz
3 lat temu

[quote name=”pavv”]Mięso armatnie![/quote]
Chłopie zastanów się co ty piszesz! Po pierwsze obrażasz żołnierza wojska polskiego który będzie Ci chronił 4 litery! I nie mówię tutaj o konfliktach zbrojnych, ale wszelkiego rodzaju klęsk żywiołowych! Zaleje Ci dom wraz z całą miejscowością, o co w dzisiejszych czasach nie trudno to docenisz tych żołnierzy! A w przypadku konfliktu zbrojnego Ty będziesz najwiękzym mięsem armatnim! Bez możliwości obrony, w przeciwieństwie do żołnierzy uzbrojonych! Do tego dodam jedno, jakim trzeba być zakompleksionym małym człowiekiem, żeby napisać takie coś? Współczuję Twojego beznadziejnego życia! Nikt nikogo nie zmusza….służba jest dobrowolna. Masz jaja to wstępujesz! a lbo nie masz jaj i odpadasz w przedbiegach. Sądząc po Twoim stylu wypowiedzi stwierdzam, że wiesz, że nie masz jaj i wylewasz gorzkie żale na forach:)

Seler
Seler
3 lat temu

No to ładnie, 800 złożyło wnioski, a zakwalifikowanych zostało 500. Pipki w rurach i ci napinacze od komentarzy w stylu „mięso armatnie ” jak widać się nie zakwalifikowali 🙂

............
............
3 lat temu

[quote name=”theon”]… ,, chronić obywateli i zabezpieczać infrastrukturę… ” – tylko patrzeć jak pobudują swoje remizy a wójtowie zaczną na wyprzódki kupować im uroczyście co tam będą chcieli :D[/quote]
No i ksiądz na każdej parafii też będzie miał w czasie posług płatnych do swojej kabzy pachołków,wyrobników,TAXI za Bóg Zapłać tak coś w stylu OSP lub Koła Gospodyń Wiejskich.

theon
theon
3 lat temu

… ,, chronić obywateli i zabezpieczać infrastrukturę… ” – tylko patrzeć jak pobudują swoje remizy a wójtowie zaczną na wyprzódki kupować im uroczyście co tam będą chcieli 😀

ola
ola
3 lat temu

Przebierańcy Macierewicza, to ma być wojsko……?

pavv
pavv
3 lat temu

Mięso armatnie!