jura 1914 2017 2

W miejscu bitwy pod Krzywopłotami i Bydlinem powstanie ekspozycja elementów fortyfikacji wojskowych, a okopy legionistów zostaną odrestaurowane. Gmina Klucze otrzymała ministerialną dotację na ten cel.

Jak już informowaliśmy naszych Czytelników, pobliskie ruiny zamku w Bydlinie pięć lat temu zostały zabezpieczone jako tzw. trwała ruina. Wówczas wyremontowano dojście do nich oraz balustradę. Wszystko to w ramach projektu dofinansowanego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 „Odnowa wsi – zabezpieczenie i konserwacja pomnika historycznego – ruiny zamku w Bydlinie”. Wzgórze św. Krzyża wraz z ruinami jest wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego. To właśnie tu toczyły się walki żołnierzy z IV i VI batalionu 1 Pułku Piechoty Legionów Polskich (oddziałów wojskowych utworzonych z inicjatywy Józefa Piłsudskiego), które w dniach 17-18 listopada 1914 roku stoczyły bitwę z armią rosyjską. Dzięki heroicznemu poświęceniu legionistów powstrzymano rosyjskie natarcie. W bitwie pod Krzywopłotami uczestniczyło około 1300 żołnierzy: polskich, austriackich i rosyjskich. 46 poległych legionistów pochowano na cmentarzu parafialnym w Bydlinie. Bitwa pod Krzywopłotami została nazwana przez Komendanta Józefa Piłsudskiego „legionowymi Termopilami”.

Teraz gmina Klucze pozyskała 131 972,00 złotych z Funduszu Promocji Kultury z programu „Wspieranie opieki nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami w kraju 2018” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem programu jest „(…)zaangażowanie w opiekę nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami jak największej liczby różnych podmiotów, w celu zwiększenia wiedzy o historii naszego kraju, zwłaszcza o jej najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych aspektach i dzięki temu wzmocnienie świadomości obywatelskiej i postaw patriotycznych”.

Ministerialne środki zostaną przeznaczone na odrestaurowanie okopów legionistów i położonej niedaleko „Gawry” – miejsca schronienia i odpoczynku żołnierzy. W ramach projektu „Pole Bitwy pod Krzywopłotami” zaplanowano również uporządkowanie zieleni, poprowadzenie ścieżek pieszo – rowerowych prezentujących m. in. elementy fortyfikacji. W linii okopów powstanie pokazowa gawra „ziemianka”.
Miejsce ma być dostępne dla odwiedzających przez cały rok. Pojawią się tam również tablice informacyjne oraz ławki. W wiacie stanowiącej pewnego rodzaju punkt informacyjny znajdzie się makieta wzgórza w formie rzeźby z betonu architektonicznego.
Realizacja historycznego projektu pozwoli na powstrzymanie zanikania okopów. Odwiedzający będą mieli możliwość poznać „w terenie” historię I wojny światowej oraz Legionów Polskich.

Przewidywany koszt całego przedsięwzięcia to 396 684,85 złotych. Inwestycja powinna być gotowa do końca tego roku.

Fot. Ubiegłoroczny Piknik Historyczny „Jura 1014”

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze