Ludzie chętnie korzystają z dobrodziejstw produktów pszczelich, pozyskując miód i wosk. Szef wolbromskiego Koła Pszczelarzy Walerian Ciepał, opowiadając o historii lokalnego pszczelarstwa, wspomniał o zapisach w  księgach kościelnych, notujących od najdawniejszych czasów obecność bartników i pszczelarzy na naszych terenach. Gminne Koło Pszczelarzy w Wolbromiu powstało w 1955 r. i świętuje w tym roku 55. rocznicę istnienia.
Na przestrzeni lat liczba członków koła wahała się od 15 do 155 członków. W 1996 r., po śmierci prezesa Tadeusza Kiecy, lokalny związek pszczelarzy praktycznie przestał istnieć, dopiero obecny prezes Walerian Ciepał i jego zastępca Wiesław Majda reaktywowali działalność koła.

Władze gminy pomogły pszczelarzom, kupując matki pszczele z renomowanych pasiek hodowlanych. Do wolbromskiego koła przystali także pszczelarze z gmin: Trzyciąż, Gołcza, Charsznica, Żarnowiec. Miłośnicy pszczół szkolą się, uczestniczą w kursach mistrzowskich, biorą czynny udział w życiu społeczności lokalnej – pokazując swój dorobek na dożynkach, Dniach Wolbromia, a także sławiąc wolbromskie koło poza granicami gminy podczas wyjazdów na trutowisko w Murckach, biesiadę w Sądeckim Bartniku i Kamiennej.
W Wolbromiu działa obecnie 8 mistrzów pszczelarskich. Wolbromskie Koło Pszczelarzy jest zrzeszone w Śląskim Związku Pszczelarzy i obecnie posiada 55 członków i 950 rodzin.
Świętując obchody 55-lecia Koła, pszczelarze ufundowali  sztandar, który będzie dla nich symbolem aktywności Koła, a zarazem jego jedności i mobilizacji do pracy, miłości do przyrody, a w szczególności do pszczół.
Uroczystości uświetniła Msza św. w intencji pszczelarzy, podczas której został poświęcony nowy sztandar.
Prezes Śląskiego Związku Pszczelarzy wręczył wolbromskim pszczelarzom jubileuszowy puchar pamiątkowy, a także uhonorował zasłużonych członków koła odznaczeniami: złote Pszczoły otrzymali: Walerian Ciepał, Edwin Madej, Adam Adamczyk i Józef Szczepara; srebrne: jedyna nasza pszczelarka Jadwiga Janik, Andrzej Barczyk, Grzegorz Ciepał, Stanisław Poseł, Jan Głąb i Waldemar Kemona, a brązową odznakę – Wojciech Kaczmarczyk.

Źródło: www.wolbrom.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Władek z Opola/Wowka
Władek z Opola/Wowka
9 lat temu

Aleś SŁODKI…naturalnie SŁODKI! Po latach serdecznie pozdrawiam. 🙂 😆 🙂

hmm
hmm
13 lat temu

😆 🙂 super

witek
witek
14 lat temu

Brawo Panie Walerianie!!!!!!!!