Maratony, półmaratony, biegi przełajowe i triathlony w całej Polsce biją rekordy frekwencji. Swoje biegowe imprezy mają nie tylko największe miasta w Polsce, ale również te mniejsze. Chętnych do sprawdzenia swojej wytrwałości jest wielu, a miasta wykorzystują te rodzaje imprez sportowych do promocji regionu.

Trudno sobie wyobrazić lepsze tereny do biegów przełajowych niż Ziemia Olkuska. Jeden z naszych czytelników dziwi się, że do tej pory nikt nie wpadł na pomysł zorganizowania biegów przełajowych w olkuskiej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a konkretnie szlakami rowerowymi, których u nas dostatek. Pomysł przedstawiliśmy w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, który nie wyklucza, że w przyszłym sezonie tego typu imprezę zorganizuje.

 

– W Olkuszu jest dość spora grupa osób biegających. Ja również do nich należę. Przykro mi, że gmina, mając w dyspozycji dużą ilość fajnych szlaków rowerowych i ścieżek, nie wpadła do tej pory na pomysł cyklicznej organizacji biegów przełajowych, w szczególności maratonu lub półmaratonu. W okolicznych gminach takie biegi są organizowane, a w Olkuszu – nic. Przykłady – Bieg o Puchar Burmistrza Miasta Bukowno, Maraton Koniczynki w Ojcowie, czy też maraton po Pustyni Błędowskiej zorganizowany przez UM Dąbrowa Górnicza. Dlaczego Olkusz nie wpadł na pomysł zorganizowania maratonu po pustyni? Teraz już musztarda po obiedzie, gdyż Dąbrowa chce organizować ten maraton jako imprezę cykliczną. Chyba ostatnia szansa to możliwość zorganizowania np. Maratonu Jurajskiego olkuskimi szlakami rowerowymi. Jeśli taka impreza byłaby cykliczna – stałaby się znana w Polsce i byłaby świetną promocją Olkusza. Koszt imprezy nieduży, w znacznej mierze pokrywany ze składek uczestników oraz wkładu sponsorów, którzy chętnie promują imprezy biegowe. Można by bieg włączyć w cykl Dni Olkusza, tak jak to jest w Bukownie – uważa Czytelnik „Przeglądu Olkuskiego”.

Jak poinformowała nas Agnieszka Gręda z olkuskiego MOSiR-u, ośrodek organizuje kilka imprez biegowych w roku – biegi przełajowe „Polska Biega”, biegi dla rodzin w Rodzinnych Rozgrywkach Sportowych i Bieg Uliczny Srebrnego Grodu. – Ta ostatnia impreza była zawieszona na czas rewitalizacji Rynku, ale w tym roku już do niej wracamy i odbędzie się 20 września (trwają zapisy). Ponadto współpracujemy z LKS Kłos przy organizacji biegu w Dniu Niepodległości w Bydlinie. LKS „Kłos” ma w swojej ofercie bardzo dobrze oceniany Bieg Herosa na Pustyni Błędowskiej. Jest więc w czym wybierać. Ponadto, jak biegacz zauważył, oferta w okolicznych miejscowościach jest bogata i trudno znaleźć termin na organizację swojego maratonu. Nie chcemy konkurować z dobrymi imprezami, wolimy współpracować. Cieszę się jednak, że wpłynęło takie zapytanie, bo to dobry pomysł, aby wykorzystać szlaki rowerowe do biegania. Może już w przyszłym sezonie zorganizujemy bieg przełajowy towarzyszący rajdowi rowerowemu – zapewnia Agnieszka Gręda z Działu Organizacji Imprez, Usług i Marketingu olkuskiego MOSiR-u.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
wacuś
wacuś
9 lat temu

Proszę zobaczyć w internecie na stronie Gminy Zielonki jak wyglądają ścieżki rowerowe w tej gminie.Wokół Olkusza to są szlaki rowerowe,a nie ścieżki rowerowe.Na terenie samego miasta pobudowano szerokie chodniki żeby miały parkować dwoma rzędami blachosmrody,N.p w Niemczech w mniejszych miejscowościach nawet na węższych chodnikach połowa jego szerokości przeznaczona jest dla rowerów.Nie widziałem na niej zaparkowanych samochodów.Może wreszcie i Olkuszu dojdziemy do tego że z chodników znikną samochody a pojawią się rowery.A szlaki rowerowe zmienią się na ścieżki rowerowe!!!

Robert
Robert
9 lat temu

[quote name=”bolek”]a czy rowerowy biegaczu widziałeś kiedyś te ścieżki rowerowe w rzeczywistości czy tylko na mapie? Na mapie wyglądają OK ale w realu kamienie, piach, gałęzie. Z prawdziwymi ścieżkami nie mają nic wspólnego. Kropka.[/quote]
Te szlaki rowerowe jak najbardziej nadają się do biegania, gdyż biegam po nich ciągle. Między innymi czerwony szlak w połączeniu ze szlakiem czarnym (w kierunku na Gorenice i Niesułowice) jest bardzo fajną trasą i da się na niej wydzielić 42 km biegu. Kwestia chęci. A trasa taka nie służy biegaczom w garniturach, tylko ludziom szukającym w bieganiu frajdy i przygody, więc kamienie i piach są OK. Maratonów asfaltowych jest w Polsce wystarczająco dużo.

mag
mag
9 lat temu

[quote name=”bolek”]a czy rowerowy biegaczu widziałeś kiedyś te ścieżki rowerowe w rzeczywistości czy tylko na mapie? Na mapie wyglądają OK ale w realu kamienie, piach, gałęzie. Z prawdziwymi ścieżkami nie mają nic wspólnego. Kropka.[/quote]

Czy „bolku” widziałeś w tekście coś o ścieżkach rowerowych. Szlaki rowerowe to szlaki rowerowe. Prowadzą po istniejących duktach, drogach gruntowych itp. Cały ich urok na tym polega.

Gagarin
Gagarin
9 lat temu

Faktycznie,że zdjęcie jest „z kosmosu”bo tzw.olkuskie szlaki rowerowe to: piach i korzenie,błoto,kamienie!!!

fan
fan
9 lat temu
Odpowiedz do  Gagarin

Widać, że w życiu po nich nie jeździłeś. Szlak rowerowy to zupełnie co innego niż ścieżka. Olkuskie szlaki są Ok.

kolo
kolo
9 lat temu
Odpowiedz do  Gagarin

Taki z ciebie miłośnik jazdy na rowerze jak z koziej d…y trąba.
Nie zapomnij na dobranoc rowerka wypolerować żeby się dobrze na równiutkim asfalcie prezentował w niedzielę.

kolo
kolo
9 lat temu
Odpowiedz do  Gagarin

I nie zapomnij Gagarin o ładnych rękawiczkach i odblaskach !

toto
toto
9 lat temu

to jakieś zagraniczne zdjęcie.W powiecie olkuskim nie ma ścieżek dla rowerów bo by były odpowiednio oznakowane.Są ścieżki leśne ,oznakowane jako trasy rowerowe,szlaki rowerowe.
Słusznie ,w artykule nie ma zwrotu „szlak dla rowerów”,bo takiego,ze wstydem trzeba przyznać p Urzędniku,u nas nie ma.

bur
bur
9 lat temu

Ścieżki rowerowe w Olkuszu? Pierwsze słyszę. Przy nowej obwodnicy nawet chodników nie zrobiono, a o ścieżkach zapomnijmy.

rowerowy biegacz
rowerowy biegacz
9 lat temu
Odpowiedz do  bur

[quote name=”bur”]Ścieżki rowerowe w Olkuszu? Pierwsze słyszę. Przy nowej obwodnicy nawet chodników nie zrobiono, a o ścieżkach zapomnijmy.[/quote]

To zajrzyj tutaj: http://www.mosir.olkusz.pl/olkuskie_szlaki_rowerowe/grafika/MOSiR_plakat.jpg

Jest ich bardzo dużo i są fajne w większości poza małymi wyjątkami.

bolek
bolek
9 lat temu
Odpowiedz do  rowerowy biegacz

a czy rowerowy biegaczu widziałeś kiedyś te ścieżki rowerowe w rzeczywistości czy tylko na mapie? Na mapie wyglądają OK ale w realu kamienie, piach, gałęzie. Z prawdziwymi ścieżkami nie mają nic wspólnego. Kropka.

bur
bur
9 lat temu
Odpowiedz do  rowerowy biegacz

[quote name=”rowerowy biegacz”][quote name=”bur”]Ścieżki rowerowe w Olkuszu? Pierwsze słyszę. Przy nowej obwodnicy nawet chodników nie zrobiono, a o ścieżkach zapomnijmy.[/quote]
Szlak to nie ścieżka. :-*
To zajrzyj tutaj: http://www.mosir.olkusz.pl/olkuskie_szlaki_rowerowe/grafika/MOSiR_plakat.jpg

Jest ich bardzo dużo i są fajne w większości poza małymi wyjątkami.[/quote]

mike
mike
9 lat temu
Odpowiedz do  bur

Dokładnie! Planując tego typu drogę (która obwodnicą wg mnie nie jest) z pozyskaniem środków Unijnych, moim zdaniem obowiązkiem powinno być aby powstała przy niej ścieżka rowerowa. Tym bardziej, że w przypadku Olkusza byłaby to spora atrakcja. Można byłoby pociągnąć ją aż do Rabsztyna. W następnych etapach na Pustynię Błędowską i dalej do Ogrodzieńca. Ale kto z naszych Urzędników o tym pomysli?W ostatnim czasie wyraźnie widać jak bardzo zwiększa się ruch rowerowy nie tylko w naszym mieście, ale infrastruktury nie ma żadnej. W niektórych częściach miasta pobudowano chodniki szerokie na kilka metrów, a wystarczyło zrobić je w dwóch kolorach kostki brukowej i odpowiednio oznakować. Koszty praktycznie żadne.