Gratulacje, życzenia i odznaczenia towarzyszyły obchodom jubileuszu 120-lecia spółdzielczości „Społem”. Uroczystości odbyły się w „Dworku pod lasem” w Zimnodole. Do wspólnego świętowania kierownictwo i pracownicy PSS zaprosili samorządowców, zaprzyjaźnione firmy i instytucje oraz przedstawicieli spółdzielni z sąsiednich powiatów.

Podczas tak doniosłej rocznicy, wśród zaproszonych gości, nie mogło zabraknąć również emerytowanych prezesów i pracowników olkuskiego „Społem” którzy przez lata współtworzyli jej wizerunek.
– Mamy szczęście, że większość naszych sklepów usytuowana jest przy ulicach o największym  natężeniu ruchu. Ale to, że klienci chętnie odwiedzają nasze placówki, jest już zasługą naszych pracowników. Klienci cenią nas za jakość towarów, ich szeroka ofertę oraz przyjazna atmosferę zakupów – podkreślała prezes Grażyna Kulig.
Obecnie spółdzielnia zatrudnia 100 osób. Prowadzi siedem sklepów i dwie piekarnie. Podczas uroczystości kilkudziesięciu zatrudnionych i społeczników odznaczono za szczególne zasługi dla PSS.
Odznaki „Zasłużeni dla Społem” otrzymali: Anna Kasprzyk, Barbara Bernaś, Daniela Mrówka, Genowefa Stempel, Marian Adamczyk, Danuta Kamińska, Teresa Smolarska, Halina Bakalarz, Maria Stanek, Beata Wawrzyńczyk, Mariola Żurek, Bożena Paluch, Lidia Nowak, Teresa Roś, Andrzej Ziarnik, Grażyna Mędrek, Renata Szlęzak, Stanisława Krzywda, Małgorzata Dębska, Anna Kalman, Zuzanna Bigaj, Marta Lompart, Zdzisław Trepka i Jolanta Skalska.
Odznakami „Zasłużony Działacz Ruchu Spółdzielczego” uhonorowano: Adama Kamionkę, Teodozję Żuradę, Andrzeja Soleckiego, Witolda Jochymka, Mieczysława Jędrzejczyka, Grażynę Kulig, Kazimierę Kondek, Czesława Grzankę, Barbarę Grandys, Zofię Solecką, Krystynę Gumulę, Barbarę Piątek, Teresę Poczęsną, Małgorzatę Waszczyńską, Janinę Buczyńską, Danutę Karcz, Krystynę Kulawik, Zofię Bargieł oraz Halinę Adamczyk.
Tradycje spółdzielcze w Olkuskiem sięgają XIX wieku. Wtedy to w Bolesławiu  utworzono Stowarzyszenie Spożywców „Społem”. Jego powołanie miało pomóc w zwalczaniu drożyzny i lichwy. Dla swoich członków stowarzyszenie otworzyło sklep wielobranżowy „Konsum”, gdzie mogli oni zaopatrywać się za przystępną cenę. Pierwsze stowarzyszenie przekształciło się w 1915 roku w Towarzystwo Spółdzielcze „Społem”. W 1922 utworzona została Spółdzielnia „Robotnik”, której członkami byli pracownicy ówczesnej Fabryki „Westen”. Z kolei rolnicy utworzyli Spółdzielnię „Rolnik”.
Tuż przed wybuchem II wojny światowej w Olkuszu funkcjonowały już trzy sklepy, a w wydzierżawionych magazynach sprzedawano m.in. materiały budowlane, węgiel i nawozy. Działalność spółdzielni pomogła mieszkańcom miasta w pierwszych latach okupacji. W 1940 roku spółdzielnie zostały rozwiązane. Reaktywowano je już w styczniu 1945 roku. Wtedy organizacja wzięła na swoje barki rozdział towarów reglamentowanych, monopolowych oraz zaopatrzenie w chleb i produkty pierwszej potrzeby.
Znaczny rozwój spółdzielni przypadł na lata 50. i 60. Powstało wiele nowych sklepów a do niektórych wprowadzono samoobsługę.
Społem PSS w Olkuszu stała się samodzielną jednostką w 1983 roku. W latach 80 brak towarów sprawił, że również półki spółdzielnianych sklepów świeciły pustkami, a podczas dostaw ustawiały się tam gigantyczne kolejki. W tamtym okresie PSS zatrudniał ponad 1100 pracowników, prowadził 97 sklepów, 22 punkty drobnodetaliczne, siedem stołówek, pięć piekarni oraz ciastkarnie, masarnie i wytwórnie wód gazowanych.
Nagłe przejście z systemu gospodarowania nakazowo-rozdzielczego do systemu gospodarki wolnorynkowej, oraz wprowadzenie w 1990 roku wysokich oprocentowań kredytów, przysporzyło spółdzielni wielu problemów. W tym okresie PSS bezpowrotnie utraciła wiele sklepów i zakładów gastronomicznych. Nie obyło się także bez zwolnień grupowych.
Po przełamaniu złej passy w działalności, pod koniec lat 90., rozpoczęto kosztowny i i trwający do dziś proces dostosowania spółdzielczych placówek do rosnącej w szybkim tempie konkurencji sklepów prywatnych i dużych sieci handlowych. PSS powiększa swoje powierzchnie handlowe, przeprowadza gruntowne remonty, kupuje wyposażenie i komputeryzuje swoje placówki.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze