Olkusz

Czy w parku na Czarnej Górze powstaną wreszcie toalety na miarę XXI wieku? Wiosenna pogoda powoduje, że zwłaszcza na zlokalizowanych tam placach zabaw pojawia się coraz więcej dzieci. Wraz z wiosną powróciły też pytania o niezbędne sanitariaty.

W ramach rewitalizacji Parku Czarna Góra powstały trzy place zabaw: dla małych dzieci, ich starszych kolegów oraz dla dzieci niepełnosprawnych, z bezpieczną nawierzchnią z poliuretanu. Miejsce do odpoczynku i rekreacji to także dwie altany, siłownia zewnętrzna, ciągi pieszo – rowerowe i pętla do biegania lub jazdy na rolkach. Chętnych do korzystania z rekreacyjnej infrastruktury dla młodszych i starszych nie brakuje.

Wiosną ubiegłego roku mieszkańcy Olkusza interweniowali w naszej redakcji odnośnie braku toalet w zrewitalizowanym parku. W pobliżu placów zabaw szybko ustawiono toaletę typu toi – toi.

– Plac zabaw to był strzał w dziesiątkę – podobnie jak w ubiegłym roku podkreślają rodzice. – Niestety, jedna toaleta nie rozwiązuje problemu. Poza tym dzieci się bawią, ale i brudzą, więc dobrze byłoby mieć gdzie umyć ręce. Poza tym, skoro najmłodsi mają do dyspozycji tak świetnie urządzone miejsca do zabaw, to aż wstyd, że zamiast normalnych toalet jest jeden toi – toi.

W ubiegłym roku mMieszkańcy pytali czy jest możliwość korzystania z toalet przy basenie (który w tamtym roku był nieczynny). Okazało się to niemożliwe, gdyż w pomieszczeniach budynku przy basenie przechowywane były urządzenia sportowe oraz te przeznaczone do utrzymania parku.

Jak sytuacja zmieniła się od tamtego czasu? Czy w ogóle jest szansa na toalety z prawdziwego zdarzenia w tym roku?

W jednym z wniosków złożonych do Polskiego Ładu gmina Olkusz aplikuje o środki na budowę kontenera sanitarnego na terenie parku na Czarnej Górze. I tu nasuwają się dwa pytania: kiedy powstanie obiekt, jeśli dofinansowanie zostanie przyznane? A co w przypadku, kiedy wniosek „przepadnie”?

– Na tę chwilę czekamy na rozstrzygnięcie naboru do Polskiego Ładu na budowę tężni oraz toalety, dlatego trudno dziś wskazywać ewentualne terminy realizacji prac. Już teraz w Parku trwa budowa trybun z toaletami, a niebawem rozpocznie się budowa budynku wielofunkcyjnego z lodowiskiem, w którym również będą toalety (na co otrzymaliśmy dofinansowanie). Także w nieodległej już perspektywie tych toalet w parku będzie wystarczająco dużo. Pamiętajmy, że w Parku Czarna Góra realizowane są ogromne inwestycje, warte dziesiątki milionów złotych. Z uwagi na wysokie koszty prace zostały podzielone na etapy, natomiast zbliżamy się już do finału. Do tego czasu zaproponowaliśmy w sprawie toalet rozwiązanie tymczasowe w postaci toi-toia – tłumaczy rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu Michał Latos.

Komentarze pozostawiamy naszym Czytelnikom. Czekamy na Wasze opinie!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze