Powiat

Strażacy znów muszą wyjeżdżać do pożarów łąk i nieużytków rolnych. W samym tylko powiecie olkuskim miało miejsce już 55 takich zdarzeń. W głównej mierze spowodowane są one celowym wypalaniem traw. Pomimo iż mamy XXI wiek, wśród części społeczeństwa nadal pokutuje przekonanie, że w ten sposób można użyźnić glebę.

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów na łąkach i nieużytkach rolnych. W większości przyczyną pożarów jest działalność człowieka, który jest przekonany, że spalenie trawy i pozostałości roślinnych spowoduje użyźnienie gleby i szybszy wzrost młodej roślinności. Niestety prawda jest inna — w pożarach giną rośliny, które po pożarach zastępowane są przez szybciej rozwijające się chwasty. Pożary zabijają również zamieszkujące poszycia zwierzęta i ptaki oraz stanowią zagrożenie dla pobliskich domostw.

Jak informują przedstawiciele olkuskiej komendy PSP, w tym roku w naszym powiecie odnotowano już 55 takich zdarzeń — Do gaszenia tych pożarów zaangażowano łącznie 40 zastępów Państwowej Straży Pożarnej i 92 zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej — mówi Marcin Maciora, Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Wolbromiu i Oficer prasowy KP PSP w Olkuszu. Szkody materialne powstałe z tego tytułu opiewają łącznie na kwotę 23 tys. zł. – W Wolbromiu uszkodzona została izolacja rur ciepłowniczych, w Glanowie spłonęły 4 ule i 10 arów młodnika leśnego, w sołectwie Kogutek od płonących traw zajął się zaś samochód osobowy. Na terenie działek zlokalizowanych w Wolbromiu i Brzozówce zniszczeniu uległy ozdobne krzewy — wylicza przedstawiciel PSP.

Oprócz zniszczeń takie pożary pochłaniają również koszty związane z działaniami jednostek Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Dodatkowym niebezpieczeństwem jest również to, że strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia  i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się więc zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą naprawdę niezbędni.

fot. pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze