Olkusz

Coraz ładniejsza pogoda powoduje, że sporo osób spędza czas ze swoimi pociechami na placach zabaw. Jedna z Czytelniczek „Przeglądu Olkuskiego” podzieliła się z nami swoimi uwagami na temat niedogodności w dwóch takich miejscach dla najmłodszych. Chodzi o place na Czarnej Górze oraz w parku przy ul. Mickiewicza.

 – W miejskim parku w centrum miasta jest bardzo fajny, ogrodzony plac zabaw. Szkoda tylko, że nawierzchnia nie była tu wymieniana od bardzo dawna. Piasek, na którym ustawione są huśtawki i inne urządzenia jest brudny, a przecież tam bawią się dzieci – zadzwoniła do nas nasza Czytelniczka.  

Opisywane miejsca podlegają pod Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu. Tam też zwróciliśmy się z przekazanymi nam uwagami.

Jak do zastrzeżeń dotyczących placu przy Mickiewicza odniósł się magistrat? – Tu należy zwrócić uwagę, że plac zabaw w parku miejskim w Olkuszu nie posiada piaskownicy. Podłoże placu zabaw jest piaszczyste, oczyszczane na bieżąco i w miarę potrzeb uzupełniane świeżym piaskiem. Nie jest to jednak piaskownica – odpowiada rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu Michał Latos.

Druga kwestia dotyczy braku toalet w parku na Czarnej Górze. – Ładny, nowy plac zabaw, sporo osób tu przychodzi. Szkoda tylko, że nie ma tam toalety. To duży problem zwłaszcza dla tych, którzy nie mieszkają w bezpośrednim sąsiedztwie tego miejsca – opowiada bywalczyni placu zabaw.

Odpowiedzi z magistratu nadeszły do nas w środę. Dokładnie w tym dniu na Czarnej Górze została ustawiona toaleta.  – Musimy pamiętać, że jest to obiekt nowy, którego wszyscy się dopiero uczymy, a toalety na placach zabaw w całej Polsce nadal nie są normą. Spodziewaliśmy się dużego zainteresowania mieszkańców tym miejscem, jednak przyznaję, że czasem przerasta ono nawet nasze oczekiwania. To oczywiście bardzo cieszy. Okazało się, że plac na terenie Parku Czarna Góra cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że ustawienie toalety faktycznie jest potrzebne. I właśnie została ustawiona – mówi rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu Michał Latos.

Przy okazji wyjaśniania wątpliwości związanych z placami zabaw, zapytaliśmy w magistracie, jak często dokonywane są przeglądy tych miejsc. Z uzyskanych informacji wynika, że corocznie do 31 marca przeprowadzany jest przegląd stanu technicznego obiektów małej architektury zamontowanych na 26 ogólnodostępnych placach zabaw. Dokonuje go osoba posiadającą uprawnienia budowlane. Wymiana piasku w piaskownicach odbywa się natomiast w kwietniu, czerwcu i sierpniu.

 W magistracie podkreślają, że dalsze rutynowe kontrole sprawności urządzeń przeprowadzane są minimum raz w tygodniu, w zależności od częstotliwości użytkowania konkretnego placu zabaw. Przeprowadzoną kontrolę potwierdza się wpisem w książce kontroli i przeglądów urządzeń zabawowych. – Raz w miesiącu prowadzona jest kontrola przez inspektora BHP lub inspektora nadzoru budowlanego, czego potwierdzeniem jest wpis w książce kontroli i przeglądów urządzeń zabawowych. W czasie takiej kontroli bardziej drobiazgowo sprawdza się urządzenia, w szczególności pod kątem zużycia sprzętu. Jeżeli kontrola ujawni poważne usterki – są one bezzwłocznie usuwane. W przypadku niemożności usunięcia w trybie natychmiastowym, sprzęt zabezpiecza się w sposób uniemożliwiający użytkowanie – wyjaśnia Michał Latos.

Każdy, kto chciałby zgłosić nieprawidłowości na ogólnodostępnych placach zabaw może to zrobić dzwoniąc pod nr tel. 32 626 02 10 do Wydziału Administracyjno – Organizacyjnego olkuskiego urzędu. Zgodnie z zapewnieniami magistratu, każde zgłoszenie jest przekazywane firmie administrującej placami zabaw, która na bieżąco usuwa nieprawidłowości. Awarie można również zgłaszać bezpośrednio do administratora placu zabaw, dzwoniąc pod numer telefonu podany na tablicy z Regulaminem placu zabaw.

 A jak Wy oceniacie stan placów zabaw? Dajcie nam znać w komentarzach! 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
baca
baca
7 miesięcy temu

„Musimy pamiętać, że jest to obiekt nowy, którego wszyscy się dopiero uczymy, a toalety na placach zabaw w całej Polsce nadal nie są normą.”

Noooo, tu to nawet Pan przegiął w naginaniu rzeczywistości :). Wybudowaliście obiekt za prawie 20 milionów i nikt nie pomyślał o tym, że jego użytkownikom może zachcieć się siku???? W parku są trzy toalety: na basenie, na kortach i szatnia piłkarska – wszystkie zamknięte dla postronnych. Teraz na obiekcie mającym być chlubą miasta postawiliście tojtoja i mówicie, że sytuacja zaskoczyła Was jak zima drogowców. Lepiej przyznać się do błędu późno niż wcale. W przeciwnym razie obok psich odchodów będą leżały ludzkie, a winę za tern stan rzeczy zrzucicie na brak kultury obywateli.

baca
baca
7 miesięcy temu

Jak do zastrzeżeń dotyczących placu przy Mickiewicza odniósł się magistrat? – Tu należy zwrócić uwagę, że plac zabaw w parku miejskim w Olkuszu nie posiada piaskownicy. Podłoże placu zabaw jest piaszczyste, oczyszczane na bieżąco i w miarę potrzeb uzupełniane świeżym piaskiem. Nie jest to jednak piaskownica – odpowiada rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu Michał Latos.

Panie Latos: proszę to wytłumaczyć czterolatkowi. Niech mu Pan powie, że piasek jest ale grzebać w nim nie wolno. A może po prostu niech Pan przyzna, że wysypaliście piasek bo brakło kasy na atestowaną nawierzchnię z miękkich płyt?