– Na parkingu przed blokiem 2A na ulicy Krasińskiego, na Osiedlu Młodych, od zawsze jest parking. Ostatnio pojawiły się tam aż trzy znaki „P”, a przecież chyba wystarczyłby jeden. Ile to kosztuje? Zamiast stawiać tyle znaków, lepiej wymalować linie wyznaczające miejsca parkingowe, bo niestety, kierowcy parkują jak chcą – zauważył jeden z mieszkańców bloku.

Parking znajduje się na terenie Urzędu Miasta. Urząd odpowiada też za stawianie lub usuwanie tam znaków drogowych. Tym zajmuje się wyłoniony przez magistrat wykonawca. Jak się dowiedzieliśmy, koszt jednego znaku, czyli tablica, słupek i montaż, to 79 złotych 30 groszy.
– Znaki ustawiane są ściśle z przepisami zawartymi w Prawie o ruchu drogowym bądź przepisami wykonawczymi do tego prawa. Musimy się do nich stosować. Ta liczba znaków, jakie znajdują się na parkingu na Krasińskiego, jest wymagana. Wszystkie zadania związane ze znakami muszą być uwzględnione w projektach organizacji ruchu, które są akceptowane przez jednostki nadrzędne.  Co do malowania linii – na osiedlowych parkingach zaniechaliśmy tej praktyki, oczywiście z wyłączeniem kopert dla niepełnosprawnych, bo takowe być muszą. Z naszych doświadczeń, jak i sygnałów od samych mieszkańców z różnych osiedli wynika, że linie często nie są respektowane przez parkujących. Różnie to bywa w różnych miejscach – odpowiada rzecznik olkuskiego magistratu, Jarosław Medyński.
Mieszkańcy powinni pamiętać, że gmina przygotowuje się do wprowadzenia na osiedlach stref zamieszkania, tam gdzie jeszcze ich nie ma. Ma to przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo na osiedlowych drogach. Na takim terenie najważniejszy jest pieszy. Zawsze ma on pierwszeństwo przed pojazdami, a kierowca musi w każdym przypadku ustąpić przechodniom. W tego typu strefach maksymalna dopuszczana prędkość to 20 km/h. Kierowcy zaś muszą parkować tylko w wyznaczonych miejscach. Wprowadzenie stref to również sposób na  zmniejszenie wydatków związanych z oznakowaniem drogowym. Znak D-40 (strefa zamieszkania) spowoduje usunięcie takich znaków, jak ograniczenie prędkości czy zakaz postoju.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
valdez
valdez
14 lat temu

Znaki znakami. Mieszkańcom wyremontowano parking przy Krasińskiego,a jako bonusa postawiono im tam kontenery na śmieci.O niczym innym nie marzyli tylko o śmietnikach pod oknami

nick
nick
14 lat temu

lepiej,by w ich miejsce ustawiono niskie słupki uniemożliwiające najeżdżanie na chodniki.

m
m
14 lat temu

Skoro pojawił się znak strefa zamieszkania to chyba już artykuł jest zbędny.
Zresztą kolejny artykuł rozdmuchujący banał.

Matylda
Matylda
14 lat temu

jakiś urodzaj na te znaki, przy „3” też chyba przybyło ze 4 sztuki -strefa zamieszkanie i koniec strefy” jeden przez tydzień leżał koło kiosku tak był solidnie osadzony, no ale już dziś „stoi” 😉