Na drogach wojewódzkich z Olkusza w stronę Klucz oraz w stronę Trzebini jakiś czas temu pojawiły się zielone słupki z białymi odblaskami. Umieszczenie ich na skrzyżowaniach wywołało konsternację wśród niektórych kierowców, którzy nie są pewni, po co słupki zostały tam umieszczone i czy w związku z tym zmieniają one zasady zachowania się w ruchu drogowym.

Zielone słupki, o których mowa, to tak zwane słupki krawędziowe (U-2). Z reguły są to zielone słupki o okrągłym przekroju z białymi pasami z odblaskowej folii. Na olkuskich drogach wojewódzkich zostały umieszczone przez administratora – Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie. Nie są one klasyfikowane jako znak drogowy, ale jako urządzenie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Są one umieszczane po dwóch stronach drogi, która krzyżuje się z inną drogą. Zazwyczaj są one w ciągu, w którym zostały umieszczone słupki prowadzące (kolor czerwony). Słupki są umieszczane po to, aby kierowcy mogli bardziej precyzyjnie zlokalizować zjazd na inną drogę. Dodatkowo, dzięki białym odblaskom, ułatwione jest wykonanie manewru skrętu w nocy i przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Słupki powinny być umiejscowione w odległości minimum pół metra od krawędzi jezdni albo pobocza.

Nie zmieniają one ogólnych zasad ruchu drogowego. Policjanci radzą, że należy stosować się do znaków pionowych na danym skrzyżowaniu, dzięki czemu unikniemy pomyłki, która droga jest główna, a która podporządkowana. W przypadku skrzyżowania dróg równorzędnych obowiązuje zasada prawej ręki.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
August II
August II
10 lat temu

Genialny pomysł na nieoświetlonej drodze w nocy to jest po prostu genialne.

xx
xx
10 lat temu

Ktoś wytycza swoje granice chyba

kierowiec
kierowiec
10 lat temu

W niektórych miejscach słupki naprawdę przydają się, pod warunkiem, że wandale ich zaraz nie wykopią. Mnie te słupki kojarzą się z wyborami ponieważ w Olkuszu zostały wkopane na gwałtu rety TUŻ przed. Nie wiem ile do dzisiaj tych słupków przetrwało, aż sprawdzę i podam na forum. Wbrew pozorom ciekawy artykuł, może w odpowiedzi na niesłuszny zarzut o braku informacji o zmianie ruchu w centrum Olkusza w związku z remontem Górniczej. Przegląd wraca do życia, do naszych zwykłych olkuskich spraw, i tak trzymać.