Marzenia o budowie linii kolejowej kursującej przez Olkusz do Krakowa rozpalają wyobraźnie olkuskich polityków od lat. Nic więc dziwnego, że co pewien czas pojawiają się kolejne pomysły dotyczące realizacji tej idei. Najnowszym z nich jest pomysł budowy tzw. trasy Trans-Jurajskiej.

Pomimo stosunkowo dobrego położenia naszego miasta, znajdującego się mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Krakowem i Katowicami, komunikacja ze stolicą Małopolski nadal pozostawia wiele do życzenia. Co jakiś czas pojawiają się więc pomysły na uzdrowienie sytuacji.

Przez wiele lat mówiło się o możliwości budowy trasy Kolei Dużych Prędkości (KDP) biegnącej przez Olkusz. Szybka kolej miała ożywić gospodarczo region oraz umożliwić podróżowanie pomiędzy największymi miastami ze średnią prędkością 200 km/h. Zakładano, że podróż z Olkusza do Krakowa trwałaby 17 minut, a z Olkusza do Katowic 12 minut.

W 2014 przedstawiciele PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poinformowali o odstąpieniu przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju od realizacji budowy Kolei Dużych Prędkości na odcinku do Krakowa i Katowic po terenie gminy Olkusz. Nadzieja na ustanowienie bezpośredniego połączenia kolejowego z Krakowem jednak nie przygasła.

Pod koniec zeszłego roku Zarząd Powiatu Olkuskiego wystąpił do Marszałka Województwa Małopolskiego z propozycją rozbudowy szybkiej kolei aglomeracyjnej o odcinek Olkusz – Kraków. Takie połączenie umożliwiłoby pasażerom podróż do stolicy Małopolski w niespełna 30 minut. Władze centralne także i tym razem nie palą się jednak do realizacji takiego pomysłu.

Swoje pomysły na budowę linii kolejowej ma także poseł Jacek Osuch. Jego najnowszą propozycją, opracowaną wspólnie z radnym Wojciechem Ozdobą, jest budowa tzw. trasy Trans-Jurajskiej łączącej linię kolejową Kraków – Katowice z centralną magistralą kolejową z Katowic do Warszawy.

Węzeł łączący obie trasy znajdowałby się w miejscowości Łazy. Stamtąd trasa prowadziłaby poprzez pustynię Błędowską, Olkusz, Paczółtowice i Zabierzów aż do Krakowa. Budowa takiej trasy umożliwiłaby mieszkańcom naszego miasta dotarcie do stolicy Małopolski zaledwie w kilkanaście minut.

Póki co jest to jednak tylko luźna koncepcja, nie poparta żadnymi projektami ani kosztorysami. Olkuscy politycy próbują jednak zainteresować tym pomysłem innych posłów, wojewodę małopolskiego oraz ministrów.

Pewne jest jednak to, że jego realizacja na pewno kosztowałaby wiele milionów złotych. Jak przyznają  przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury I Budownictwa, na tą chwilę jest wiele innych inwestycji, które muszą zostać zrealizowane w pierwszej kolejności.

W całej sprawie warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Tereny wzdłuż których miałaby przebiegać omawiana trasa  pełne są cennych, prawnie chronionych ekosystemów. Między innymi z tego powodu upadł pomysł budowy drogi ekspresowej łączącej lotniska w Balicach i Pyrzowicach. Dlaczego więc tym razem miałoby być inaczej?

A jakie jest zdanie Czytelników na ten temat? Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
37 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
prawda
prawda
6 lat temu

[quote name=”ja”]Ależ powiało optymizmem, że w Olkuszu, to w ogóle coś można zrobić, albo, że powstanie. Nawet gdyby faktycznie powstała ta kolej, to i tak byłoby źle. Bo już słyszę wiecznie niezadowolonych „a po co to komu”.[/quote]
Dokładnie. Lepiej nie robić nic i leżeć przed TV.

a bo tak
a bo tak
6 lat temu

Oczywiście, że lepiej nie robić nic. Lepiej jeździć prywatnym samochodem DK94, gnić w korkach i jechać 40 km 1,5h. Lepiej nabijać kabzę prywatnym busiarzom po 7 zł, którzy kantują na każdym kroku i nie nabijają biletów na kasę.
Dlaczego do Katowic (poza województwo!) można dojechać za 8 zł w dwie strony? Władza lokalna i wojewódzka ma nas głęboko… Tylko, że mieszkańcy Olkusza nie mają wyboru – albo jeżdżą i pracują w Krakowie albo wegetują na bezrobociu. Wspaniałe miasto – ale lepiej siedzieć cicho – wszystko jest cacy.

jan kęty
jan kęty
6 lat temu

[quote name=”ja”]Ależ powiało optymizmem, że w Olkuszu, to w ogóle coś można zrobić, albo, że powstanie. Nawet gdyby faktycznie powstała ta kolej, to i tak byłoby źle. Bo już słyszę wiecznie niezadowolonych „a po co to komu”.[/quote]
to miasto jest przeklęte! i nie sami włodarze ale wszyscy mieszkańcy którym ciągle jest mało i którym wszystko jest źle. Do roboty a nie czekać na mannę nieba!

ja
ja
6 lat temu

Ależ powiało optymizmem, że w Olkuszu, to w ogóle coś można zrobić, albo, że powstanie. Nawet gdyby faktycznie powstała ta kolej, to i tak byłoby źle. Bo już słyszę wiecznie niezadowolonych „a po co to komu”.

LuC
LuC
6 lat temu

Paczółtowice !!!

Biały Murzyn
Biały Murzyn
6 lat temu

[quote name=”ubik”]Pan Radny Ozdoba ma tylko i wyłącznie „Luźne” pomysły.[/quote]
Jakie luźne, kosmiczne. Zamiast się zająć poważnymi sprawami to ten ścieżki rowerowe a ludzie na chodnikach się przywracają. Starzy radni znają potrzeby mieszkańców bo na codzień z nimi mają kontakt. A młodzi mają fejsbuka. I taka jest różnica moi wyborcy.

obok z bloku
obok z bloku
6 lat temu

[quote name=”Młody”]”Zaiste kiedyś owe połączenie na pewno powstanie. Pytanie tylko? Kiedy.”

Nigdy nie powstanie bo nie jest potrzebne, nie powstanie nawet jak Wojtuś w Wojciecha się przemieni i nawet jak Osuch posłem nie będzie i do rzeczywistości wróci …[/quote]
Tys prowda. Wojtunio ma chyba ADHD i sam nie wie na jakim temacie się zatrzymać. Puszcza bąki w koło i tylko smród długo pozostaje. Chłopie masz żonę, masz dziecko – spoważniej trochę, już czas. Zacznij myśleć jak ojciec rodziny a nie słuchaj swoich mentorów bo oni cię wykorzystują, pompując w twoją głowę ich wybujałe ego. Ty z tego nie będziesz miał nic a oni będą się cieszyć, że twoimi rekami komuś dokopali.

Młody
Młody
6 lat temu

„Zaiste kiedyś owe połączenie na pewno powstanie. Pytanie tylko? Kiedy.”

Nigdy nie powstanie bo nie jest potrzebne, nie powstanie nawet jak Wojtuś w Wojciecha się przemieni i nawet jak Osuch posłem nie będzie i do rzeczywistości wróci …

ubik
ubik
6 lat temu

Drogi Wojtuś się zbulwersował 😉

Zaiste kiedyś owe połączenie na pewno powstanie. Pytanie tylko? Kiedy.
Na pewno nie w najbliższym czasie.

Parking na osiedlu? Z tego co się orientuje owy parking istniał już kilkanaście lat. Fakt teraz mamy go w kostce (wow). Pytanie tylko czy nie było lepiej wydać owych funduszy na „nowe miejsca parkingowe”

Zamieszanie z dolinką mnie w ogóle śmieszy i te teksty w gazecie krakowskiej typu ( Wandale w dolince). Uparł się tej dolinki Pan radny Ozdoba jak osioł. Pytanie tylko co w sobie ma owa „dolinka” aby w nią inwestować jakiekolwiek fundusze?

Innych super inicjatyw Pana radnego nie skomentuje.
Ale niechaj żyją nam Olkuscy Radni Ministranci 😉

piknie ładnie
piknie ładnie
6 lat temu

tylko kto tą kolej będzie utrzymywał? leśne dziadki z Chechła, emeryci i garstka studentów z Olkusza czy rolnicy Paczóltowic ? jakoś nie chce mi sie wierzyć, że wszyscy pracujący ze swojej bryki przesiądą się w pociąg i dojeżdżac będa do dworca głównego.

niby populista
niby populista
6 lat temu

[quote name=”mięczaki”]
Obaj jesteście po jednych populitycznych i pieniackich pieniądzach. Nieudacznicy tak mają.[/quote]
można taką bekę zrobić z was cebulaczki. Jak pomyślicie że pisze ktoś młody to rzucacie mięsem za każdym razem. buahahaha widać kto tu się kogo boi 8)
pozdro dla kumatych

mięczaki
mięczaki
6 lat temu

[quote name=”populista inny”][quote name=”Pikuś, wielki populi”]Panie bezradny – populisto Wielki, to co tu wypisujesz to jest populizm w najgorszym wydaniu. Przecież chłopcze to burmistrz sobie tam układa klocki pod przyszłe wybory. Ty się nie liczysz, zejdź na ziemię bo bujasz w obłokach.[/quote]
przecież podpisał się jako populista i pieniacz. zaznaczył w tekście że wszystkie inwestycje burmistrz traktuje jako swoje. O co ci chodzi jeszcze? :P[/quote]
Obaj jesteście po jednych populitycznych i pieniackich pieniądzach. Nieudacznicy tak mają.

populista inny
populista inny
6 lat temu

[quote name=”Pikuś, wielki populi”]Panie bezradny – populisto Wielki, to co tu wypisujesz to jest populizm w najgorszym wydaniu. Przecież chłopcze to burmistrz sobie tam układa klocki pod przyszłe wybory. Ty się nie liczysz, zejdź na ziemię bo bujasz w obłokach.[/quote]
przecież podpisał się jako populista i pieniacz. zaznaczył w tekście że wszystkie inwestycje burmistrz traktuje jako swoje. O co ci chodzi jeszcze? 😛

kult jednostki
kult jednostki
6 lat temu

Populista zamiast pracować o tej godzinie w związku bo mu za to gmina płaci to on wypisuje peany na siebie. Ręce opadają jak się słucha takich szczawików bez doświadczenia życiowego. Przestań pan się wygłupiać.

Polonista
Polonista
6 lat temu

Paczółtowice, a nie jak w treści Paczułtowice.

Pikuś, wielki populi
Pikuś, wielki populi
6 lat temu

Panie bezradny – populisto Wielki, to co tu wypisujesz to jest populizm w najgorszym wydaniu. Przecież chłopcze to burmistrz sobie tam układa klocki pod przyszłe wybory. Ty się nie liczysz, zejdź na ziemię bo bujasz w obłokach.

Młody
Młody
6 lat temu

„Swoje pomysły na budowę linii kolejowej ma także poseł Jacek Osuch.”

To może Pan Redaktor przeprowadzi wywiad z autorem projektu i poprosi o szczegóły rozwiązania, dokładniejszy przebieg trasy, już podjęte działania i terminy realizacji poszczególnych etapów budowy tej linii kolejowej …

populista
populista
6 lat temu

[quote name=”ja”]a nie prościej szynobus wzdłuż 94 jeżdżący co godzinę? wcale nie musimy jechać 20 min wystarczyłoby 40 min ale bez stania w korkach.[/quote]
oczywiście że masz racje- tylko którędy byś puścił szynobus ? Zamiast populizmu polecam mapę satelitarną z dobrą rozdzielczością. Następnie zobacz gdzie masz tereny niezabudowane, tereny parku narodowego i rezerwatu (nie do ruszenia). Po tej wstępnej selekcji proszę pamiętać jak trasuje się linie kolejowe (jaki spadek i promień skrętu). W artykule jest błędnie napisane, że koncepcja (nawet teoretyczna jak twierdzą znafcy) przebiega przez Pustynię, a to nie jest prawda. Przystanek w Chechle mógłby się nazywać Pustynia Błędowska (taki marketingowy chwyt). Dzięki Bogu jestem pieniaczem więc się nie znam…

Rex
Rex
6 lat temu

[quote name=”blabla”]Drodzy państwo, to skoro tak źle i niedobrze to może ktoś z Was ma lepszy pomysł? Co za problem stworzyć projekt i go przedstawić gdzie trzeba? Wtedy nie będziecie mieć powodów do narzekania, prawda?
Każda koncepcja ma swoje plusy i minusy. Wg mnie ważne jest też to, że ktoś ma pomysł, próbuje coś, a nie tylko siedzi, przysłowiowo „pierdzi w stołek” i narzeka, bo taka nasza polska natura[/quote]
Ani droga ani kolej nie zrobią z Olkusza miasta przyjaznego jego obywatelom, lecz miejsca miejsca pracy w mieście i powiecie, inwestycje gospodarcze. Wtedy znajdzie się i połączenie kolejowe z Katowicami i Krakowem. A póki olkuskie będzie się tylko zwijać wszelkie dumania o kolejach szybkich prędkości i szlak przez Pustynię Błędowską to gadanie po próżnicy. Kiedy w Olkuszu był przemysł i miejsca pracy była kolej do Katowic. Dziś jest tylko opustoszały i zdemolowany budynek dworca i peron typowy dla wiejskiej stacji kolejowej z walącą się kładką nad torami.

populista
populista
6 lat temu

[quote name=”ubik”]Pan Radny Ozdoba ma tylko i wyłącznie „Luźne” pomysły.[/quote]
1. pieniądze na kładkę załatwione (część ze środków zewnętrznych)
2. koncepcja ścieżek rowerowych (złożona rok temu) została przetrawiona przez procedury i będą zrealizowane wraz z pkt 1.
3. złożona koncepcja zamiany dolinki z zaśmieconego lasu na park- przyjęta przez urząd, pieniądze na najbliższej sesji zostaną przekierowane na ten cel
4. parking na Konopnickiej realizowany częściami (w tym roku skończone 3/4 prac)
5. Sosnowa (wiem, wiem wszystko burmistrz sam załatwił) I etap skończony w zeszłym, 250 tys. na resztę Sosnowej w tym roku
6. kolej Olkusz- Kraków i tak powstanie- laikom przypominam że od 2011 roku istnieje już studium wykonalności. Uważam że Olkusz więcej zyska na kolei normalnych a nie KDP
pozdrawia Was młody Pieniacz z Os. Młodych

ubik
ubik
6 lat temu

Pan Radny Ozdoba ma tylko i wyłącznie „Luźne” pomysły.

ja
ja
6 lat temu

a nie prościej szynobus wzdłuż 94 jeżdżący co godzinę? wcale nie musimy jechać 20 min wystarczyłoby 40 min ale bez stania w korkach.

chester1988
chester1988
6 lat temu

[quote name=”pomysły leniwców”]Tylko patrzeć jak następnym pomysłem tych dwóch panów będzie trasa Transsyberyjska Olkusz-Syberia. A na końcu okaże się, że to trasa Olkusz – oś.Syberka w Dąbrowie Górniczej. Niech się już więcej nie błaźnią.[/quote]
1. Małe sprostowanie oś. Syberka jest w mieście Będzin.
2. Relacja Olkusz-Władywostok wbrew temu jakby ta koncepcja była idiotyczna z technicznego punktu widzenia jest jak najbardziej możliwa do realizacji… Istniał pociąg Olkusz-Moskwa więc brak technicznych przeszkód do realizacji utopijnej wizji o połączeniu z Kołymą 🙂

rudatanczy
rudatanczy
6 lat temu

Jak wy możecie myśleć o czymś takim jak kolej trans-jurajska? Nie wiecie, że u nas to nic nie da się zrobić i wszystko jest beznadziejne? Ludzie! Po co wymyślać cokolwiek skoro i tak wasz pomysł przez każdego będzie potraktowany jako zły? Zajmijcie się lepiej chodnikami i latarniami. To bardziej olkuskie

blabla
blabla
6 lat temu

Drodzy państwo, to skoro tak źle i niedobrze to może ktoś z Was ma lepszy pomysł? Co za problem stworzyć projekt i go przedstawić gdzie trzeba? Wtedy nie będziecie mieć powodów do narzekania, prawda?
Każda koncepcja ma swoje plusy i minusy. Wg mnie ważne jest też to, że ktoś ma pomysł, próbuje coś, a nie tylko siedzi, przysłowiowo „pierdzi w stołek” i narzeka, bo taka nasza polska natura

pis
pis
6 lat temu

[quote name=”Zenek”]Po Kmicie, Ozdoba promuje się u boku Osucha. Panie Osuch! Przez tyle lat brania wynagrodzenia za darmo, najwyższy czas coś dla Olkusza zrobić. Tylko bajek z połączeniem kolejowym z Krakowem (przez pustynię Błędowską) nie opowiadajcie. Zabierz się Pan za łatwiejszy temat a również bardzo ważny: obwodnicę przez Olkusz na trasie drogi E-94, co w znakomity sposób zwiększy bezpieczeństwo w mieście. Jak ktoś poszpera w UMiG znajdzie prace koncepcyjne tego rozwiązania.[/quote]
Czyli kolei nie będzie. Jak coś dotknie Wielki poseł naszej olkuskiej ziemi ZANIKA.

Młody
Młody
6 lat temu

A może dlatego on nic nie może że nikt takich pomysłów poważnie nie traktuje a w konsekwencji, po latach, to żadnych pomysłów ani propozycji …

Edi
Edi
6 lat temu

[quote name=”Ania”]Proponuję zacząć od dokączenia naprawy kładki kolejowej i przywrocenia połączenia bez przesiadek Olkusz- Katowice.[/quote]
Nie wiem w czym jest problem. Taki pociąg z powodzeniem mógłby jeździć przez Jaworzno Szczakową bez żadnych przesiadek. Dlaczego nikt na to nie wpadnie? Linia pomiędzy Bukownem a Jaworznem została częściowo wyremontowana, a żaden pociąg osobowy tam nie jeździ. Dodatkowo Olkusz i Bukowno uzyskałyby połączenie z Jaworznem, którego obecnie nie ma. Lepiej opowiadać brednie o budowie kolei przez Pustynię. Sekundniki na „światłach” też obiecali…Tak prostej sprawy nie potrafią załatwić, a wybudują linie do Krakowa. Ktoś jeszcze wierzy w te puste obietnice?

Ania
Ania
6 lat temu

Proponuję zacząć od dokączenia naprawy kładki kolejowej i przywrocenia połączenia bez przesiadek Olkusz- Katowice.

orewua
orewua
6 lat temu

Pomysły kosmiczne, ludzie z kosmosu, ten kraj przez takich schodzi na psy.

Zenek
Zenek
6 lat temu

Po Kmicie, Ozdoba promuje się u boku Osucha. Panie Osuch! Przez tyle lat brania wynagrodzenia za darmo, najwyższy czas coś dla Olkusza zrobić. Tylko bajek z połączeniem kolejowym z Krakowem (przez pustynię Błędowską) nie opowiadajcie. Zabierz się Pan za łatwiejszy temat a również bardzo ważny: obwodnicę przez Olkusz na trasie drogi E-94, co w znakomity sposób zwiększy bezpieczeństwo w mieście. Jak ktoś poszpera w UMiG znajdzie prace koncepcyjne tego rozwiązania.

Co dalej ...
Co dalej ...
6 lat temu

[quote name=”Edi”]W tej partii nie ma ludzi normalnie myślących? Jeden chce wycinać Puszczę Białowieską, a kolejny wybudować kolej przez Pustynię Błędowską… Ręce opadają[/quote]
Zapomniałeś dodać: z przystankiem w Chechle zamiast Klucz i Żuradzie zamiast Olkusza.

Olk33
Olk33
6 lat temu

Obydwaj nie mają żadnego wykształcenia w kierunku infrastruktury kolejowej i być może tylko wiedzą z jakiego metalu jest zrobiona szyna kolejowa. Ręce opadają na takie pomysły. Lepiej by się starali o wybudowanie nowego dworca i placu dworcowego pod transport autobusowy. Projekty były wykonane za burmistrza Rzepki teraz trzeba im pomóc aby były zrealizowane. Poprosić, z naciskiem na to słowo ministra infrastruktury może by coś z tego wyszło. Chyba, że ci panowie nie maja wiedzy na ten temat, o którym piszę. Jak nie mają to tylko źle świadczy o ich działaniach dla lokalnej społeczności.

Edi
Edi
6 lat temu

W tej partii nie ma ludzi normalnie myślących? Jeden chce wycinać Puszczę Białowieską, a kolejny wybudować kolej przez Pustynię Błędowską… Ręce opadają

pomysły leniwców
pomysły leniwców
6 lat temu

Tylko patrzeć jak następnym pomysłem tych dwóch panów będzie trasa Transsyberyjska Olkusz-Syberia. A na końcu okaże się, że to trasa Olkusz – oś.Syberka w Dąbrowie Górniczej. Niech się już więcej nie błaźnią.

gg
gg
6 lat temu

Paczółtowice autorze

Młody
Młody
6 lat temu

„Swoje pomysły na budowę linii kolejowej ma także poseł Jacek Osuch. Jego najnowszą propozycją, opracowaną wspólnie z radnym Wojciechem Ozdobą, jest budowa tzw. trasy Trans-Jurajskiej łączącej linię kolejową Kraków – Katowice z centralną magistralą kolejową z Katowic do Warszawy.”

„Koleją Dużych Prędkości” jeden do Krakowa, do KRUS zajechał a drugi dwie kadencje do Warszawy, ale jak już rządzą to zmienili pomysł na „trasę Trans-Jurajską” – kto i dokąd nią teraz zajechać zamierza ?

no i teraz wiadomo także gdzie był Osuch ostatnio – opracowywał propozycję budowy „trasy Trans-Jurajskiej” …