Olkusz A.N.Q.A.

Olkusz szykuje się na przybycie pociągu z uchodźcami. Za pośrednictwem linii PKP LHS do naszego miasta zmierza specjalny pociąg humanitarny z Ukrainy.

Od niedzieli służby podległe wojewodzie wraz z samorządowcami Gminy Olkusz i Powiatu Olkuskiego w ekspresowym tempie przygotowywały w Olkuszu tymczasowy punkt przyjęcia obywateli Ukrainy uciekających przed wojną. Przez nasze miasto przebiega bowiem szerokotorowa linia kolejowa, obsługująca obecnie transport przesyłowy. Przed laty kursowały tędy również pociągi pasażerskie. Obsługiwał go specjalny peron kolejowy, który teraz może obsłużyć pasażerów wysiadających z pociągu ze Lwowa.

Jak informuje Linia LHS, pozwala ona na uruchamianie specjalnych pociągów, które mają taki sam rozstaw szyn, jak składy kursujące na terytorium Ukrainy. Transport tym odcinkiem umożliwia wyeliminowanie zmiany wózków w wagonach na przejściach granicznych i wjazd wagonów szerokotorowych nie tylko do stacji przygranicznych, ale także w głąb kraju.

Zaledwie w kilka godzin przygotowaliśmy tymczasowy punkt recepcyjny. W okolicy peronu LHS powstało miasteczko namiotowe. We współpracy ze starostą zorganizowano ciepłe posiłki. Na miejscu będą także pracownicy Wydziału Spraw Cudzoziemców Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Podstawione zostaną także autobusy, które pomogą zawieźć uchodźców do bezpiecznego miejsca wskazanego przez MUW — mówi Łukasz Kmita, wojewoda małopolski.

Na miejscu znajdują się zespoły ratownictwa medycznego oraz wolontariusze posługujący się językiem ukraińskim. Spółki PKP PLK oraz PKP LHS do późnych godzin nocnych przygotowywały nieczynny dotąd peron do przyjęcia grupy z Ukrainy. Specjalne ekipy kolejarzy ułożyły płyty drogowe, aby uchodźcy mogli bezpiecznie pokonać odcinek z peronów do tymczasowego miasteczka. Gotowość do przyjęcia konkretnych grup uchodźców zadeklarowały samorządy z terenu powiatów: olkuskiego, krakowskiego i miechowskiego.

Fot. MUW

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze