Kolejne pieniądze dla swoich niepełnosprawnych podopiecznych zdobyło Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser”. Tym razem projekt „Podaruj mi lepszą przyszłość” otrzymał 40 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Dzięki zdobytym pieniądzom dzieci znowu będą miały szansę na uczestnictwo w wielu zajęciach terapeutycznych, rehabilitacyjnych i diagnostycznych.
Z zajęć skorzystają dzieci w wieku od 1 do 11 roku życia oraz ich rodziny. – Dzieci niedosłyszące, z porażeniem mózgowym, cechami autystycznymi czy trudnościami komunikacyjnymi będą miały możliwość uczestniczyć w zajęciach terapeutycznych w Sali Doświadczania Świata oraz Sali Integracji Sensorycznej. Dodatkowo, dla osób z opóźnionym rozwojem psychomotorycznym, prowadzona będzie indywidualna rehabilitacja metodą NDT Bobathów, PNF-u i Kinesio-Taping-u. Dzieci z problemami w zakresie komunikacji będą brać udział w indywidualnych zajęciach z terapii mowy, z elementami komunikacji alternatywnej – wyjaśnia Anna Skręt, koordynatorka projektu..
Przygotowano również zajęcia dla rodziców dzieci niepełnosprawnych, którzy będą mogli uczestniczyć w spotkaniach integracyjno-informacyjnych oraz skorzystać z Punktu Konsultacyjnego. Będzie możliwość porozmawiania z psychologiem klinicznym, rehabilitantem, neurologiem dziecięcym i pedagogiem specjalnym. Ważną częścią projektu jest wyposażenie gabinetu logopedycznego. Partnerem Stowarzyszenia jest Przedszkole Integracyjne, działające w Zespole Szkolno-Przedszkolnym Integracyjnym nr 1 w Olkuszu.
Jest to kolejne już zadanie realizowane przez Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser”, skierowane dla dzieci niepełnosprawnych, a drugie finansowane z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. W ubiegłym roku „Tęczowy parasol” umożliwił kilkudziesięciu dzieciom skuteczniejszą terapię i rehabilitację.
Obecnie realizowany projekt jest ogromnym sukcesem Anny Skręt. Zajął on szóstą lokatę na ponad 1,8 tysiąca złożonych do konkursu prac w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Priorytetu III-Integracja i aktywizacja społeczna – zabezpieczenie społeczne.
Stowarzyszenie posiada własną Salą Doświadczania Świata, która od niemal 4 lat wspiera terapię podopiecznych. Prawdopodobnie w tym roku zostanie uruchomione Centrum Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych, w którym najmłodsi mieszkańcy będą mogli liczyć na kompleksową diagnozę, terapię i rehabilitację.