Powiat

W minioną środę (19.10. br.) policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu prowadzili działania prewencyjno – kontrolne „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Podczas akcji policjanci zwracali szczególną uwagę na zachowanie właściwych relacji kierujący-pieszy, a także na zgodne z przepisami poruszanie się pieszych.

Akcja „Pieszy”, prowadzona jest na drogach powiatu olkuskiego i odbywa się cyklicznie. Jej celem  jest poprawa bezpieczeństwa pieszych  oraz podniesienie ich świadomości w zakresie zagrożeń występujących na drodze. To pewnego rodzaju „apel do uczestników ruchu drogowego”, aby w szczególności na przejściach dla pieszych i w ich pobliżu zwiększyli swoją uwagę i zachowali szczególną ostrożność.

W tym dniu policjanci skupiali się na pieszych popełniających wykroczenia drogowe, takie jak przechodzenie przez ulice w miejscach niedozwolonych, przechodzenie przez przejście dla pieszych z telefonem komórkowym, czy niestosowanie się pieszych do obowiązku  używania elementów odblaskowych. Takich przypadków wykroczeń popełnionych przez pieszych było 3. Policjanci reagowali również na wykroczenia popełniane przez kierujących wobec pieszych. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu, wyprzedzanie przed przejściem czy też omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, to główne wykroczenia stwarzające ryzyko potrącenia pieszych. Odnotowano aż 57 takich wykroczeń popełnionych przez kierujących. 

Apelujemy do kierowców, aby, że w rejonach skrzyżowań i przejść dla pieszych zachowali szczególną ostrożność i zwracali uwagę na prędkość z jaką się poruszają, a w szczególności w pobliżu przejść przez jezdnię. Warto też przypomnieć, że nowy taryfikator mandatów przewiduje wysokie kary, rzędu 1500 zł, za nieodpowiednie zachowanie względem pieszych. Piesi również zanim wkroczą na przejście dla pieszych  powinni zachować szczególną ostrożność, rozejrzeć się i upewnić czy przejście na drugą stronę drogi jest bezpieczne.

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze