Rada Miejska w Wolbromiu przyjęła stawki opłat za śmieci, które będą obowiązywały od 1 września 2020 r. do końca grudnia 2021 r. Burmistrz Wolbromia stwierdził, że „stawki wzrosną nominalnie”, ale – wbrew nadziejom opartym na jego obietnicach – są niewiele niższe niż w innych gminach powiatu. Jakich słów by nie użyć, by ubarwić sytuację – mieszkańcy gminy Wolbrom też zapłacą za odpady komunalne znacznie więcej niż dotychczas, bo śmieci jest coraz więcej.

Po otwarciu ofert złożonych do przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów w gminie Wolbrom burmistrz Adam Zielnik ogłosił w mediach społecznościowych: „Informacja z otwarcia ofert: 714,80 i 719 zł za tonę… Teraz mamy 705. Czyli jest dobrze, a nawet bardzo dobrze. (…) Cel, czyli dalsze utrzymanie najniższych stawek w powiecie coraz bliższe”. Komunikat ten bardzo ucieszył mieszkańców, płacących dotąd za śmieci 15 zł i wiele osób nabrało na jego podstawie błędnego – jak się wkrótce okazało – przekonania, że śmieci podrożeją niewiele.

Złudzenia rozwiał kolejny komunikat włodarza Gminy Wolbrom: „Na ostatniej sesji RM przyjęła zaproponowane przeze mnie stawki: 21 zł. stawka podstawowa i 17 zł. dla nieruchomości powyżej 5 mieszkańców. Wiem, że stawki nominalnie wzrastają. Spowodowane jest to głównie zwiększeniem ilości odbieranych odpadów, a teraz rozliczamy się od tony. Tak to wyglądało do tej pory:

2016 – 5737 t,

2017 – 6312 t,

2018 – 6918 t,

2019 – 7015 t,

2020 (pierwsze półrocze) – 3724 t.

Pomimo tego nadal będziemy najtańsi w powiecie”.

Podwyżki cen za odbiór odpadów dotyczą wszystkich mieszkańców, także tych korzystających dotąd ze zniżek. Utrzymano, komentowaną jako kontrowersyjną, zniżkę za odbiór śmieci z nieruchomości zamieszkałych przez 6 i więcej osób (jak oceniają to niektórzy: za tę zniżkę muszą zapłacić inni) oraz – zgodnie z nowymi przepisami – wprowadzono ulgę dla osób realnie zmniejszających ilość oddawanych bioodpadów, poprzez ich kompostowanie w kompostowniku przydomowym, w wysokości 1,70 zł miesięcznie od jednego mieszkańca zamieszkującego nieruchomość. Wszystkich obowiązuje segregacja śmieci, a gdyby ktoś tego nie robił zapłaci opłatę podwyższoną  dwukrotnie do stawki podstawowej, czyli 30 zł.  Opłaty podwyższone grożą także mieszkańcom osiedli, jeżeli okaże się, że nie wszyscy stosują się do zasady segregacji.

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o