komputer

Polemika prasowa do artykułu pt „Obwodnica – jak po grudzie” autorstwa Pani red. Ewy Barczyk opublikowanego w dniu 7 marca 2017 r na łamach Przeglądu Olkuskiego.

 

W nawiązaniu do tez zawartych w powyższym artykule należy podkreślić, że planowana obwodnica Wolbromia etap I od ul. Miechowskiej do ul. Brzozowskiej o długości 1 km przetnie na dwie części Brzozówkę ze względu na umieszczenie wzdłuż drogi ekranów dźwiękochłonnych na długości ponad 450 m o wysokości 5 i 4 m. Utrudniając mieszkańcom swobodne przemieszczenie się z jednej części miejscowości na drugą ( jedno miejsce przejścia pieszych to rondo zlokalizowane w odległości 1,5 m od budynków mieszkalnych!).

Pozostaje pytanie o zastępczą organizację ruchu w czasie budowy powyższego odcinka , jak mieszkańcy mają się przemieszczać? Droga gminna przebiegająca przez Brzozówkę jest w katastrofalnym stanie, kręta, praktyczny brak poboczy (totalnie łamiące regulacje ustawy o drogach publicznych z 21 marca 1985 r w zakresie minimalnych szerokości poboczy).
A jak będzie wyglądał ruch na kierunku Katowice-Wolbrom-Miechów-Kielce po zbudowaniu I etapy obwodnicy od ul. Brzozowskiej do ul. Miechowskiej? Czy ominie miasto? Czy wyprowadzi ruch z Wolbromia?
Niestety nie, ponieważ potok ponad 10 tys. samochodów na dobę będzie się kierował na skrzyżowanie ul. Olkuskiej z ul Skalską, a dalej ul 1- Maja do ronda w Brzozówce. Tym samym cała ulica 1-Maja i ul. Brzozowska będzie obwodnicą rozjeżdżaną przez tysiące samochodów i steki Tirów na dobę.

….a co zmieni II etap od ul Skalskiej do ul Brzozowskiej? Również niewiele, ponieważ główny ruch samochodowy jest na kierunku Zachód-Wschód (Katowice-Kielce), a nie na linii Wschód-Południe (Kielce-Wolbrom-Kraków). Nikt z Miechowa do Krakowa nie będzie jechał przez Wolbrom, aby drogą wojewódzką jechać dalej do Krakowa nadkładając ponad 60 km, kiedy może drogą krajową Warszawa-Kielce-Kraków dotrzeć komfortowo do celu.

Zdajemy sobie sprawę że obecnie realizowana obwodnica wyprowadzi ruch samochodowy z Rynku Wolbromia, i jako taka spełnia zadanie, ale jako lokalny łącznik objazdowy ale nie jako obwodnica!

Dlatego apelujemy do Pana Marszałka Województwa Małopolskiego Jacka Krupy i Pana Burmistrza MiG Wolbrom Adama Zielnika o przekazanie zaoszczędzonej kwoty ok. 40 milionów zł przy przetargach na I i II etap lokalnego łącznika objazdowego (tzw. małej obwodnicy) na prace projektowo-inwestycyjne Dużej Południowej Obwodnicy.
Należy przypomnieć ze zaplanowano łączne nakłady finansowe w wysokości 60 milionów 100 tys zł na Obwodnicę Wolbromia w latach 2016/2018 -Wykaz Przedsięwzięć Wieloletnich (Uchwała Sejmiku Województwa Małopolskiego XXXIII/465/17 z dn. 27.02.2017 r )
Powyższa kwota pochodzi w przeważającej mierze z funduszy UE (tj.47 701 658 ,00 zł).

Jeśli oszczędzone ok. 40 milionów nie zostaną teraz wykorzystane nie ma co liczyć, ze Duża Obwodnica Wolbromia powstanie w realnej przyszłości ze względu na bardzo ograniczone środki finansowe w nowej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej 2020-2027 (Polska poza kryterium państw ubogich).
Samo wpisanie tzw. Dużej Obwodnicy do nowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Miasta i Gminy Wolbrom nie spowoduje ze ona powstanie bez teraźniejszych środków finansowych i realnych działań projektowo-inwestycyjnych.
Należy nadmienić ze powyższa Obwodnica była już planowana w latach 70 ubiegłego wieku.
Perspektywa realizacji inwestycji np. w 2047 lub 2055 roku nas nie satysfakcjonuje i jest wyłącznie fantasmagorią na papierze bez pokrycia budżetowego.

Dlatego jeszcze raz kierujemy apel do władz wojewódzkich i gminnych o podjęcie realnych, a nie pozorowanych działań w temacie Dużej Obwodnicy Wolbromia, ponieważ planowany mały łącznik objazdowy nie spełnia kryteriów obwodnicy z prawdziwego zdarzenia, jest rozwiązaniem tymczasowym, które ze względu na zaawansowanie prac musimy tolerować.

Przekazanie zaoszczędzonej kwoty – ok 40 milionów w tym środków europejskich na inne cele (z kwoty 60 milionów 100 tys. zł która pierwotnie była zapisana dla Wolbromia) będzie policzkiem dla społeczeństwa lokalnego i potwierdzi całkowite ignorowanie woli lokalnego suwerena -Obywateli (wyborców i podatników MiG Wolbrom oraz Woj. Małopolskiego.)

Nie zmarnujmy szansy na rzeczywisty rozwój komunikacyjny i gospodarczy gm. Wolbrom na kolejne 50 lat! Usilnie apelujemy o przekazanie zaoszczędzonych kwot przy przetargach na I i II etap tzw. małej obwodnicy ( małego lokalnego łącznika objazdowego) na budowę 3,4 km odcinka Dużej Obwodnicy Południowej ( zgodnie z załącznikiem nr 2 -mapa do „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Wolbrom” z 2016 roku)

z poważaniem
Mieszkańcy Brzozówki gm. Wolbrom

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
25 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Afro18
Afro18
7 lat temu

W koncu głos rozsądku, przy duzej południowej obwodnicy będzie mozna budowac nowe zakłady, miejsca pracy, a przy małej co najwyżej mały supermarket, na południu w kierunku na Kamienna Góre jest wielki pusty obszar, dlaczego nikt nie wpadł na pomysł zeby go wykorzystać??? może zamiast wiatrków będzie wielka inwestycja zagraniczna, tymbardziej ze jest tam linia wysokiego napięcia

zachowanie
zachowanie
7 lat temu

urzędnika wolbrmskiego magistratu bardzo brzydkie a mowa krzykliwa bełkotliwa czy ten człowiek musi tam siedzieć za kare Były burmistrz zatrudnił pana pewnie z łapanki ,kierowniku bo t ak sie pan tytułuje ,słowo etyka kultury nieznana,

Mako 25
Mako 25
7 lat temu

[quote name=”theon”]no kto tam za tą Brzozówkę odpowiada ????? W Łobzowie czy Kąpielach takie warcholstwo jest nie do pomyślenia 🙂 🙂 :-)[/quote]

No radni ale….się chowają po kątach….nie mają czasu bo produkują wazelinę 😆 😆 😆

theon
theon
7 lat temu

no kto tam za tą Brzozówkę odpowiada ????? W Łobzowie czy Kąpielach takie warcholstwo jest nie do pomyślenia 🙂 🙂 🙂

Mako 25
Mako 25
7 lat temu

bardzo dobra incjatywa spoleczna,trzymam kciuki 🙄 🙄 🙄

Czerstwy Robak
Czerstwy Robak
7 lat temu

[quote name=”ZMN”]Zdajemy sobie sprawę że obecnie realizowana obwodnica wyprowadzi ruch samochodowy z Rynku Wolbromia
Koniec cytatu.
Może o to chodzi?[/quote]
No i w czym problem , PRZECIEZ MALA OBWODNICA POWSTANIE…A CHODZI O TO ZEBY POWSTALA JESZCZE DUZA …W CZYM MASZ PROBLEM

Kristel
Kristel
7 lat temu

Tak się składa, że ja też jeżdżę tamtędy codziennie, rano i po południu i widzę samochody, rowerzystów, pieszych, ale dorosłych, bo dzieci ni w ząb. Za to widzę rano i po południu kursujące autobusy szkolne, które wożą m. inn. moje dzieci do szkoły. Więc przestań kłamać.

No tak piesi rowerzyści to nie ludzi ,,,,,można ich rozjezdrzać !! 😮 😮 😮 a tak się składa kiedy moje dzieci wychodzą z szkoły autobusu już nie ma!!!,Muszę samochodem ich wozić bo się boje, bo strach dzieci same wypusciś na drogę
Skro tak fajnie i komfortowo się chodzi przez tą wieś , to zapraszam na pieszy spacer !!! wtedy się okaże kto kłamie !!
A TAK POZA TYM daruj sobie fabrykę wazeliny na tym forum>>>

mit o man
mit o man
7 lat temu

[quote name=”Kristal”]Nie ma wogole chodnika tam na tej wsi, a aut tysiące, jak Ci ludzie żyją? to cud ze nie było kolejnych wypadków,
A obwodnice duza jak ludzie chcą to nie budują, bo przecież jak dzieciaczki idą do szkoły to się serce kraje ze strachu,
Codzienie do pracy jadę tamtendy i widze jak to wygląda, trzymam kciuki może się komuś w koncu otworzy serce i sumienie[/quote]
Tak się składa, że ja też jeżdżę tamtędy codziennie, rano i po południu i widzę samochody, rowerzystów, pieszych, ale dorosłych, bo dzieci ni w ząb. Za to widzę rano i po południu kursujące autobusy szkolne, które wożą m. inn. moje dzieci do szkoły. Więc przestań kłamać.

Thralalala
Thralalala
7 lat temu

Mieszkańcy Brzozówki czyli święta trójca niespełnionych: Bohroń, Sztaba i Balik. 😆

theon
theon
7 lat temu

[quote name=”ZMN”]Zdajemy sobie sprawę że obecnie realizowana obwodnica wyprowadzi ruch samochodowy z Rynku Wolbromia
Koniec cytatu.
Może o to chodzi?[/quote]
– no tak, bo jak tir jedzie to im się łyżeczki w szklankach tłuką 😆 😆 😆

ZMN
ZMN
7 lat temu

Zdajemy sobie sprawę że obecnie realizowana obwodnica wyprowadzi ruch samochodowy z Rynku Wolbromia
Koniec cytatu.
Może o to chodzi?

Kristal
Kristal
7 lat temu

Nie ma wogole chodnika tam na tej wsi, a aut tysiące, jak Ci ludzie żyją? to cud ze nie było kolejnych wypadków,
A obwodnice duza jak ludzie chcą to nie budują, bo przecież jak dzieciaczki idą do szkoły to się serce kraje ze strachu,
Codzienie do pracy jadę tamtendy i widze jak to wygląda, trzymam kciuki może się komuś w koncu otworzy serce i sumienie

Ciwi89
Ciwi89
7 lat temu

Brawo Brzozówka, brawo WY , tak trzymać 🙂 🙂 🙂

Misiek 2
Misiek 2
7 lat temu

Racja, jak zostanie kasa z małej obwodnicy to po co ją zwracać jak można wybudować Dużą?, a ta droga przez Brzezówke to straszne dno i wodorosty, strach dzieci posyłać do szkoły bo nie ma gdzie zejsć jak auta jadom

Obserwator#
Obserwator#
7 lat temu

Bardzo słuszna propozycja z Brzozówki, kompromisowe rozwiązanie ,jestem za.

Powazny
Powazny
7 lat temu

Ludzie chą zaoszczędzą pieniadze przekazać na budowej Dużej Obwodnicy , Czyli będzie mała i Duża Obwodnica
a 40 milionów wystarczy z powodzeniem na 3,4 km, chyba to logiczne .A mała i tak powstanie I odcinek za 6 milionów drugii za jakieś 14 milionów Głupotą byłoby zwracać nadwyżkę 40 milionów do wojewodztwa.
W pełni popieram ich apel.

Mixa
Mixa
7 lat temu

słyszałem ze tej Brzozowki mają mieć nowego wiceministra to sie o ziomków upomni gdzie trzeba

Drevo
Drevo
7 lat temu

Jak Unia daje kase, to po co ją oddawać?? , jak miało być 60 baniek dla Wolbromia, nie ma mowy o zwrocie do Krakowa!

Czesiek
Czesiek
7 lat temu

hehe łacznik objazdowy dobre… 😆 😆 he he fajnie to nazwali , faktycznie ta mała obwodnica to żadna obwodnica !

MAk
MAk
7 lat temu

faktycznie współczuje tym ludziom , kiedys jechałam przez Brzozówke ta droga to katastrofa!!

Anka
Anka
7 lat temu

Bardzo ciekawe , w koncu się ludzie dowiedzą jak prawda

Lalamido
Lalamido
7 lat temu

Budować południową dużą obwodnicę…Miechów ma , Skała ma….a co Wolbrom to musi być najgorszy w województwie??

theon
theon
7 lat temu

jak to leciało ? … wbijają mu szpilki, to nie ludzie Panie Burmistrzu, to wilki ! 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆

Waldemar
Waldemar
7 lat temu

Tylko Duża Obwodnica może rozwiązać problemy Wolbromia, nie na darmo już 40 lat temu ją planowano, ludzie mają racje trzeba ratować to co się da , Miechów będzie miec obwodnice wielka , Skała będzie miec, a Wolbrom jakieś badziewie bez sensu, niech kasy nie marnuja…

Jan
Jan
7 lat temu

Mieszkańcy Brzózwki mają rację,trzeba pomyśleć przyszłościowo i nie zmarnować dotacji UE, przecież te dotacje są z pieniędzy z VATU co idzie do budżetu Unii , warto zeby wracały do naszego regionu !