Według policyjnych statystyk najczęstszymi  przyczynami  wypadków i kolizji drogowych są: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Wielu z tych zdarzeń można było by uniknąć, gdyby  tylko kierowcy i piesi  przestrzegali przepisów ruchu drogowego.

W poniedziałek tj. 02.03.20 r. około godziny 5.40 na ulicy I-go Maja w Wolbromiu, kierowca Iveco potrącił pieszego. Jak ustalono, do wypadku doszło na przejściu dla pieszych. Ranny 40-letni mężczyzna został przewieziony do szpitala w Olkuszu. Kierowca Iveco był trzeźwy. W sprawie wypadku będzie prowadzone postępowanie wyjaśniające, zmierzające do ustalenia wszystkich okoliczności tego zdarzenia.

3.03.20 r. na drodze wojewódzkiej nr 794 w Podchybiu zderzyły się dwa samochody: ford tourneo oraz opel mokka. Jak wstępnie ustalili policjanci, kierujący fordem, jadąc drogą wojewódzką w kierunku Wolbromia, nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych, zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w opla. Kierowca opla oraz jego pasażer zostali przewiezieni do szpitala w Olkuszu.

Policjanci apelują do kierowców o stosowanie zasady ograniczonego zaufania w stosunku do innych użytkowników dróg, nieprzekraczanie dozwolonej prędkości,zachowanie ostrożności,  szczególnie w okolicach przejść dla pieszych, ale także po zmroku, kiedy w znacznym stopniu ograniczona jest widoczność.

Do pieszych z kolei, zwracamy się z prośbą o respektowanie obowiązku poruszania się lewą stroną drogi oraz używania elementów odblaskowych. Należy pamiętać,  że ubrany na ciemno pieszy  poruszając się po zmroku, często  „zlewa” się z otoczeniem i jest praktycznie niewidoczny dla kierowców.

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze