gospodarka niskoemisyjna

Gmina Klucze chce pozyskać dofinansowanie na działania związane z ochroną powietrza i ograniczeniem zużycia energii. Dlatego właśnie zostanie przygotowany Plan Gospodarki Niskoemisyjnej. Władze gminy muszą w tym celu zebrać niezbędne informacje od mieszkańców. Wójt Klucz apeluje o pomoc w przygotowaniu się do aplikowania o krajowe i unijne dotacje na szereg ekologicznych przedsięwzięć.

Jakie działania ma na myśli wójt? Chodzi o  ograniczenie strat energii (np. poprzez wykonanie termomodernizacji budynków – docieplenia ścian zewnętrznych), wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (np. poprzez montaż kolektorów słonecznych czy paneli fotowoltaicznych) oraz ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza (wymiana węglowych pieców c.o. na piece nowszej generacji o wysokiej sprawności lub piece gazowe). – Działania te nie tylko wpłyną na poprawę komfortu naszego życia, ale również ograniczą koszty eksploatacji budynków prywatnych i publicznych. Wiem, że część z Państwa jest zainteresowana wymienionymi działaniami, jednak zmiany wymagają sporych nakładów finansowych – mowi wójt gminy Klucze Norbert Bień.

Ubieganie się o dotacje wymaga wcześniej opracowania planu gospodarki niskoemisyjnej. Do tego z kolei niezbędne są informacje od mieszkańców, dotyczące m. in. charakterystyki domów pod kątem sposobu ogrzewania, rodzaju dachów czy źródła grzania ciepłej wody.

Ankiety dostępne są na stronie internetowej samorządu Plan Gospodarki Niskoemisyjnej
Można je także otrzymać w siedzibie urzędu, przy ul. Partyzantów 1.

Wypełnione ankiety można złożyć w Urzędzie Gminy lub u sołtysa.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
pavv
pavv
7 lat temu

Że zacytuję „poprzez montaż kolektorów słonecznych czy paneli fotowoltaicznych”. Uśmiać się można! W/w systemy działają na południe od Budapesztu. W Polsce to ładowanie kasy w system, który nawet nigdy się nie zwróci. Wystarczy spojrzeć w niebo i policzyć ile mamy słonecznych dni w ciągu roku? Ja słońce zobaczyłem dzisiaj pierwszy raz od około 2 tygodni! W Olkuszu słońce świeci pełną parą około 70 dni w roku z czego 20 dni wypada w okresie jesienno-zimowym kiedy skuteczność tych systemów i tak jest na poziomie zerowym! Oczywiście jUnia kazała to trzeba to zrealizować!