chrzast3

 Najmłodsze dzieci z terenu gminy Wolbrom zyskały nowe miejsce opieki. 26 listopada w Chrząstowicach odbyło się uroczyste otwarcie pierwszego w gminie publicznego Klubu Dziecięcego. Powstał w budynku po byłej szkole dzięki dofinansowaniu z resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „MALUCH plus”, na który Gmina Wolbrom otrzymała z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotację w wysokości 263 536,12 zł.

  chrzast24

W efekcie energicznych, nagrodzonych niedawno w małopolskim konkursie “Niezwykła Małopolska Wieś” działań grupy społeczników z Chrząstowic, budynek po byłej lokalnej szkole podstawowej znów służy najmłodszym mieszkańcom. Uroczyste otwarcie nowego Klubu Dziecięcego w tej miejscowości połączono z prezentacją efektów niedawnej modernizacji pomieszczeń działającego w tym samym budynku i cieszącego się już, ze względu na nowatorskie kreatywne podejście do nauki i zabawy ogromnym zainteresowaniem Niepublicznego Przedszkola “Krasnoludek”. Na realizację projektu  „Edukacja przedszkolna u Krasnoludków” prowadzące placówkę Stowarzyszenie Chrząstowice RAZEM pozyskało w 2017 roku blisko 164 tys. zł  (przy całkowitej wartości projektu 193 043,88 zł) z Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020. Teraz już cały, pięknie wyremontowany budynek jest wykorzystany jako miejsce kompleksowej opieki nad maluchami, zanim rozpoczną edukację szkolną. Obecnie funkcjonujące na terenie gminy Wolbrom przedszkola publiczne oraz niepubliczne zaspokajają praktycznie wszystkie potrzeby mieszkańców gminy w zakresie opieki nad dziećmi w wieku od lat 3 do 5. Ofertę jedynego prywatnego klubu dziecięcego o charakterze żłobka funkcjonującego w Wolbromiu uzupełni teraz nowa placówka publiczna. 

chrzast1

Na potrzeby placówki w Chrząstowicach wykorzystano w sumie 8 wolnych dotąd pomieszczeń szkolnych, gdzie powstały 4 sale zajęciowe, 3 łazienki i korytarz. Dzięki dotacji w wysokości 255 536,12 zł stworzono tam 20 miejsc opieki dla dzieci od 1 roku do lat 3. Pozostałe  8 tys. zł to kwota na ich utrzymanie i funkcjonowanie. Symbolicznego przecięcia wstęgi, otwierającego działalność Klubu Dziecięcego, dla którego organem prowadzącym jest Gmina Wolbrom, dokonał burmistrz Adam Zielnik w asyście posłanki Lidii Gądek, wiceprzewodniczącego RM w Wolbromiu Bartłomieja Żurka oraz sołtysa wsi Adama Gamrata. Uroczystość uświetniły występy przedszkolaków z “Krasnoludka” oraz zawsze pomocnych pań z chrząstowickiego Koła Gospodyń Wiejskich.

Zdjęcia dzięki uprzejmości mieszkańców Chrząstowic

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze