Małopolska Platforma Obywatelska ogłosiła już listy kandydatów do Sejmu i Senatu, spośród których będą mogli wybierać wyborcy jesienią tego roku podczas wyborów parlamentarnych. Powiat olkuski będą reprezentować trzy osoby i żadna kandydatura raczej nie jest zaskoczeniem. O głosy rodzimych wyborców w powiecie olkuskim powalczą Andrzej Ryszka, Lidia Gądek i Zbigniew Żyła. Co ciekawe, Wolbrom będzie miał dwóch reprezentantów na liście Platformy Obywatelskiej, Olkusz jednego, a pozostałe cztery gminy żadnego. Wyborcy niecierpliwie czekają na listy pozostałych partii. Jak udało nam się dowiedzieć, Prawo i Sprawiedliwość, najpoważniejszy rywal PO, ogłosi listy swoich ludzi najpewniej w drugiej połowie czerwca. Pozostałe partie prawdopodobnie też zrobią to w czerwcu.

W okręgu numer 13., obejmującym powiaty olkuski, miechowski, krakowski i miasto Kraków, do podziału jest łącznie 14 mandatów do sejmu i jeden do senatu. Listę 28 kandydatów do Sejmu otwiera Ireneusz Raś (Kraków) poseł na Sejm RP od 2005 roku, przewodniczący Małopolskiej Platformy Obywatelskiej, wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego PO, radny miasta Krakowa w latach 2002-2005. Najbardziej rozpoznawalny polityk PO w Małopolsce, często obecny w Olkuszu, Jarosław Gowin wystartuje z trójki.

Najwyższe miejsce spośród kandydatów z powiatu olkuskiego otrzymał od kolegów partyjnych Andrzej Ryszka, który powalczy o mandat z siódmego miejsca. Przypomnijmy, że Ryszka jest posłem na Sejm RP od 2007 roku, był radnym i burmistrzem Olkusza w latach 1990-2002.

Sprawdziły się również kuluarowe przepowiednie o kandydaturze Lidii Gądek, która jesienią ubiegłego roku otrzymała od wyborców mandat na sprawowanie funkcji radnej w Sejmiku Małopolskim. Ambicje polityczne byłej przewodniczącej Rady Powiatu oraz Rady Miejskiej w Wolbromiu są większe i fotel w krakowskim Sejmiku chce teraz zamienić na miejsce w warszawskim Sejmie. Lidia Gądek zawodowo jest lekarką i szefową Wol-Medu. Od układających listę otrzymała miejsce jedenaste.

O głosy wolbromskich zwolenników PO powalczy ze Zbigniewem Żyłą, również lekarzem medycyny. Na co dzień pełni on funkcję dyrektora w centrali Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Warszawie. O mandat w Sejmie powalczy z 24 lokaty. 

Dużo mniejszy wybór zwolennicy tej partii będą mieli w przypadku kandydatów do Senatu. W jednomandatowym okręgu 31., obejmującym powiaty krakowski, miechowski i olkuski, o kadencję w Senacie ubiegać się będzie Kazimierz Czekaj (Zabierzów). Jest on radnym Sejmiku Województwa Małopolskiego i prezesem Jurajskiej Izby Gospodarczej.

Listy PO przeanalizowali już pewnie polityczni oponenci i dopinają swoje listy na ostatni guzik. Swoich faworytów ujawniać nie chcą. Z nieoficjalnych informacji wiadomo, że olkuski PiS na pewno reprezentował będzie Jacek Osuch, obecny poseł na Sejm RP z ramienia tej partii. Mówi się również o byłym lewicowym pośle Janie Orkiszu. Nie wiadomo jeszcze, co zrobi PSL. Wieść niesie, że wystartuje lider tej partii w rejonie – Jacek Soska, były poseł i wiceminister rolnictwa. Sam zainteresowany zaprzecza i wskazuje, że olkuską część partii z koniczynką będą reprezentować dwie kobiety. W polityce nie ma nic na pewno. Jak będzie, zobaczymy najpóźniej za miesiąc.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
22 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
klucznik
klucznik
13 lat temu

facet jest 😛 żałosny

Olkuszanin2
Olkuszanin2
13 lat temu

[quote name=”Zorro”]gdyby Ryszka miał krztę honoru to by w ogóle miejsca na liście nie blokował i się wycofał .No ale do tego trzeba mieć tą KRZTĘ :cry:[/quote]
Ryszka i „krzta” owszem ale nie honoru.jak się układanie list w PO zaczęło to sobie przypomniał że są wybory i że mandat ma się z wyboru a nie z załatwienia sobie no więc choć miesce na liście sobie załatwił bo jak nie ma jak pokazać „swoich osiągnięć w nic nierobieniu”to trzeba jakoś inaczej się prześliznąć i następnie 4 lata NIC nie robić 😡

czarek
czarek
13 lat temu

zawsze marzyłem o bibliotekarce 😉

Stary lis
Stary lis
13 lat temu

ale Lidzia takiej kasy nie ma jak Andrzejek i Unia Pracy,a przy tych wyborach kasiorka ma olbrzymie znaczenie( niestety)

Zorro
Zorro
13 lat temu

Kobieta jest ambitna i pracowita i ma efekty a Ryszka nic tylko knucia i rozwałki 😮 zostałby sobie cichutko w swoim kochanym grajdołku i nie ośmieszał siebie i Olkusza

AdamZielnik
AdamZielnik
13 lat temu

[quote name=”Yogi”]Nawet dzidzi to widzi, że nie poradzą bez Lidzi :P[/quote]

RESPECKT 😆

Yogi
Yogi
13 lat temu

Nawet dzidzi to widzi, że nie poradzą bez Lidzi 😛

śmieszka
śmieszka
13 lat temu

A kto to jest kandydat Ryszka? Czy to jest ten gość co przespał ostatnie 4 lata w sejmie? Dobrze , że to nie jest świstak Phil bo do dziś nie doczekalibyśmy wiosny. Ten gość chyba kojarzy mi się z jednym. To ten co rozpirzył RPRB?

zatroskany
zatroskany
13 lat temu

Szkoda że SLD ma małe szanse .przydałoby się Olkusz odświeżyć bo cuchnie stęchlizną 🙁

kate
kate
13 lat temu

[quote name=”Zoja”]…Gowin mimo wszystko jest lepszym posłem dla Olkusza niż Ryszka o Osuchu nie wspomnę .Z całego tego gronka najbardziej „chciwy” posłowanie jest Orkisz a następnie…”[/quote]
.
Gowin znalazł w KULopochodnej nieudolnej olkuskiej władzy bratnią duszę. Gowinowi tak naprawdę Olkusz zwisa, wbrew temu co usiłuje się wmówić naiwnym Olkuszanom.
.
Gowin doszedł do słusznego wniosku, że skoro małowymagającym Olkuszanom wystarczają do absolutniego szczęścia serwowane im przez lokalną władzę nakolanniki z automatu, Bazylika i organy Hummla, to jest to najlepsze dla niego miejsce do zdobycia potrzebnych głosów.
.
Buźkę Gowin ma aniołka, ładną i sympatyczną. Dla naiwnych i małowymagających argument to wystarczający. Ja nie patrzę na buźkę i na uśmiech, patrzę na Olkusz jaki jest. Mnie Gowin i wspierająca go KULopochodna władza do niczego nie przekonała. Dzisiaj widzę, że każdy inny będzie lepszy, bo gorzej być już nie może.

Zorro
Zorro
13 lat temu

gdyby Ryszka miał krztę honoru to by w ogóle miejsca na liście nie blokował i się wycofał .No ale do tego trzeba mieć tą KRZTĘ 😥

Mat
Mat
13 lat temu

ChaChaChaCha! Ryszka! Chłopie daj spokój! Miej choć trochę obiektywizmu i samokrytyki wobec swojej „pracy” przez ostatnie pięć lat.

stary lis
stary lis
13 lat temu

HA wiecie ile się Poseł musiał napracować żeby Gądkowa była niżej na liście 😛 Oj się chłopina namordowała a ja myślę że i tak lepszy wynik będzie miała Lidzia jak ludzie popatrzą na wszystkie wysiłki Pana Andrzeja przez 4 lata :D(wysiłki żeby nic nie robić)

Markietanka
Markietanka
13 lat temu

Bardzo dobrze napisano”najwyższe miejsce od swoich partyjnych kolegów otrzymał ” Ryszka ale od wyborców z pewnością najwyższego miejsca nie dostanie za 4-o letnie nieróbstwo polityczne 😡

Zoja
Zoja
13 lat temu

Gowin mimo wszystko jest lepszym posłem dla Olkusza niż Ryszka o Osuchu nie wspomnę .Z całego tego gronka najbardziej „chciwy” posłowanie jest Orkisz a następnie Soska tylko że oni już byli i nic dobrego z tego nie wynikneło.Może wreszcie ktoś nowy pracowity i konsekwentny a nie stadko krzykaczy i „nic nierobiących”

Ku Klux Kran
Ku Klux Kran
13 lat temu

[quote name=”Abra Kadabra”]Gowin jest dewotem i bliżej mu do PIS niż do PO ;-)[/quote]

… Gowin pasuje do „średniowiecznego” Olkusza jak ulał. Bardzo mu do twarzy z KULopochodną olkuską inteligencją o której efekty pracy potykamy się wszędzie i na codzień 😆

Abra Kadabra
Abra Kadabra
13 lat temu

Gowin jest dewotem i bliżej mu do PIS niż do PO 😉

Ku Klux Kran
Ku Klux Kran
13 lat temu

[quote name=”czaruś”]No to teraz ich rozliczymy…

1. POdwyżka POdatku VAT
2. Planowane POdniesienie wieku emerytalnego dla POlicjantów
3. Nie obniżenie akcyzy na paliwo przy szalejącej cenie benzyny i szalejącej inflacji („my nic nie możemy”)
4. Zabranie składki z OFE do ZUS (ZUS dziś pada i jeszcze pompują w niego miliardy , a za 10 lat emerytury będą głodowe 500 zł zobaczycie)
5. Zniesienie możliwości odliczenia VAT-u na auta z kratką

Wyborcy wam POdziękują ! :lol:[/quote]

I jeszcze Czaruś trzeba dodać:

7. POwszechna fanatyzacja, klerykalizacja i kotolikalizacja kraju!

aaa
aaa
13 lat temu

„wyborca lewicy”napisał :
„Jan Orkisz z „jedynką” na liście SLD!
Olkusz ma posła!”

Tego życzę panu Janowi.

wyborca lewicy
wyborca lewicy
13 lat temu

Jan Orkisz z „jedynką” na liście SLD!
Olkusz ma posła!

oddajbabcidowód
oddajbabcidowód
13 lat temu

Pesymista by powiedział:to nic nie da bo lemingi są już zaprogramowane.Zaś optymista by powiedział: Jeszcze Polska nie zginęła….

czarek
czarek
13 lat temu

No to teraz ich rozliczymy…

1. POdwyżka POdatku VAT
2. Planowane POdniesienie wieku emerytalnego dla POlicjantów
3. Nie obniżenie akcyzy na paliwo przy szalejącej cenie benzyny i szalejącej inflacji („my nic nie możemy”)
4. Zabranie składki z OFE do ZUS (ZUS dziś pada i jeszcze pompują w niego miliardy , a za 10 lat emerytury będą głodowe 500 zł zobaczycie)
5. Zniesienie możliwości odliczenia VAT-u na auta z kratką

Wyborcy wam POdziękują ! 😆