wybory urna

W kolejnej z gmin powiatu olkuskiego odbędą się wybory uzupełniające. Bożena Walczak, radna Rady Miejskiej w Bukownie zrezygnowała z pełnienia swojej funkcji. Wybory uzupełniające do Rady Miejskiej w Bukownie odbędą się 28 lutego 2016 roku. W dniu 3 grudnia 2015 roku Komisarz Wyborczy w Krakowie wydał postanowienie dotyczące wygaśnięcia mandatu radnej Bożeny Walczak, która w 2014 r. wygrała wybory w okręgu Nr 11 startując z listy komitetu wyborczego powołanego przez Stowarzyszenie Orbita. Mandat został wygaszony w związku z pisemnym zrzeczeniem się mandatu przez radną.

Jak tłumaczy sama zainteresowana, zmuszona była podjąć taką decyzję w związku ze zmianą pracy. – Rozpoczynam pracę na stanowisku w służbie cywilnej, a takiej pracy zgodnie z ustawą, nie można łączyć z pełnieniem funkcji radnej Rady Miejskiej – wyjaśnia Bożena Walczak.

Na mocy tego samego postanowienia wygaszeniu uległ także mandat radnego Rady Miejskiej w Wolbromiu, Leszka Sikory, który także zrzekł się pełnienia swojej funkcji.

To już czwarte wybory uzupełniające radnych w naszym powiecie. Przypomnijmy, że w zeszłorocznych wyborach do Rady Miejskiej w Olkuszu dostał się Roman Piaśnik, a do Rady Gminy w Bolesławiu Krzysztof Dudziński. Dwa tygodnie później obydwaj panowie zostali wybrani na włodarzy swoich gmin. W związku z objęciem przez nich nowych funkcji, Wojewoda Małopolski zarządził wybory uzupełniające, które odbyły się 1 marca 2015 r.

Według Kodeksu Wyborczego w przypadku wygaśnięcia mandatu radnego w gminach niebędących miastami na prawach powiatu, wojewoda zarządza wybory uzupełniające, które odbywają się w okręgu, w którym wygasł mandat, na takich samych zasadach jak dla wyborów powszechnych. W wyniku uzupełniających wyborów nowymi radnymi zostali Dariusz Kasprzyk w Olkuszu, oraz Krzysztof Romańczak w Bolesławiu.

Bożena Walczak reprezentowała w Radzie Miejskiej Bukowna okręg wyborczy nr 11, na który składają się część Osiedla Bukowno Północ – ulica Niepodległości od numeru 5.

Do 20 grudnia 2015 r. w biurze Komisarza Wyborczego w Krakowie mogą być rejestrowane komitety wyborcze chcące brać udział w wyborach uzupełniających, do 19 stycznia 2016 r. zaś komitety te mogą zgłaszać swoich kandydatów na radnych.  Wybory odbędą się 28 lutego 2016 r.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Morez2
Morez2
6 lat temu

Jakby się któremu radnemu nie podobało w Olkuszu to może by sobie kicnął do Bukowna. Jest kilku, którzy nie mogą się tu realizować bo ich oczywiście nikt nie rozumie więc może spróbują za miedzą. Krzyż na drogę.

lomez1
lomez1
6 lat temu

A nie dało się wziąć kolejna osobę z listy wyników ostanich wyborów?

A tak to koleje koszty – wynagrodzenia dla członków komisji itd.

Panie FITA oczekujemy wiec relacji na łamach przeglądu z kampanii wyborczej (koleje koszty)