Ponad 200 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów Olkuskiego oraz zaproszeni goście wzięli udział w IV Powiatowym Zlocie Jaskiniowców w Dolinie Wodącej. Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne zmieniona została nieco trasa rajdu. Tym razem uczestnicy zlotu, prowadzeni przez Wiesława Bierackiego z magistratu w Wolbromiu i Zbigniewa Czapnika z olkuskiego PTTK,  zwiedzili ruiny zamku w Smoleniu, z bliska zobaczyli masyw skały Biśnik z niezwykle interesującą jaskinią o tej samej nazwie. W niej to właśnie w ostatnich latach archeolodzy odkryli ślady bytności istot przedneandertalskich, mogących pochodzić nawet sprzed 500-400 tysięcy lat. Są to najstarsze jaskiniowe ślady bytności neandertalczyka odkryte w Polsce.

Szczególnie interesujące dla wędrowców było dotarcie do źródła rzeki Tarnówki. Niezwykłość tego źródła polega na tym, że należy ono do nielicznych w kraju, w których do dzisiejszych czasów przetrwał wypławek alpejski. Żyjątko, przypominające kształtem miniaturową kijankę, niektórzy zobaczyli na własne oczy. W drodze powrotnej zamierzano zdobyć Skały Zegarowe, lecz niestety, tego dnia okazały się nie do zdobycia. Choć niektórym sztuka ta się może i udała, ale zejście z nich część śmiałków przypłaciła ślizgiem po błocie ze stromego wzgórza. Śmiechu było co niemiara. Zadowoleni, choć przemoczeni do przysłowiowej suchej nitki, wędrowcy dotarli w końcu na parking pod ruinami smoleńskiego zamczyska. Tu na wszystkich czekały gorące kiełbaski “z mamuta“ oraz kawa i herbata.
Niestety, ze względu na późniejszą ulewę skrócono nieco część artystyczną z zaplanowanymi konkursami i zabawami związanymi z życiem jaskiniowców. Mimo niesprzyjających warunków każdy uczestnik doskonale się bawił i zapowiedział kolejny udział w rajdzie po Szlaku Jaskiniowców w następnym roku – bez względu na pogodę.
Organizatorami udanego Zlotu byli: Centrum Kultury, Promocji i Informacji w Wolbromiu, Urząd Miasta i Gminy w Wolbromiu, Starostwo Powiatowe w Olkuszu oraz PTTK w Olkuszu.
Źródło: www.wolbrom.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze