W maju swoje święto obchodzą honorowi krwiodawcy. Z tej okazji w Klubie „Przyjaźń” w Olkuszu odbyły się uroczystości, podczas których uhonorowano najbardziej zasłużonych członków olkuskiego Klubu Honorowych Dawców Krwi oraz ludzi wspierających działalność tej organizacji.
Odznaką Honorową PCK  III stopnia, za zasługi dla honorowego krwiodawstwa, odznaczono prezesa klubu Andrzeja Smucza. – Teraz podczas tragedii, jaką jest powódź, wielu ludzi włączyło się do organizowania pomocy dla potrzebujących. My swoją misję realizujemy bez rozgłosu, ale z poświęceniem i systematycznie – podkreśla szef krwiodawców.
Odznaczenia otrzymali również członkowie Klubu HDK PCK: Krzysztof Cieślik, Kinga Gancarz, Jarosław Filo, Paweł Krężel, Piotr Krężel oraz Piotr Piątek.

Uroczystość była również okazją do wręczenia pamiątkowych medali z okazji 90-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża. W gronie uhonorowanych znaleźli się: Marian Konieczny, doktor Jacek Osuch, Andrzej Smucz i Andrzej Solecki. Adam Maciejczyk, Jacek Osuch i Jacek Pęczkowski zostali wyróżnieni medalami pamiątkowymi dla honorowych dawców krwi przez Wojewódzką Radę „Synów Pułku”.
Nagrody dla krwiodawców ufundowali również burmistrz Olkusza Dariusz Rzepka i starosta Leszek Konarski. Odebrali je: Adam Maciejczyk, Angelika Smucz, Krzysztof Cieślik, Kinga Gancarz, Teresa Smucz, Ewelina Stolarczyk, Grażyna Krężel, Małgorzata Czerwińska, Anna Jabłońska, Grzegorz Cieślik, Michał Cieślik, Marek Kowal, Paweł Solecki, Andrzej Dąmbek i Michał Wach.
Dyplomy uznania od Rejonowej Rady Honorowego Krwiodawstwa otrzymało kilkudziesięciu przedstawicieli samorządów, firm, instytucji i prywatnych osób wspierających ideę krwiodawstwa.
– Cieszymy się, że w naszych szeregach jest coraz więcej młodych ludzi. To oni w przyszłości będą nadzieją dla tych, którzy oczekują na ten najcenniejszy dar jakim jest krew – podkreśla prezes Smucz.
Oficjalną część uroczystości zakończyło spotkanie przy kawie i degustacja wspaniałego tortu pięknie udekorowanego marcepanem, który specjalnie dla krwiodawców przygotowała Piekarnia „Temard” Mateusza Stolarczyka z Sieniczna. Obchodzący swoje święto bawili się do nocy podczas potańcówki.

Zarząd klubu składa serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji uroczystości: Burmistrzowi Miasta i Gminy Olkusz, firmie „Baso” z Olkusza, firmie RM-TD Tadeusza Dudka, Zarządowi PSS „Społem” w Olkuszu, Teresie i Henrykowi Kosmowskim, Firmie „Lawina” z Olkusza, Kołu Łowieckiemu „Hubertus” z Olkusza, Piekarni Mirosława Wąsa, Dariuszowi Sado z Olkusza, firmie „Art-Pol” z Olkusza, firmie „Kanclerz” Teresy Czachor, firmie „Dela” z Olkusza oraz Przeglądowi Olkuskiemu.

Z kart historii honorowego krwiodawstwa
Pierwszy w kraju ośrodek zajmujący się problemami krwiodawstwa został utworzony w 1935 roku przy Szpitalu Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie. Otrzymał on nazwę Instytutu Pobierania i Konserwacji Krwi.
Rok później Polski Czerwony Krzyż zorganizował w Łodzi Centralną Stację Wypadkową, w skład której wchodził Ośrodek Przetaczania Krwi.
W pierwszych latach działalności obydwa ośrodki zajmowały się opracowaniem zasad i podstaw leczenia krwią i ich popularyzacją.
W ostatnim roku przed wybuchem II wojny światowej działały w Polsce trzy ośrodki przetaczania krwi. Dysponowały one około tysiącem stałych krwiodawców. W czasie wojny gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na krew. Masowo zgłaszać się zaczęli honorowi dawcy krwi, a jako pierwsze oddały krew sanitariuszki i pielęgniarki. W okresie Powstania Warszawskiego masowy, spontaniczny i bezinteresowny udział, a w szczególności kobiet i młodzieży, należy do najpiękniejszych kart historii Polskiego Czerwonego Krzyża.
Pierwsza stacja przetaczania krwi po wojnie powstała już w marcu 1945 roku w Łodzi. Pracami jej w początkowym okresie kierował prof. Ludwik Hirszfeld.
Do 1950 roku utworzono 14 stacji krwiodawstwa, dysponujących 6500 dawcami. Pracami ich kierował Resort Pomocy Doraźnej i Krwiodawstwa zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża. Opracował on pierwsze regulaminy dla placówek służby krwi i pierwszy regulamin organizacyjny krwiodawstwa w Polsce, Polski Czerwony Krzyż prowadzi werbunek dawców, pobieranie, konserwację i wydawanie szpitalom krwi, szkolenie lekarzy w zakresie leczenia krwią oraz organizuje kursy dla personelu pomocniczego.
2 czerwca 1958 roku Rada Ministrów powołała do życia Instytut Hematologii w Warszawie. Służba krwi podporządkowana została resortowi zdrowia, Polski Czerwony Krzyż zajmuje się odtąd zagadnieniami propagandy krwiodawstwa oraz werbunkiem dawców honorowych. W pierwszych latach działalności Instytut zajmował się usystematyzowaniem i ujednoliceniem przepisów leczenia krwią oraz tworzeniem nowych placówek służby krwi. Instytut prowadzi także szkolenie fachowe pracowników nauki, laborantów i techników. Działalność Polskiego Czerwonego Krzyża w tym okresu skupiała się wokół zagadnień propagandy i werbunku krwiodawców. Główne prace w tym zakresie to wydawanie w masowym nakładzie plakatów, popularnych broszur, ulotek i innych wydawnictw.
Wiele miejsca w działalności Polskiego Czerwonego Krzyża zajmowała akcja uświadamiania, że oddawanie krwi jest nieszkodliwe. Do najczęściej stosowanych form propagandy należały prowadzone w zakładach pracy, szkołach i innych instytucjach pogadanki referaty i wykłady. Aktywiści PCK prowadzili agitację bezpośrednio na stanowiskach pracy.
Wiele materiałów na temat krwiodawstwa publikowała prasa centralna i gazety regionalne. Wiele audycji emitowały radio i telewizja.
Dla najaktywniejszych dawców organizowane były spotkania, podczas których wręczano podziękowania, dyplomy, a najbardziej zasłużeni otrzymywali pamiątkowe upominki i odznaczenia. W tym czasie organizowane były wyjazdowe ekipy do zakładów pracy, podczas których pobierano krew od chętnych. Dużą pomocą służyły zakładowe służby zdrowia.
Kluczową rolę w rozwoju honorowego krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża odegrały Kluby Honorowych Dawców Krwi. Działały one w pierwszych latach przy zakładowych i szkolnych Kołach PCK, a ostatnio stanowią podstawowe jednostki organizacyjne Polskiego Czerwonego Krzyża.

{joomplu:7917}{joomplu:7918}{joomplu:7919}{joomplu:7920}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
lukasz
lukasz
12 lat temu

Proszę niech ktoś będzie tak uprzejmy i poda adres strony internetowej lub siedzibę lub jakikolwiek inny kontakt z Klubem HDK przy PSS Społem w Olkuszu. Nadmieniam że PCK w Olkuszu jest nieczynne do odwołania.