Zarząd powiatu będzie składał apelację od wyroku sądu pierwszej instancji, którego zdaniem powiat olkuski ma zapłacić pół miliona złotych zaległych pieniędzy jednemu z wykonawców „zedermanki” oraz odsetki od należnej kwoty. Zasądzono również 30 tysięcy kosztów postępowania sądowego. Katowicki sąd nie miał wątpliwości, że te pieniądze firmie Budim 2 się należą i powinny być wypłacone.

Jak pisaliśmy w ubiegłym tygodniu, sędzia nie dał wiary zeznaniom wicestarosty Henryka Kiecy i uznał, że przelew za wystawioną fakturę został wstrzymany bezzasadnie. W wyroku powołano się na umowę cesji, zgodnie z którą pieniądze za wykonane prace powinny zostać wpłacone bezpośrednio podwykonawcy, a nie wykonawcy, który utracił płynność finansową. Sąd jest zdania, że zarząd powiatu miał pełną wiedzę na temat całej sytuacji, a tłumaczenia wicestarosty odbiegają od zeznań świadków i zgromadzonej dokumentacji.

Powiat zapowiedział, że dalej będzie dochodził swoich racji przed sądem drugiej instancji. – Była zgoda na jedną cesję a nie dwie, bo kwota, na jaką została wystawiona faktura, wykraczała poza sumę, na jaką opiewała umowa z wykonawcą, którą zawarliśmy po przetargu. Uważamy, że sąd w ogóle nie wziął pod uwagę naszych racji, dlatego będziemy się odwoływać – mówi starosta Jerzy Kwaśniewski. Jego zdaniem, zarząd musi wyczerpać procedurę postępowania sądowego i wnieść apelację, ponieważ w innym przypadku mógłby zostać posądzony o naruszenie dyscypliny finansów publicznych i narazić się na konsekwencje prawne. Problem w tym, że z uzasadnienia wyroku katowickiego sądu wynika, że argumenty powiatu zostały wzięte pod uwagę. Tyle tylko, że w nie nie uwierzono.

Wszystko wskazuje na to, że nie będzie możliwości polubownego rozwiązania tego konfliktu, bo strony – zarząd powiatu i prezes spółki Budim 2, Marek Patas – nie zgadzają się co do podstawowych kwestii. – Nasze argumenty przekonały sąd, że mamy rację. Próbowałem się porozumieć z zarządem powiatu i prosiłem o spotkanie, ale odmówiono mi. Wierzę w to, że również sąd drugiej instancji weźmie pod uwagę nasze racje – mówi Marek Patas.

Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że problem ten miał zostać omówiony na komisji ds. rozwoju gospodarczego i promocji powiatu. Pojawili się na niej tylko radni z opozycji, przedstawiciele firm, którym powiat zalega z płatnościami i sekretarz powiatu. W związku z tym, że nie było radnych koalicyjnych, komisja nie miała wystarczającego składu. Nie przybyli na nią również zaproszeni wcześniej przedstawiciele zarządu powiatu. Spotkanie drugiej szansy ma się odbyć 22 kwietnia.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
16 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
z podsłuchu
z podsłuchu
9 lat temu

Nawet jeżeli Sąd nie ma racji i Zarząd jest „naciągany” przez upadłą firmę, to szkoda, że do Sądu nie pojechał ktoś, kto potrafiłby to wyartykułować… Zarząd boi się Sądu, unika Komisji Rady Powiatu i najczęściej milczy… a później dziwi się, że „psy na nim wieszają”… Starostowie zasłaniają się Zarządem, a Zarząd rozgranicza się do „społecznych” i „etatowych” członków… oj, zgrzyta równo!

olkuszanin x
olkuszanin x
9 lat temu

Uczciwy ta sama gadka od dawna i co…. . Jak wiesz kto to zło robił/robi w Polsce/Olkuszu to udaj się na ul Nullo k/szkoły muzycznej i zgłoś swoje uwagi. Tu trzeba się zastanowić jak ratować Olkusz. Będzie sesja miasta-gminy czy powiatu ; zebrania wiejskie/osiedlowe proszę przyjść i swoje żale przedstawić. Tam jest potrzebna nasza aktywność i odwaga.
„Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”. JP II

citizen
citizen
9 lat temu

Nie ma się co dziwić, że Starosta i Zarząd ma w głębokim poszanowaniu mieszkańców, skoro z pełną premedytacją lekceważy nawet radnych opozycyjnych.

http://olkusztv.pl/component/k2/item/361-komisja-rozwoju-rady-powiatu-olkuskiego-17042013r.html

trochę starszy
trochę starszy
9 lat temu

[quote name=”młody”]Nie przyjście starosty, zarządu powiatu i radnych koalicji do pracy – posiedzenia komisji są miejscem pracy dla radnych, za którą dostają od nas, wyborców pieniądze (dietę radnego) – jest kolejnym dowodem bezczelności ludzi władzy rządzących naszym powiatem. Mnie już brak słów.[/quote]
„młody” ma w 100% rację.
Ci goście: i radni i starostowie w du.pie mają nas, mieszkańców i robotę, za którą my im płacimy.
A może by tak zabrać się w końcu do roboty.
Bo jak nie, to my będziemy potrafili was wymienić.

C10H12N2O
C10H12N2O
9 lat temu

[quote name=”wisus2222″]Na calym swiecie rzadza ludzie sredniego i starszego pokolenia. Mlodzi, aby rzadzic w 100% nie maja szans. Jezeli ich bedzie 20%-30% w radach to i tak beda tylko kwiatkiem do kozucha. Takie sa realia i nie ma sie co ludzic na wiecej. Trzeba spojrzec prawdzie w oczy.[/quote]
Nie problem w wieku rządzących, a w tym konkretnym egzemplarzu. A ten nadaje się tylko i wyłącznie do wymiany!

Dodatkowy problem to właśnie ci doświadczeni olkuscy działacze średniego i starszego wieku. Ciągle te same nazwiska. Zepsuci, uwikłani i skorumpowani, uzależnieni do poustawianych członków rodzin, kolegów, interesów, żon, kuzynów, córek etc.

TYLKO OPCJA ZEROWA.

wisus2222
wisus2222
9 lat temu

Na calym swiecie rzadza ludzie sredniego i starszego pokolenia. Mlodzi, aby rzadzic w 100% nie maja szans. Jezeli ich bedzie 20%-30% w radach to i tak beda tylko kwiatkiem do kozucha. Takie sa realia i nie ma sie co ludzic na wiecej. Trzeba spojrzec prawdzie w oczy.

gagol
gagol
9 lat temu

Panie starosto niech Pan jak najmniej i jak najrzadziej zabiera głos. Każda Pana wypowiedź to totalna kompromitacja Pana i nas mieszkancow powiatu jako Pana wyborców.Pan niestety nigdy nie wie o czym Pan mówi. Prowadzi Pan powiat na skraj zapaści finansowej.Jeżeli chce Pan cos pożytecznego zrobić to niech Pan poda się do dymisji i zaraz.

uczciwy
uczciwy
9 lat temu

do szkoda slow
Nikt tu nie jest chory z nienawiści do Orkisza. To Orkisz jest chory na władzę. To Orkisz jako aparatczyk PZPR, budował w Polsce socjalizm a nie dobrobyt Polaków i tym samym nienawidził narodu Polskiego. To komuniści napadli na Polske w 1920 r. W 1939 roku wbili nam nóż w plecy. Wymordowali w Katyniu 22 tyś Polskich oficerów. To komuniści mordowali akowców i robotników w 1956, 1970, 1976, 1981. Doprowadzili do zapaści gospodarczej Polske. Komuniści powinnii odpowidzieć karnie za swoje czyny i powinna zostać wprowadzona dekomunizacja. brak dekomunizacji pozwala takim jak Orkisz dalej mącić ludziom w głowach, nie dla dobrobytu Polaków tylko dla własnej kriery. Orkisz był członkiem 4 partii, tylko dla kriery a nie dla nas.

szkoda slow
szkoda slow
9 lat temu

„mlody doswiadczony’- jest chory z nienawisci do pana Orkisza. i jak tacy mlodzi moga rzadzic miastem lub pretendowac do jakichkolwiek stanowisk. takimi wpisami szkodzisz mlodym, ktorzy mysla inaczej.

Młody doświadczony
Młody doświadczony
9 lat temu

[quote name=”noe”]popieram – qwo vadis – trzeba dokonac zmian w radach, ale na ludzi nowych, z doswiadczeniem i dlugim stazem pracy – bo to gwarantuje lepsza prace na rzecz Naszeej gminy. bo co z tego, ze duza czesc mlodych bedzie po zarzadzaniu jak jeszcze w zyciu niczym nie zarzadzala.[/quote]
A najlepiej Orkisza. Orkisza na starostę, na burmistrza, na radnego miejskiego, radnego powiatowego. Orkisza na dyrektora szpitala, Emalii SA i ZGH. Nazwać główną ulicę w mieście im Orkisza, zbudować mu za życia mauzoleum i zajeb. pomnik z ramumru, a młodym licznym Orkiszątkom zapewnić dziedziczenie tatusiowego stołka, na wieki wieków.

noe
noe
9 lat temu

popieram – qwo vadis – trzeba dokonac zmian w radach, ale na ludzi nowych, z doswiadczeniem i dlugim stazem pracy – bo to gwarantuje lepsza prace na rzecz Naszeej gminy. bo co z tego, ze duza czesc mlodych bedzie po zarzadzaniu jak jeszcze w zyciu niczym nie zarzadzala.

wisdom_tooth
wisdom_tooth
9 lat temu

QWO VADIS twój post sugeruje, że Ci co rządzą mają jakiekolwiek doświadczenie… Niestety wszystko co robią sugeruje albo jego brak, albo brak dobrej woli, albo sam już nie wiem co…

QWO VADIS
QWO VADIS
9 lat temu

Jak młodzi maja się szykowac do wladzy, jak oni jeszcze niczym nie zarzadzali do tej pory. Chyba, ze wlsnym WC. Lepiej by było jakby zaczęli sie domagac od rządu aby tworzono więcej stanowisk pracy i likwidacji umow smieciowych. Tym niech sie zajma na poczatek a potem beda mysleli o przejeciu wladzy. Najpierw uczciwa kilkudziesiecioletnia praca a potem wladza. Musza jeszcze poczekac.”Jam z Olkusz” nie podpuszczaj mlodych, bo kto bedzie pracowal na twoja emeryture ?.Aby rzadzic, musza nabrac doswiadczenia.

Na Wolbrom
Na Wolbrom
9 lat temu

Trzy kadencje temu Burmistrz obiecywał lewoskręt na Wolbrom,że będzie w pażdzierniku..I nie ma na to mocnych,no nie ma.Ciągle ma nadzieja w Przeglądzie.

Jam z Olksza
Jam z Olksza
9 lat temu

Wywalić należy całą radę powiatu jak i miasta i gminy łącznie z Orkiszem bo wszyscy są siebie warci. Apelują i będę apelował do młodych: Młodzi, szykujcie się do władzy, najwyższy czas skończyć z rządami tych nasączonych naftaliną manekinów, stawiajcie na młodych, wybierajcie mądrych, wykształconych i ambitnych, niech ta owita pajęczyną olkuska mafia odejdzie do lamusa, raz na zawsze. Młodzi NA START!!!

młody
młody
9 lat temu

Nie przyjście starosty, zarządu powiatu i radnych koalicji do pracy – posiedzenia komisji są miejscem pracy dla radnych, za którą dostają od nas, wyborców pieniądze (dietę radnego) – jest kolejnym dowodem bezczelności ludzi władzy rządzących naszym powiatem. Mnie już brak słów.