Gminy Trzyciąż i Wolbrom

Całkiem niedawno pisaliśmy o zabiegach mieszkańców gminy Wolbrom, walczących z wykluczeniem komunikacyjnym. Podobne sygnały o problemach z brakiem transportu zbiorowego zgłaszane są także w gminie Trzyciąż. Część z nich może zostać niedługo rozwiązana – gminy otrzymały ostatnio informacje o wyniku naboru wniosków o dopłaty do organizacji lokalnej komunikacji publicznej z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych na najbliższe dwa miesiące, czyli do końca bieżącego roku. Wśród beneficjentów są obie wspomniane gminy.

W gminie Wolbrom, z dopłatą z funduszu rządowego, zostanie uruchomiona publiczna komunikacja na trzech liniach komunikacyjnych:

Pierwsza zatoczy pętlę: Wolbrom – Sulisławice – Wierzchowisko – Podlesice II – Jeżówka – Boża Wola – Łobzów – Poręba Dzierżna – Miechówka – Kąpiele Wielkie – Kąpiołki – Kąpiele Wielkie – Łobzów – Wolbrom. Druga, w kierunku południowo–wschodnim, połączy: Wolbrom – Chełm – Zasępiec – Porębę Górną – Budzyń – Lgotę Wielką – Wierzchowisko – Brzozówkę –Wolbrom. Natomiast trzecia przebiegnie przez zachodnie sołectawa gminy Wolbrom, łącząc: Wolbrom – Zabagnie – Strzegowę – Dłużec – Domaniewice – Załęże – Lgotę Wolbromską – Zarzecze – Chrząstowice – Gołaczewy – Kaliś – Wolbrom.

Uchwałę w sprawie organizacji publicznego transportu zbiorowego na swoim terenie Rada Miejska w Wolbromiu przyjęła na sesji zwołanej w trybie pilnym 21 października br. Obecnie trwają procedury, mające na celu wyłonienie realizatora zlecenia przewozów pasażerskich na nowych trasach.

Podobną uchwałę na sesji w środę, 27 października przyjęła Rada Gminy Trzyciąż. Samorząd tej gminy ma obiecane wsparcie finansowe, dzięki któremu dotowane będą dwie linie komunikacji publicznej na trasach: Porąbka – Sucha – Podchybie – Trzyciąż – Jangrot – Michałówka oraz Tarnawa – Milonki – Zagórowa – Zadroże –Trzyciąż–Jangrot–Michałówka.

 W najbliższym czasie i tutaj ma być wybrany przewoźnik, który zdecyduje się kursować na nowych liniach, a jeżeli wszystko ułoży się zgodnie z planami wójta Romana Żelaznego, nowe linie dotowane na terenie gminy będą wychodzić poza nią (już bez dopłaty), pozwalając mieszkańcom na korzystanie z publicznego transportu w kierunku Wolbromia i Olkusza.

Dotowane przez rząd linie komunikacji autobusowej są wielkim udogodnieniem dla mieszkańców małych miejscowości, zwłaszcza tych, całkowicie pozbawionych dostępu do transportu zbiorowego. Dla samorządów, które skorzystały z dodatkowego naboru wniosków w roku 2021  jest to jednak spore wyzwanie, bo w bardzo krótkim czasie i w nadzwyczajnym trybie muszą znaleźć przewoźników, którzy zdecydują się wyjechać na nowe trasy. Dodatkową niewiadomą, utrudniającą podjęcie przez przedsiębiorców i Gminy decyzji w tej sprawie jest fakt, że obecne rozdanie zapewnia rządową dopłatę do funkcjonowania przewozów tylko na ostatnie dwa miesiące obecnego roku. Wnioski o dopłaty do przewozów na kolejny rok będzie można składać w naborze dopiero planowanym.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze