Olkusz

Czy można w taki sposób parkować na chodnikach? – Z takim pytaniem zwrócił się do nas jeden z Czytelników, wskazując jako przykład wjazd na ul. Strzelców Olkuskich. Poprosiliśmy przedstawicieli olkuskiej policji o interpretację przepisów w tej kwestii.

Otrzymaliśmy niedawno pytanie od mieszkańca Olkusza, który prosił o poruszenie tematu parkowania na chodnikach. – Bardzo często zdarza się, że samochody pozostawiane są w taki sposób, że utrudniają poruszanie się pieszym. Są też miejsca, w których kierowcy parkują w sposób uniemożliwiający swobodny przejazd innym autom. Zobaczcie, jak wygląda wjazd na ul. Strzelców Olkuskich. Czy jest to zgodne z przepisami? – pyta osoba kontaktująca się z naszą redakcją, przesyłając jako dowód zdjęcie obrazujące opisaną przez siebie sytuację.

Poprosiliśmy olkuską Policję o komentarz do zaistniałej sytuacji. Zapytaliśmy, jak przedstawia się ten problem w świetle aktualnie obowiązujących przepisów. Mundurowi wyjaśniają, że zgodnie z art. 47 ustawy Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 roku (Dz.U. z 2022 r. poz. 988 z późn. zm.,) dopuszcza się zatrzymania lub postoju na drodze dla pieszych kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczalnej 2,5t, pod warunkiem, że: na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju; gdzie szerokość chodnika jest nie mniejsza niż 1,5 metra i nie utrudnia ruchu pieszych; pojazd umieszczony przednią osia na drodze dla pieszych nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.

Jak informują przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, w tym roku na ul. Strzelców Olkuskich odnotowano 6 interwencji, z czego 3 dotyczyły nieprawidłowego parkowania na miejscu dla osób niepełnosprawnych oraz 3 interwencje blokowania wjazdu lub wyjazdu z garaży. – W celu poprawy bezpieczeństwa pieszych materiały w tej sprawie zostały przekazane dzielnicowemu oraz wpisane do książki zadań doraźnych. Policjanci Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego podczas codziennej służby, będą kontrolować to miejsce – mówi komisarz Katarzyna Matras, Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu.

Rzeczniczka komendy zachęca również do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożenia Bezpieczeństwem. – Zgłoszenia dokonywane przez to narzędzie są anonimowe i nie trzeba podawać swoich danych osobowych. Wystarczy wejść na stronę internetową Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu (olkusz.policja.gov.pl) i odpowiednio kliknąć na zagrożenie tj. niewłaściwe parkowanie pojazdów. Zajmuje tylko kilka chwil. W razie potrzeby można skorzystać z instrukcji obsługi. Każde tego typu zgłoszenie jest sprawdzane i weryfikowane przez policjantów – mówi Katarzyna Matras, dodając przy tym, że dzięki informacjom nanoszonym na mapę policjanci dyslokowani są odpowiednio do służby, co pozwala na lepsze dostosowanie zarządzania patrolami do bieżących potrzeb.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
1 rok temu

Wczoraj w Olkuszu nastała ciemność, a tu cisza.