W niektórych blokach przy ul. Skalskiej w Olkuszu nadal nie ma centralnego ogrzewania. Niektórzy lokatorzy wolą piece węglowe bądź elektryczne, niektórym zaś dotychczasowy sposób ogrzewania mocno doskwiera. Zwłaszcza, gdy ich mieszkania sąsiadują z pustymi lokalami. – Mieszkam w  tym bloku od 26 lat, na trzecim piętrze. Nie mamy centralnego ogrzewania, a w mieszkaniu bezpośrednio pode mną na drugim piętrze i niżej, na pierwszym, chyba nikt nie mieszka. Te lokale nie są ogrzewane, co odczuwam dotkliwie w swoim mieszkaniu. Jest zimno, do tego parkiet się „wybrzusza”. I co ja mam robić? Administracja budynku poradziła mi tylko, żeby poodsuwać meble, by był ciąg powietrza. Ale przecież to nie jest żadne rozwiązanie – opowiada nasz czytelnik.

Z pytaniem o możliwość rozwiązania problemu zwróciliśmy się do administracji budynku, Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Olkuszu. – Te nieogrzewane mieszkania muszą być prywatne. Gdyby były w zasobach gminnych, na pewno nie stałyby puste. Wszystko zależy od ludzi, nawet, gdyby ktoś tam mieszkał, to nie możemy zmusić lokatorów, by ogrzewali mieszkania. Dopóki nie będzie centralnego, nic nie możemy zrobić – odpowiada prezes PGK Janusz Dudkiewicz.
Montaż centralnego na Skalskiej trwa od roku. Niestety, dość wolno. W ubiegłym roku nowe ogrzewanie zyskał tylko jeden blok. Teraz dokańczany będzie montaż centralnego w kolejnym budynku, nr 17. Inwestycja realizowana jest zgodnie z planem uciepłownienia całego osiedla. Wykonuje ją gmina Olkusz, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Olkuszu oraz Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Dąbrowie Górniczej. Największym problem w szybkiej realizacji całego przedsięwzięcia są pieniądze. – Prace postępują w zależności  od możliwości finansowych gminy oraz pozostałych inwestorów. Musimy też brać pod uwagę, czy dana wspólnota mieszkaniowa jest przygotowana na taką inwestycję, czyli czy ma odpowiednią ilość środków na funduszu remontowym. Zależy nam na uciepłownieniu wszystkich komunalnych budynków wielorodzinnych, gdzie nadal funkcjonują piece. Ogrzewanie centralne jest przede wszystkim bezpieczniejsze, poza tym sprzyja ochronie środowiska – wyjaśnia rzecznik prasowy olkuskiego magistratu Jarosław Medyński.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
felik10
felik10
11 lat temu

tylko kiedy będzie