Olkusz

Pod koniec ubiegłego roku Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu przyjęła zawiadomienie o zaśmieceniu lasu. Nieustalony do chwili obecnej sprawca w lesie na Pomorzanach wyrzucił odpady budowlane, opony oraz zużyty sprzęt AGD. Ilość porzuconych śmieci szacuje się na kilkanaście ton.  Koszt uprzątnięcia zaśmieconego terenu leśnego, to ponad 14 tysięcy złotych. Obecnie w tej sprawie prowadzone jest policyjne postępowanie.

Olkuska policja poszukuje odpowiedzialnych za to wykroczenie i prosi o pomoc w odnalezieniu sprawców. Osoby, które mają jakiekolwiek informacje na temat ludzi zaśmiecających teren leśny, proszone są o kontakt  z policjantem prowadzącym postępowanie, tel. 47 83 25 234 lub z dyżurnym jednostki, tel. 47 83 25 241.

Wysypywanie śmieci do lasu jest zabronione prawem. Grozi za to grzywna od 500 do nawet 5 000 złotych. Artykuł 162 Kodeksu

Wykroczeń stanowi bowiem, że:

§ 1. Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom, padlinę lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze grzywny albo karze nagany.

§ 2. Jeżeli czyn sprawcy polega na zakopywaniu, zatapianiu, odprowadzaniu do gruntu w lasach lub w inny sposób składowaniu w lesie odpadów, sprawca podlega karze aresztu albo grzywny.

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 można orzec nawiązkę, a w razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 orzeka się nawiązkę — do wysokości równej kosztom rekultywacji gleby, oczyszczenia wody, wydobycia, wykopania, usunięcia z lasu, a także zniszczenia lub neutralizacji odpadów.

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze