Powiat

Prokuratura Rejonowa w Olkuszu wszczęła postępowanie dotyczące ewentualnego przekroczenia uprawnień i działania tym samym na szkodę interesu publicznego przez Bogumiła Sobczyka: sprawa dotyczy wydarzeń z sesji Rady Powiatu w Olkuszu z 19 kwietnia, kiedy Starosta Olkuski oddał głos nie tylko za siebie, ale też za nieobecną na sali Wicestarostę Olkuską Paulinę Polak.

Do naszej redakcji niedawno zgłosił się Czytelnik z pytaniem dotyczącym dalszych losów sprawy tzw. „głosowania na dwie ręce”, jakie miało miejsce podczas ostatniej sesji Rady Powiatu w Olkuszu: „Czy tą sprawą zainteresowały się organy ścigania?” – dopytywał nasz rozmówca.

Przypomnijmy, że podczas obradowania nad jedną z uchwał Starosta Olkuski Bogumił Sobczyk wcisnął przycisk na nie swoim panelu do głosowania. Zauważył to radny Paweł Piasny, który zaczął domagać się przyznania się osoby głosującej „na dwie ręce” i wyciągnięcia wobec niej konsekwencji przez Przewodniczącego Rady Powiatu w Olkuszu Jacka Piotra Osucha. Zarządził on jednak tylko reasumpcję głosowania.

Bogumił Sobczyk początkowo nie przyznał się do zarzucanego mu czynu, jednak gdy radny Piasny poinformował, że kamery zarejestrowały oddanie przez niego głosu z urządzenia należącego do Pauliny Polak, a według wyników w głosowaniu wzięło udział 23 radnych, mimo obecności na sali zaledwie 22 z nich, Przewodniczący Osuch odparł, że Starosta stwierdził, iż jednak się pomylił.

Zwróciliśmy się z pytaniem o dalsze losy tej sprawy do miejscowej prokuratury. Z otrzymanej odpowiedzi wynika, że w Prokuraturze Rejonowej w Olkuszu, pod sygnaturą 4141-0.DS.848.2023, zawisła sprawa dotycząca przekroczenia uprawnień i działania tym samym na szkodę interesu publicznego przez Starostę Olkuskiego: „Rzeczone postępowanie zostało zainicjowane pisemnym doniesieniem radnego powiatu. Przestępstwo z art. 231 par. 1 kk jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 3 lat. Postępowanie jest w fazie in rem. Tutejsza prokuratura wystąpiła z wnioskiem do Prokuratora Okręgowego w Krakowie w przedmiocie przekazania niniejszej sprawy do prowadzenia innej jednostce organizacyjnej prokuratury” – informuje zastępca Prokuratora Rejonowego w Olkuszu Cezary Dyląg.

Do podobnej sytuacji doszło w 2016 roku w Sejmie RP, kiedy posłanka Małgorzata Z. oddała głos nie tylko za siebie, ale także za nieobecnego na sali śp. Kornela Morawieckiego: w 2018 roku prokuratura przedstawiła jej zarzut przekroczenia uprawnień służbowych, a w 2022 była parlamentarzystka została skazana na karę roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata, 12 tysięcy złotych grzywny oraz zakaz zajmowania funkcji publicznych przez okres 5 lat.

Redakcja

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze