paragraf

Sprawa z ubiegłego tygodnia dotycząca 24-godzinnego skażenia wody w czterech gminach powiatu olkuskiego będzie miała ciąg dalszy. W poniedziałek 15. lutego w olkuskiej Prokuraturze Rejonowej w Olkuszu zostało bowiem wszczęte śledztwo w sprawie sprowadzenia w dniu 8 lutego br. na terenie powiatu niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób, powodującego zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej – przestępstwo z artykułu 156 paragraf 1 punkt 1 kodeksu karnego.

Groźba epidemiologiczna nastąpiła w związku ze stwierdzeniem, iż w wodzie dostarczanej do mieszkańców przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Olkuszu ujawniono bakterie grupy coli – E. Coli oraz bakterie NPL enterokoki.

– Śledztwo wszczęte zostało przez prokuratora 15. lutego w oparciu o zgromadzone i nadesłane przez Komendę Powiatową Policji w Olkuszu materiały z czynności przeprowadzonych w trybie artykułu 308 (postępowanie w niezbędnym zakresie) – informuje Krystyna Durałek, Prokurator Rejonowy w Olkuszu.

Od poniedziałku śledztwo jest w toku, aktualnie gromadzony jest stosowny materiał dowodowy mający na celu ustalenie przyczyn i okoliczności w jakich doszło do skażenia wody. Trzy dni wcześniej wniosek został zarejestrowany w prokuraturze. Postępowanie prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnej osobie.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
P X T
P X T
8 lat temu

Znając metody pracy prokuratury olkuskiej, to postawi zarzuty jakiemuś kolesiowi co postawił klocka i oddał mocz w lesie nieopodal Kopalni Olkusz czy ZGHu i w taki sposób postępowanie w sprawie przekształci się w postępowanie przeciwko komuś. Oczywiście prokuratura apelacyjna to odrzuci, ale za to wszyscy będą mieli zajęcie. Kosztowne zajęcia.

GKowal
GKowal
8 lat temu

[quote name=”?”]Czy eksploatacja ponad 695,3 km sieci wodociągowej, dostarczana do ponad 82,4 tys. mieszkańców tj. do ponad 16,6 tys. odbiorców z terenu czterech gmin da się oczyścić w 24h ?[/quote]
Bo skażenie nie rozprzestrzeniło się na sieć wodociągową. Wg działań opisanych przez Wodociągi skażenie było w fazie początkowej a oni szybko zareagowali. Pobrali próbki z sieci 2 godziny po zaczęciu akcji chlorowania, które nic nie wykazały. Gdyby wykazały to na pewno akcja trwała by dłużej i wiązała by się ze spuszczaniem wody w każdym domu. Co jak co ale dzięki podjęciu szybkiej akcji udało się to zatrzymać. Procedury co do podjętych działań naprawczych zdały egzamin, jednak procedury informowania społeczeństwa wymagają dużych zmian.

ciekawe
ciekawe
8 lat temu

Zastanawia mnie czy to nie są wyłącznie rozgrywki polityczne. Może trzeba znaleźć kozła ofiarnego więc pewnie „jakiś prezes” straci stanowisko i zostaną wprowadzeni kolejni kolesie. Powód jest oczywisty a obsada Wodociągów przyrosła do stołków.
Sprawa jest dziwna. Jak może dojść do skażenia i nikt nie wie jak to się stało. Po prostu niemożliwe. I te wypowiedzi typu: normalnie woda powinna być badana co dwa tygodnie ale Wodociągi w Olkuszu badają codziennie. Gratulacje, ale po co skoro nie ma zagrożenia??? Prewencyjne codzienne badania, prewencyjne płukanie rurociągów, prewencyjne chlorowanie. Wszystko dla dobra mieszkańców. Błyskawiczna reakcja sanepidu na skażenie.
Czekamy na wynik postępowania „w sprawie”.

Wodnik szuwarek
Wodnik szuwarek
8 lat temu

Niech prokuratura zastanowi się czy czas w jakim skażenie zostało wykryte do czasu opublikowania i oficjalnego powiadomienia mieszkańców nie był zbyt długi , bo to jest klu całego problemu , kiedy został poinformowany sztab kryzysowy , jak się zachował , czy wszystkie służby zadziałały prawidłowo , pamiętajcie napewno zostaniecie rozliczeni a teraz prośba
do odbiorców , jeżeli macie uwagi piszcie , nie bójcie się wszak chodzi o Wasze i Waszych bliskich życie i zdrowie

?
?
8 lat temu

Czy eksploatacja ponad 695,3 km sieci wodociągowej, dostarczana do ponad 82,4 tys. mieszkańców tj. do ponad 16,6 tys. odbiorców z terenu czterech gmin da się oczyścić w 24h ?

asdfghjklzxcvbnmqwer
asdfghjklzxcvbnmqwer
8 lat temu

😀 😆 😀 😆 😀 😆 😀 😆 😀 😆 😀 😆 😀 😆 😀 😆 😀 😆 😀 😆 😆 😀 😆 😀 😆 😀 😆 😀 😆 😀 😆 😀 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 :zzz :zzz :zzz :zzz :zzz :zzz :zzz :zzz :zzz :zzz :zzz :zzz :zzz