Powiat

W minioną niedzielę odbyła się kolejna manifestacja w sprawie aborcji. Tym razem przybrała ona formę zmotoryzowaną. Ulicami powiatu przejechała grupa aut oplakatowanych hasłami protestacyjnymi. Nie obyło się bez reakcji Policji.

Manifestacje przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zakazu aborcji eugenicznej nadal są organizowane, również w naszym mieście, czego przykładem był niedzielny protest. W związku z sytuacją epidemiczną i apelami o zachowywanie społecznego dystansu, jego organizatorzy postanowili zrobić „mobilny” strajk.

Wydarzenie – tradycyjnie już – rozpoczęło się w niedzielę o godzinie 16:00. Na parkingu koło marketu Carrfour zebrała się grupa protestujących, która następnie przyozdobiła swoje samochody plakatami wyrażającymi sprzeciw wobec decyzji sędziów Trybunału. „Kobiety bez winy i wstydu”, „Mamy dość!” i „Protest z samochodu” – to tylko niektóre z haseł, jakie się na nich znalazły. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, pojazdy przejechały ulicami: Olkusza, Bukowna, Bolesławia i Klucz. Protestującym towarzyszyła muzyka puszczana z samochodowych odtwarzaczy, hasła skandowane z megafonów oraz klaksony. Na takie zachowanie kierowców zareagowali policjanci, którzy zatrzymali i skontrolowali część aut. – Twierdzili, że w trakcie naszej akcji łamane są przepisy ruchu drogowego. Posypały się mandaty – relacjonują uczestnicy wydarzenia.

Tradycyjnie poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie olkuską Policję.Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu interweniowali wobec kierowcy Volkswagena Lupo w związku z popełnieniem przez niego wykroczenia. Kierowca jechał z prędkością powodującą utrudnianie w ruchu drogowym. Naruszył tym przepisy z art. 90 kodeksu wykroczeń  w zw. z art. 19 ust. 2 pkt. 1 Ustawy prawo o ruchu drogowym „ Kto tamuje lub utrudnia ruch na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, podlega karze grzywny albo karze nagany”. Na kierowcę policjanci nałożyli mandat karny. Ponadto kierowca został pouczony za inne jeszcze wykroczenia, których dopuścił się w ruchu drogowym związane z oświetleniem zewnętrznym pojazdu (usterka została usunięta na miejscu), jak również za przewożenie więcej niż dopuszczalnej liczby pasażerów. W myśl obecnie obowiązujących przepisów, przewóz osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu może się skończyć mandatem w wysokości 100 zł za każdą „dodatkową” osobę. Policjanci skontrolowali także kierowcę Seata, który również powodował utrudnienia w ruchu drogowym. Kierowca został pouczony. Policjanci zawsze reagują na wykroczenia popełniane w ruchu drogowym, bez względu czy spowodowane są one przez kierującego czy pieszego. Jeśli których z uczestników stwarza zagrożenie w ruchu drogowym, musi liczyć się z dalszymi konsekwencjami – mówi Podkom. Katarzyna Matras Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu.

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o