Czy olkuscy radni powinni imiennie podejmować wszelkie decyzje? Teraz takie głosowania należą do rzadkości. W protokołach z sesji czy komisji Rady Miejskiej nie można zatem sprawdzić, kto jak głosował.
Wprowadzenia imiennych głosowań domaga się miejski radny Roman Piaśnik. Jego zdaniem takie rozwiązanie przyczyni się do zwiększenia przejrzystości działań Rady Miejskiej, wzrostu zaangażowania samych radnych w sprawy Gminy Olkusz oraz da możliwość szybkiego i skutecznego sprawdzenia, jak głosują radni. Wyniki głosowań imiennych powinny być udostępnione na stronie internetowej magistratu oraz powinny być do wglądu w urzędzie miasta. – Uważam, że głosowanie imienne jest lepszym rozwiązaniem niż proponowana już wcześniej wideorejestracja posiedzeń, gdyż sprawdzenie konkretnego głosowania wymagałoby od mieszkańców często wielogodzinnego oglądania nagrań za pośrednictwem internetu. Ponadto duża część radnych nie jest znana wyborcom z wyglądu, w związku z czym mieliby oni problemy ze stwierdzeniem jak kto głosował. W mojej opinii, sytuacja, kiedy nie można sprawdzić jak głosują konkretni radni w interesujących nas sprawach, jest bardzo niekorzystna z punktu widzenia wyborców. Dla usprawnienia procedury podejmowania decyzji można wykorzystać jeden z licznych, dostępnych na rynku, elektronicznych systemów do głosowania – z takimi propozycjami wystąpił radny Piaśnik do olkuskiego burmistrza.
Włodarz miasta, Dariusz Rzepka, przypomina stosowne przepisy zawarte w Regulaminie Rady Miejskiej w Olkuszu. Poza opisanymi procedurami poszczególnych głosowań widnieje tam również zapis umożliwiający wprowadzenie jawnego głosowania imiennego. – Władnymi do jego wprowadzenia są radni Rady Miejskiej w Olkuszu, a nie burmistrz. Par. 10 pkt. 5 Regulaminu daje przyzwolenie do wprowadzenia głosowania jawnego imiennego, które zarządza Przewodniczący Rady Miejskiej w Olkuszu, pod warunkiem zgłoszenia przez radnego wniosku formalnego w sprawie zarządzenia głosowania jawnego imiennego. Aby wniosek został przyjęty przez Radę, musi uzyskać większość głosów za – odpowiada na interpelacje burmistrz Rzepka.
Czy Olkusz powinien w tej kwestii pójść śladem innych samorządów? W Bukownie głosowanie imienne we wszystkich sprawach rozstrzyganych przez Radę Miejską funkcjonuje już od dawna. – W 2005 roku nasze miasto włączyło się w ogólnopolską akcję „Przejrzysta Polska”, organizowaną wówczas przez Fundację im. Stefana Batorego. Celem tego przedsięwzięcia było opracowanie i wdrożenie modelu „Przejrzystej Gminy”, w której realizowane byłyby zasady przejrzystości, przeciwdziałania korupcji, partycypacji, przewidywalności, fachowości i rozliczalności. Efektem uczestnictwa w tym projekcie były podjęte działania, które spowodowały szereg trwałych zmian organizacyjnych w funkcjonowaniu naszego samorządu. Do najciekawszych – moim zdaniem – przyjętych wówczas rozwiązań można zaliczyć wprowadzenie do Statutu Miasta inicjatywy uchwałodawczej grupy mieszkańców oraz głosowania imiennego przy podejmowaniu uchwał. Głosowania takie odbywają się poprzez kolejne wywoływanie nazwisk radnych obecnych na sesji i odnotowywanie w protokole, czy radny jest „za”, „przeciw” czy „wstrzymuje się” od głosu. Wyniki głosowania nad każdą uchwałą są więc czytelne dla wszystkich obserwatorów sesji, a stanowisko każdego z radnych w sprawie będącej przedmiotem uchwały jest jednoznacznie potwierdzone w protokole. W ten sposób realizowana jest w Bukownie zasada rozliczalności przedstawicieli władzy z podejmowanych przez nich decyzji – wyjaśnia sekretarz miasta Bukowno Marcin Cockiewicz.
Co myślicie o wprowadzeniu imiennych głosowań? Czekamy na Wasze opinie na www.przeglad.olkuski.pl!
Zgadzam się z tym, że olkuscy radni powinni głosować imiennie. Niestety jak dotąd burmistrz Dariusz Rzepka tego nie poparł. Dlatego cieszę się, że jego rządy w Olkuszu dobiegają końca 🙂
[quote name=”Jan Orkisz radny”]Jestem zdecydowanym zwolennikiem głosowania imiennego…[/quote]
A czy nie zastanawia was dlaczego akurat olkuscy socjaliści Piaśnik i Orkisz są za głosowaniem imiennym? Może tylko po to aby znowu w Olkuszu zamącić?! Co ma „Przejrzysta Polska” do tajnego głosowania?! Radni nie służą poszczególnym obywatelom którzy na nich głosowali tylko całemu miastu, ich decyzje muszą być efektem kompromisu a czasami uległości. Czego innego oczekują wyborcy z PIS, z PO, a jeszcze czego innego wielbiciele socjalizmu. Do czego zatem Orkiszowi i Piaśnikowi potrzebne są jawne głosowania, do jątrzenia i podburzania mieszkańców na radnych? W Olkuszu awanturników jest już aż za dość. W czym porównywać mieścinę jaką jest Bukowno do Olkusza, radny Cockiewicz nie dostrzega innej skali problemów? 😉
Głosowaniem imienne jest w Olkuszu bardzo potrzebne. Gdyby było to może radni pomyśleliby wcześniej dwa razy zanim zagłosują, bo ludzie się o tym dowiedzą.
[quote name=”Jan Orkisz radny”]Jestem zdecydowanym zwolennikiem głosowania imiennego. takie urządzenia elektroniczne nie są drogie.[/quote]
Niestety Burmistrz Dariusz Rzepka, nie poparł tej inicjatywy. Jak widać ma ważniejsze wydatki.
Popieram pomysł wprowadzenia głosowania imiennego.
Dlaczego w Bukownie głosowanie imienne wprowadzono kilka lat temu, a u nas w Olkuszu nadal tego nie ma? O co tu chodzi? Czy w Olkuszu jest tylko jeden radny miejski?
[quote name=”…”]Fajnie niektórzy radni bawią w kotka i myszkę z burmistrzem.
Taki radny Piaśnik napisze interpelację w sprawie głosowania imiennego (btw. jestem jak najbardziej za!), burmistrz mu odpowie, że według regulaminu rady miasta to radni powinni z taką inicjatywą wyjść, na co radny Piaśnik smaruje artykuł sponsorowany o tym jaki to burmistrz jest be. A dlaczego jest be? bo zrzuca odpowiedzialność na radnych. Proszę państwa, nie zrzuca odpowiedzialność, a postępuje zgodnie z regulaminem, który jako radny również Pan Piaśnik …[/quote]
Burmistrz Rzepka ma przecież możliwość poparcia pomysłu głosowania imiennego. Przecież burmistrz może złożyć projekt radnego Romana Piaśnika pod głosowanie. Dlaczego tego nie zrobił? Może dlatego, że olkuscy radni przestaliby anonimowo głosować za jego pomysłami. Jak widać wszędzie się da, tylko nie w Olkuszu.
Radny Roman Piaśnik przyjął strategię.
„Ja o tym problemie powiedziałem.
Dlaczego nie został jeszcze zrealizowany?”
Zapewniam Pana Radnego Romana Piaśnika,że (gdyby został nie daj Boże Burmistrzem) zgłoszę 167 dobrych pomysłów, których nie będzie w stanie zrealizować.
Czy to oznacza, że kilka kilka dobrych pomysłów pomysłów przedstawionych Radnego Romana Piaśnika świadczy, że obecny Burmistrz źle realizuje swoją funkcję?
Absolutnie nie.
Są to pomysły, które wszyscy znają i popierają, ale nieliczni wiedzą jak je zrealizować.
Obawiam się, że Radny Roman Piaśnik nie jest w tym gronie.
Znacznie bliższy jest obecny (i man nadzieję kolejny Burmistrz) Dariusz Rzepka.
Fajnie niektórzy radni bawią w kotka i myszkę z burmistrzem.
Taki radny Piaśnik napisze interpelację w sprawie głosowania imiennego (btw. jestem jak najbardziej za!), burmistrz mu odpowie, że według regulaminu rady miasta to radni powinni z taką inicjatywą wyjść, na co radny Piaśnik smaruje artykuł sponsorowany o tym jaki to burmistrz jest be. A dlaczego jest be? bo zrzuca odpowiedzialność na radnych. Proszę państwa, nie zrzuca odpowiedzialność, a postępuje zgodnie z regulaminem, który jako radny również Pan Piaśnik zobowiązany jest przestrzegać.
Ale lud o tym nie wie. Lud pamięta tylko tyle, że radny chciał, a burmistrz nie. Nieważne kto ma rację. Ważny jest efekt. Wyborczy… jak mniemam 🙂
Jestem zdecydowanym zwolennikiem głosowania imiennego. takie urządzenia elektroniczne nie są drogie.
Głosowaniem imienne to w mojej opinii bardzo dobry pomysł. Jeśli nie wprowadzimy głosowań imiennych w Olkuszu to wielu radnych nadal będzie bezkarnie głosować nie patrząc na interes wyborców. Czują się bezkarni, gdyż obecnie są anonimowi.