Kilkuset uczniów olkuskich szkół przeszło ulicami miasta w marszu, którego przesłaniem miała być walka młodzieży o zdrowy styl życia. Stąd transparenty z hasłami „Stop dla dopalaczy”, „Dopalaczom mówimy nie”. Protest przeciwko działalności w Olkuszu sklepów z substancjami odurzającymi był głównym, ale nie jedynym powodem dla którego odbył się marsz. Jego organizator, Powiatowa Stacja-Sanitarno Epidemiologiczna, wskazywała również alternatywne metody ciekawego spędzania wolnego czasu przez młodzież, bez konieczności sięgania po niebezpieczne używki.
Do działań stacji włączyli się przedstawiciele wielu olkuskich instytucji, policjanci, samorządowcy i nauczyciele. Kilkaset osób z transparentami, balonikami i różowymi wstążeczkami przypiętymi do ubrań przemaszerowało od siedziby starostwa, ulicami: Szpitalną, Kościuszki i Króla Kazimierza Wielkiego oraz Aleją Tysiąclecia do siedziby Sanepidu. Pod sklepami z dopalaczami pozostawiano białe róże.

– O szkodliwości dopalaczy mówi się bardzo wiele. W Olkuszu wiele inicjatyw edukacyjnych podejmuje nie tylko nasza stacja ale także szkoły, policja i stowarzyszenia. Tych, którzy kupują i zażywają te niebezpieczne substancje, można nazwać analfabetami, ponieważ na każdym opakowaniu kolekcjonerskim pisze, że środek nie nadaje się do spożycia. Oznacza to, że może być niebezpieczny dla zdrowia – podkreśla Agata Knapik, powiatowy inspektor sanitarny.
O szkodliwości dopalaczy mówi się coraz więcej. W ciągu ostatnich dwóch tygodni do szpitali trafiło kilkanaście młodych osób, także niepełnoletnich. Łączy ich to, że sięgnęli po te pseudonarkotyki.
Tak naprawdę, składu dopalaczy nie kontroluje nikt. Jest w nich wszystko, co prowadzi do otępienia człowieka. Kleje, rozpuszczalnik, farby, a nawet składniki trutek na szczury.
Marsz był tylko częścią większej imprezy, której zakończenie odbyło się przed siedzibą Sanepidu. Podczas pikniku organizatorzy starali się przekonać młodych ludzi, że można spędzać wolny czas ciekawie i zdrowo. Nad stoiskami unosił się aromat potraw. Wraz z uczniami gotowali samorządowcy. Starosta Leszek Konarski przyrządzał wyśmienite bezalkoholowe drinki. Z poświęceniem mieszali i doprawiali zupy wicestarosta Kazimierz Ściążko i wiceburmistrz Włodzimierz Łysoń. Poseł Jacek Osuch i radny Łukasz Kmita włączyli się  w przygotowanie sałatek.
– Gotowanie i oczywiście wspólne delektowanie się potrawami, to świetny sposób na spędzanie czasu z rodziną. A właśnie to jest dla naszych dzieci najważniejsze – dodaje Agata Knapik.
Większość młodych ludzi zdaje sobie sprawę ze szkodliwości dopalaczy i innych używek. Stąd ich udział w marszu. Chcą by w Olkuszu zamknięto sklepy z tymi substancjami. Niektórzy zastanawiają się jednak – co to da? Skoro prawo bardziej niż zdrowie młodzieży chroni obrotnych biznesmenów wykorzystujących jego luki. Odpowiedź pojawiła się zaskakująco szybko. Dzień po marszu w Olkuszu i inicjatywach podjętych w kilku innych miastach Sanepid skontrolował na polecenie Ministerstwa Zdrowia 1645 miejsc, w których sprzedawane są „dopalacze”. 

Jak podała Polska Agencja Prasowa,”inspektorzy zabezpieczali produkty, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. W akcji uczestniczyło kilkuset inspektorów sanitarnych i około trzech tysięcy policjantów. Według rzecznika GIS Jana Bondara, w kilku miejscach inspektorzy napotkali na trudności przy kontroli. – Niektórzy właściciele sklepów z dopalaczami utrudniali czynności, próbowali wynosić towar ze sklepów, zdarzały się przypadki, że demonstracyjnie darli postanowienia kontrolne – powiedział PAP, Jan Bondar. Dodał, że dzięki pomocy policji udało się dotrzeć do właścicieli stron internetowych, poprzez które sprzedawane są „dopalacze”.
Kontrola była przeprowadzana na polecenie minister zdrowia Ewy Kopacz, w związku – jak powiedział Bondar – na wycofanie artykułów zagrażających zdrowiu publicznemu oraz zamknięcie sklepów, które je oferują. Zdecydowano o wycofaniu produktu o nazwie „Tajfun” i wszystkich podobnych do niego środków”.

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:12066}{joomplu:12067}{joomplu:12068}{joomplu:12069}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Bob
Bob
13 lat temu

„Większość młodych ludzi zdaje sobie sprawę ze szkodliwości dopalaczy i innych używek. Stąd ich udział w marszu. Chcą by w Olkuszu zamknięto sklepy z tymi substancjami.”

Jeśli „młodzi ludzie” nie zamierzają korzystać z dopalaczy, to dlaczego niby działalność tych sklepów miałaby im przeszkadzać?

mati
mati
13 lat temu

SS wyjąłeś mi to z ust 😉 Plusik dla Ciebie. A co do braw dla partii politycznej za zorganizowanie marszu, to zachowam pewien dystans. Tu chodzi o zdrowie ludzi, a nie o to, kto zorganizował marsz. Nie doczytałem, w którym dniu był on zorganizowany, ale jeśli w powszednim, to możemy wyciągnąć jeden wniosek, skąd się wzięło tylu młodych chętnych „protestantów” (dzień wolny od szkoły). Popieram akcję, ale do licha po co tworzyć z tego kampanię wyborczą?? Zaraz będzie: „Głosujmy na XX, bo zorganizował marsz przeciw dopalaczom”

czytelnik
czytelnik
13 lat temu

Ja myślę, że nasz pracowity Rady, powie, a właściwie to wygłosi jakieś ciekawe oświadczenie, a zaraz potem wysmaruje jakiś wniosek o wykluczenie z partii albo cóś podobnego… 8)

wyborca
wyborca
13 lat temu

ciekawe co radny Kmita powie na fakt, że niejaki Piecha (z PISu) chce dopuścić sprzedaż dopalaczy ale ich sprzedaż ma się odbywać jak z lekami tj. nie każdy bedzie mógł to sprzedawać i nie wszystko. łyso bo Kmita chciał całkowitej delegalizacji dopalaczy…

Baba ze wsi
Baba ze wsi
13 lat temu

.
Każdy punkcik dla PIS-u jest cenny
Jeśli nawet powód jest denny
Wystarczy że narobią pis-wrzasku
Oczekując od tłumów poklasku.

Ta metoda króciutkie ma nóżki
Bo jak mędrcy mawiają za miedzą
Rację nie ci mają co wrzeszczą
Ale ci którzy cicho wciąż siedzą.
.

nie poetka
nie poetka
13 lat temu

wrzuć dopalacza do sracza niech bystra woda w sedesie ,tam gdzie ich miejsce je niesie

Kawa Marago
Kawa Marago
13 lat temu

.
Dopalacz jest dobry na wszystko
Dopalacz ma cenę tak niską
By sukces w nim łatwo wypatrzyć
Uwierzcie w moc złych dopalaczy

Dopalacz jest dobry na wszystko
Z nim ratusz, peron i lotnisko
Tak łatwo wszystko przychodzi
PIS-owi dopalacz nie szkodzi

Dopalacz jest dobry na wszystko
Dopalacz zażywaj z półmiska
Starosta poleje ci drinka
by nie zdradziła cię minka

Dopalacz BYŁ dobry na wszystko
Lecz zły rząd zapieprzył półmiski
Marzenie prysnęło jak bańka
Wiktorię zastąpi wam Mań Ka.
.

SS
SS
13 lat temu

całym sercem jestem przeciwko dopalaczom, ale czemu kurna nie pisze się np o ofiarach śmieretlnych wódki, o zatruciach wódką o szkodliwości petów? Przyczepili się dopalaczy, a pety, wóda i dopalacze to to samo… A może chodzi o wpływy do budżetu????

Figo Fago
Figo Fago
13 lat temu

.
Brawa dla olkuskiego PIS-u. Zorganizowano marsz a zaraz na drugi dzień Rząd zlikwidowano sklepy, BRAWA!

Mam kolejne pomysły!

– Proponuję w Olkuszu zorganizować marsz w obronie olkuskich podziemi. Zaraz na drugi dzień rząd sprawi, że podziemia będą gotowe do zwiedzania!

– Proponuję w Olkuszu zorganizować marsz w obronie miejsc pracy. Dobrze płatna praca dla każdego. Chodzisz- Masz, Cho-Masz.

Starosta przyszykuje trunki, PIS sałatki, reszta z PIS-u ugotuje zupy, Olkuski PIS złotą rybką?! Czy Olkuszanie dadzą się nabrać?!

PIS, dzięki dopalaczom, ma sposób na wszystko, PIS ma, PIS da.
.