W tym miesiącu w całym Bukownie ruszyła akcja zbiórki przeterminowanych leków. Teraz mieszkańcy tego miasta mogą w bezpieczny sposób pozbywać się przeterminowanych lub niepotrzebnych medykamentów.
Nadrzędnym celem inicjatywy wdrożonej przez magistrat jest ograniczenie niekontrolowanego rozprzestrzeniania odpadów farmaceutycznych w środowisku. Do tej pory stare leki z gospodarstw domowych trafiały głównie do kanalizacji, na nieprzystosowane do składowania odpadów niebezpiecznych wysypiska komunalne lub były spalane w domowych paleniskach.  Takie pozbywanie się leków stwarzało zagrożenie ze względu na migrację zawartych w nich substancji czynnych do wód i gleby lub emisję szkodliwych związków do powietrza.

– System zbiórki leków został przygotowany w sposób najbardziej dostępny dla wszystkich mieszkańców, tak by nie było konieczności szukania apteki wyposażonej w odpowiedni pojemnik. Do akcji włączyły się wszystkie punkty apteczne oraz przychodnia zdrowia Med-Buk – informuje sekretarz urzędu Marcin Cockiewicz.
Podobne działania od 1998 roku prowadzi gmina Olkusz. Rocznie do specjalnej spalarni trafia średnio 300 – 400 kilogramów starych medykamentów. W ostatnich latach ta liczba zmniejsza się. Sytuacja taka raczej nie jest spowodowana mniejszym zainteresowaniem akcją. Prawdopodobnie wpływ na ten stan rzeczy ma stałe ubożenie społeczeństwa. Kupujemy coraz mniej lekarstw i jedynie w ilościach, które zaspokajają bieżące potrzeby.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze