Dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Olkusza cieszyła się sobotnia akcja „Przewodnik czeka”, skierowana do tych, którzy interesują się historią Srebrnego Grodu. W każdej z siedmiu wycieczek tematycznych po Olkuszu i Rabsztynie udział wzięło kilkudziesięciu chętnych w każdej grupie wiekowej, którzy bezpłatnie zostali oprowadzeni przez profesjonalnych przewodników. Akcję zainicjowaną przez Punkt Informacji Turystycznej, do której włączyli się olkuskie koło przewodników PTTK „Ilkussia”, Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” i OSP w Olkuszu, wsparł „Przegląd Olkuski.”

 Piękna pogoda sprzyjała wielbicielom lokalnych opowieści o zabytkach i historii miasta. Andrzej Feliksik opowiedział o Kolekcji Minerałów Ziemi Olkuskiej i Skamienialościach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Liczna grupa zgłosiła się na trasie „Szukamy olkuskich herbów i gmerków”, na której Jacek Sypień opowiadał ciekawe i nieznane większości historie o tych elementach architektonicznych. Zainteresowaniem mieszkańców cieszyła się także olkuska Bazylika, w której Jadwiga Grabowska opowiadała o tym cennym olkuskim zabytku. Duża grupa wielbicieli rodzimej historii zgromadziła się na trasie „Średniowieczny Olkusz”, gdzie Michał Kluczewski i Izabela Mianowska zapoznali uczestników z wzbudzającym ciekawość reliktem olkuskiego ratusza. Ukrywany za ogrodzeniem zabytek odsłonięty podczas prac rewitalizacyjnych wzbudza zainteresowanie mieszkańców, a grupa, która przybyła w sobotę, mogła zobaczyć go z bliska i dowiedzieć się wielu szczegółów u źródła wiedzy. „Śladami olkuskich Żydów” oprowadził Mirosław Lis, a z historią rabsztyńskich ruin zamkowych podzielił się z uczestnikami wycieczki Jacek Sypień, pomysłodawca akcji. – Akcja spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem. Każda z tras spotkała się z zainteresowaniem kilkudziesięcioosobowej grupy. Były osoby, które uczestniczyły w kilku trasach tematycznych. Przewodnicy starali się w interesujący sposób opowiedzieć o miejscach, które większość z nas mija na co dzień, a nie zawsze wie, jakie historie w sobie kryją – opowiada Jacek Sypień z Punktu Informacji Turystycznej.

Zdecydowaną większość uczestników akcji stanowili mieszkańcy miasta, ale nie brakowało również przyjezdnych. – Brałam udział w trzech trasach i zdecydowanie polecam taką formę zdobywania wiedzy o naszym mieście. Samodzielne czytanie informacji o mieście nie daje tylu wrażeń, co zobaczenie wszystkiego na żywo i usłyszenie z ust przewodnika tych wszystkich ciekawostek – podzieliła się z Przeglądem jedna z uczestniczek akcji „Przewodnik czeka”. – Mieliśmy sporo szczęścia, bo wstąpiliśmy do waszego miasta przypadkiem, a w puncie dowiedzieliśmy się o akcji i dołączyliśmy się do zwiedzania ratusza. Macie wspaniały zabytek i chętnie wrócimy tu za rok, żeby zobaczyć, jak wygląda stare miasto po remoncie – opowiadają weekendowi turyści ze Śląska. Oprócz tras tematycznych, uczestnicy mogli za darmo zwiedzić unikatowe w skali regionu Muzeum Pożarnictwa, którym opiekuje się olkuska OSP. W koordynacji imprezy pomogły uczennice ZS nr 3 w Olkuszu, które uczą się na profilu technik obsługi turystycznej.

Sukces tej społecznej inicjatywy zachęcił organizatorów do ponowienia akcji. – Chcielibyśmy, żeby akcja „Przewodnik czeka” była projektem cyklicznym – na wiosnę i na jesień. Zainteresowanie wydarzeniem jest dla nas sygnałem, że mieszkańców interesuje taki sposób poznawania miasta, w którym żyją, i na pewno będziemy chcieli im to umożliwić – podsumowuje Jacek Sypień.  

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Fahren Heit
Fahren Heit
11 lat temu

[quote name=”anka”]pomysł rewelacyjny, szkoda tylko, że ludzi bardziej interesuje teraźniejszość, niż przeszłość[/quote]
Ale też nie przesadzajmy, ważna jest teraźniejszość i przeszłość. Nie zrażałbym się małą ilością chętnych, może być małymi kroczkami, byle do przodu. Ważna jest KONTYNUACJA, a wyniki przyjdą szybciej niż można się spodziewać.
Przykład RABSZTYN! Kto jeszcze niedawno przypuszczał, że to rozwinie się w tak dobrym kierunku! Niewielka grupa zdeterminowanych zapaleńców, POZYTYWNIE ZAKRĘCONYCH, prawie niedostrzegalnych wyczynia rzeczy niemożliwe. Chcę takiego Olkusza, aktywnego, kwitnącego, kolorowego, wesołego.
Nie chcę Olkusza cuchnącego odorem, tonącego, z mieszkańcami o niespełnionych, acz wielkich ambicjach, całkowicie pozbawionych wiary w siebie, z banalnymi, niekończącymi się problemami, z wiecznym upupianiem i brakiem perspektyw… czy dużo chcę???

anka
anka
11 lat temu

pomysł rewelacyjny, szkoda tylko, że ludzi bardziej interesuje teraźniejszość, niż przeszłość

wytyk słuzbowy
wytyk słuzbowy
11 lat temu

No właśnie…dziękuję.The boyowi…za”o ich planowaniu…”
Nie chowajcie światła pod korcem..

The gril
The gril
11 lat temu

[quote name=”The boy”] Przeglądowi gratuluję czujności i spostrzegawczości, można na was polegać :).[/quote]
a skąd wie że to Przegląd jest czujny i spostrzegawczy, hę?

The boy
The boy
11 lat temu

[quote name=”czytelnik”]kłania się czytanie ze zrozumieniem: Przegląd wsparł Pomagał popularyzować, opisał), ktoś inny wymyślił i się w terenie napracował – i chwała mu/im za to![/quote]
No dobra już, dobra. Zmylił mnie ten „wytyk służbowy” i wprowadził na złe tory. Będąc przekonanym że to pomysł Przeglądu czytanie wstępu pominąłem, i nie zmieniam zdania… to była ważna i wartościowa akcja zainicjowana przez Punkt Informacji Turystycznej do której włączyli się Inni. Przeglądowi gratuluję czujności i spostrzegawczości, można na was polegać :).

czytelnik
czytelnik
11 lat temu

kłania się czytanie ze zrozumieniem: Przegląd wsparł Pomagał popularyzować, opisał), ktoś inny wymyślił i się w terenie napracował – i chwała mu/im za to!

The boy
The boy
11 lat temu

[quote name=”Wytyk służbowy”]Sugeruję Przeglądowi rubrykę „Przewodnik czeka”…..bo tak to to jest musztarda….[/quote]

Ważna i wartościowa inicjatywa Przeglądu. Zresztą, jeden z najrozsądniejszych pomysłów ostatnich czasów. Ileż to już razy zerkałem przez parkan na mury naszego ratusza, że też wtedy mnie tam nie było. Jak najbardziej popieram, mam przeczucie, że dzięki Przeglądowi coś wreszcie ruszy z miejsca, proszę o jak najwięcej takich akcji, proszę o informację w Przeglądzie o ich planowaniu.

Wytyk służbowy
Wytyk służbowy
11 lat temu

Sugeruję Przeglądowi rubrykę „Przewodnik czeka”…..bo tak to to jest musztarda….