Powiat

Od kilku miesięcy w Polsce, także na terenie naszego powiatu, przebywają uchodźcy z Ukrainy. Uciekając przed wojną, znaleźli u nas schronienie. Pomagają im instytucje, różnego rodzaju organizacje i wiele osób prywatnych. O wsparcie na kilku płaszczyznach dba również Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser” z Bukowna.

Zaczęło się od grup wsparcia prowadzonych przez uchodźców dla uchodźców. Spotkania trwają cały czas od kwietnia – w każdy czwartek (godz. 12-14.00) w dawnym starostwie na olkuskim rynku. To właśnie tam mieszkający w okolicy Ukraińcy mogą dowiedzieć się m. in., gdzie uzyskać wsparcie, którego aktualnie potrzebują. To świetna okazja, by nie tylko dzielić się różnego rodzaju informacjami na temat życia w Polsce, ale i zwyczajnie porozmawiać. Dołączyć do grupy można w każdej chwili (zapisy pod numerem telefonu 608 876 573).

Stowarzyszenie kompleksowo zajęło się najmłodszymi uchodźcami. „Res Sacra Miser” prowadzi Przedszkole Terapeutyczne „Smykałka” w Bukownie. Stowarzyszenie od lat realizuje wiele projektów skierowanych do dzieci z niepełnosprawnością i ich rodzin. Nic zatem dziwnego, że ruszyli z tego typu pomocą dla małych sąsiadów zza wschodniej granicy. Potrzebujące dzieci mieszkające w okolicy Centrum Wsparcia na bukowieńskiej „Skałce” uczęszczają na rehabilitacje, zajęcia logopedyczne czy spotkania z psychologiem. – Pomagamy w załatwianiu koniecznych dokumentów – orzeczeń i opinii dotyczących stanu zdrowia. Ze względu na skomplikowaną sytuację zdrowotną dzieci, dzięki środkom pozyskanym w ramach programu wsparcia uchodźców z Ukrainy „Sąsiedzka Pomoc” realizowanego przez Netto Sp. z o. o., udało nam się zorganizować specjalistyczne wizyty lekarskie czy przetłumaczyć dokumenty niezbędne w procesie orzecznictwa. Dzieciaki biorą też udział w wakacyjnych zajęciach grupowych organizowanych przez nasze Stowarzyszenie. We współpracy ze Starostwem Powiatowym w Olkuszu uruchomiliśmy zbiórkę środków finansowych. Z przekazanych darowizn udało się zakupić sprzęt specjalistycznych do obsługi miasteczka namiotowego, zorganizować transport darów na Ukrainę czy współorganizować Dzień Dziecka dla dzieci z rodzin uchodźczych. Współpracujemy także z Domem Dziecka „Dworek Marzeń”, który dystrybuuje pomoc rzeczową dla dwóch domów dziecka na Ukrainie – opowiada Anna Dela, prezes „Res Sacra Miser”. 

Są wakacje, a więc nie mogło zabraknąć półkolonii. Tu finansowo pomogła m. in. firma „Cytiva”. Letnie zajęcia prowadzono we współpracy z olkuskim Miejskim Ośrodkiem Kultury. Stowarzyszenie dodatkowo ze środków własnych zorganizowało półkonie dla dzieci z gmin Bukowno i Bolesław na „Skałce”. Łącznie w okresie wakacyjnym zorganizowano 4 turnusy, w których wzięło udział 40 dzieci z Ukrainy.

– Program obozie MOK w Olkuszu obfitował w zajęcia rozrywkowe, takie jak oglądanie bajek w języku polskim w sali kinowej, pójście do parku trampolin „Freak Park”, spacer po centrum miasta Olkusz i wizyta w muzeum „Podziemny Olkusz”, realizacja gry „Tajemnice starego Olkusza”, podsumowującą wycieczka do zamku w Rabsztynie. Podczas wydarzeń komunikacja między dziećmi z rodzin polskich i ukraińskich była przyjazna, co przyczyniło się do szybkiej i łatwej nauki języka polskiego przez dzieci z Ukrainy, a dzieci z Polski zainteresowały się tradycjami i językiem dzieci z Ukrainy. W ten sposób doszło do wymiany kultur obu krajów – mówi Tatiana Smietova, psycholog z Ukrainy, animatorka wakacyjnych zajęć.

„Res Sacra Miser” nie zamierza poprzestać w ostatnich miesiącach działaniach. – Reszta środków będących w naszej dyspozycji w ramach przekazanych darowizn będzie wykorzystywana na dodatkowe zajęcia edukacyjne dla dzieci od września br. Będziemy prosić dyrektorów szkół o zgłoszenie potrzeb w tym zakresie do nas, tak, aby pomoc bazowała na realnych potrzebach dzieci i młodzieży, którzy zostają w naszym systemie edukacji – mówi Anna Dela.





0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
1 rok temu

Też się cieszymy z wysokiej inflacji, braku węgla, wysokich cen podstawowych produktów itp. itd.