Kilkadziesiąt rodzin z Olkusza, na których ciąży wyrok eksmisyjny, nadal czeka na lokale socjalne. Tymczasem na placu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji niszczeje sześć kontenerów mieszkalnych. Używane baraki już półtora roku temu zakupił magistrat. Miały stanąć na ulicy Witosa i zostać zasiedlone przez tzw. rodziny uciążliwe, które mieszkając w komunalnych blokach czy też kamienicach, skutecznie uprzykrzają życie sąsiadom.
Interpelacje w tej sprawie złożył na ostatniej sesji radny Łukasz Kmita. Lokali socjalnych brakuje, a kupione za gminne pieniądze kontenery stoją i niszczeją. Niezabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi, wkrótce nie będą nadawały się do niczego – podnosi rajca. Kmita zastanawia się również, czy inwestowanie w kontenery było pomysłem trafionym. – Oprócz samego kosztu zakupu trzeba jeszcze wydać kolejne fundusze na remonty i przyłącza. Może sensowniej byłoby stawiać, tak jak do tej pory, bloki socjalne – zastanawia się samorządowiec.

Na oddanie do użytku baraków socjalnych czeka wielu lokatorów mieszkań komunalnych, zmęczonych uciążliwym sąsiedztwem. Przykładem może być kamienica przy ulicy Króla Kazimierza Wielkiego, gdzie mieszka kilka rodzin z wyrokiem eksmisyjnym. W ciągu dwóch lat doszło tu do dwóch pożarów i zabójstwa.
Półtora roku temu z tej kamienicy ewakuowano 19 osób, a  jedną odwieziono do szpitala z objawami zaczadzenia. Pożar wybuchł nad ranem. Ogień w piwnicy zauważył jeden z mieszkańców.– Szczęście w nieszczęściu, że sąsiad zauważył ten dym. Zaczął łomotać do drzwi i krzyczeć, żebyśmy uciekali, bo się podusimy. Gdy otworzyłam drzwi, na klatce schodowej było już ciemno od dymu – wspomina jedna z mieszkanek. To właśnie jej syn zatruł się tlenkiem węgla. Okazało się, że przyczyną pożaru było podpalenie.
W zrujnowanej kamienicy mieszkają głównie osoby przesiedlone przez magistrat z powodu zaległości czynszowych. Spora część nie odmawia sobie używek podczas hucznych imprez, a bywa że wszczynają pijackie awantury. Dwa lata temu w mieszkaniu na parterze starego domu zmarł, podczas libacji, 54-letni mężczyzna. Wcześniej, podczas sprzeczki z jednym ze współbiesiadników, został pchnięty nożem w pachwinę. Uczestnicy imprezy byli tak pijani, że nie zauważyli, jak mężczyzna wykrwawia się na śmierć. Niestety, pijackie burdy i interwencje policji są w tej kamienicy chlebem powszednim. Najbardziej cierpi na tym garstka osób, które starają się żyć normalnie wśród patologicznego otoczenia. Taką sytuację potwierdza dzielnicowy: – Większość lokatorów tej kamienicy to rodziny patologiczne lub zagrożone patologią. Rzeczywiście, często dochodzi tam do interwencji – twierdzi policjant. Rozwiązaniem problemu byłoby wysiedlenie uciążliwych lokatorów do baraków socjalnych.
Jak twierdzi burmistrz Dariusz Rzepka, terminu oddania do użytku kontenerów socjalnych nie da się przyspieszyć. Baraki miały być gotowe już w zeszłym roku, ale na przeszkodzie stanął brak decyzji komunalizacyjnej, którą wydaje wojewoda. Dokument ten trafił do magistratu dopiero w lipcu tego roku. Teraz urząd może rozpocząć procedurę przetargową, która wyłoni wykonawcę inwestycji. Być może kontenery uda się zasiedlić na początku przyszłego roku. Jak ocenia szef magistratu, remont kontenerów i wykonanie przyłączy mediów będzie kosztować od 70 do 100 tysięcy złotych.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kiel
kiel
14 lat temu

Radny Kmita czuje już zbliżające się wybory i uaktywnia się 🙂
pamiętacie jak 3 lata temu pięknie się wypowiadał na formu gazety olkuskiej. czego to on nie obiecywał…

monia
monia
14 lat temu

[quote name=”ygrek”]info było już w TVP KRAKOW

http://ww6.tvp.pl/8979,935256,1.view

oraz materiał w TVP 3 Regionalnej. Głośno…
i to wszystko dzięki Przeglądowi…[/quote]

najlepiej usunąć posta który mówi prawdę , powtórzę to nie wy daliście info , spadacie na sam koniec , a już niedługo was nie będzie , rynek medialny nie dla was

osa
osa
14 lat temu

Baraki mają postawić przy ulicy Witosa o ile mi wiadomo są już tam dwa budynki socjalne, brawo panie burmistrzu buduje pan slumsy pod miastem, współczuję tamtejszym mieszkańcom za zgotowane przez p. Rzepke sąsiedztwo, a może by tak panie burmistrzu przed swoją posesją postawił pan te baraki

marta
marta
14 lat temu

TVP 3 dostała informacje , ale nie ma nic z tym wspólnego jakiś tam przeglad olkuski , to jakaś kpina , info poszlo z innej strony , prosze sobie nie przypisywac rzeczy jakich nie zrobił przekret olkuski , to juz nie pierwszy raz

ineska
ineska
14 lat temu

Przed chwilą widziałam materiał o barakach w Teleekspresie. Brawo redaktorzy!!! Trzeba pokazywać na co władze wydają naszą kasę!

ygrek
ygrek
14 lat temu

info było już w TVP KRAKOW

http://ww6.tvp.pl/8979,935256,1.view

oraz materiał w TVP 3 Regionalnej. Głośno…
i to wszystko dzięki Przeglądowi…