Z wielką przyjemnością informujemy, że do końca grudnia w olkuskiej Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej można oglądać wystawę „Olkusz, jakiego już nie ma”. Realizowany przez nas od kilku miesięcy autorski projekt ze starymi zdjęciami naszego miasta spotkał się z większym zainteresowaniem niż się tego mogliśmy spodziewać, za co bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które podzieliły się z nami swoimi zbiorami starych fotografii, a także kilku tysiącom Czytelników „Przeglądu Olkuskiego” śledzącym na bieżąco nasz cykl i uzupełniającym wiedzę o prezentowanych zdjęciach w komentarzach.

– Ten projekt jest bardzo cenną inicjatywą z wielu powodów. Popularyzuje wiedzę na temat historii Olkusza w sposób interesujący, mobilizuje mieszkańców do tego, aby przyłączyć się do projektu. Przekazane zdjęcia są nie tylko ciekawe pod względem estetycznym, ale cenne ze względu na wartość merytoryczną. Z tego powodu nasza Biblioteka chciała dotrzeć z tym projektem do jeszcze większej ilości odbiorców i zdecydowaliśmy się na zaprezentowanie ich w większym formacie w postaci wystawy – uważa Jolanta Zięba, dyrektor PiMBP w Olkuszu. Pracownicy Biblioteki we współpracy z autorami projektu przygotowali kilkadziesiąt planszy ze zdjęciami, podzielonymi według tematyki. Można je oglądać do końca roku w holu Biblioteki w godzinach jej otwarcia (w środy i soboty od 8:00 do 16:00, w pozostałe dni od 8:00 do 18:00, niedziela – nieczynne) .

Projekt „Poznaj z nami dawny Olkusz” rozpoczął się w czerwcu tego roku. Na stronie www.przeglad.olkuski.pl publikujemy stare zdjęcia cyklicznie. Początkowo bazowaliśmy na kolekcji zgromadzonej przez Piotra Nogiecia, ale dość szybko do projektu przyłączyły się kolejne osoby, upubliczniając za naszym pośrednictwem swoje zbiory prywatne. Czasem były to pojedyncze zdjęcia dotyczące konkretnego cyklu, ale również duże zbiory z fotografiami wykonanymi na przestrzeni dziesięcioleci. Każda stara fotografia związana z naszym miastem wydaje nam się godna pokazania. Nie tylko dlatego, że ilustruje historyczne miejsca, wydarzenia i mieszkańców. Jak się okazało, wielu olkuszan rozpoznało na nich swoich przodków lub siebie samych w latach młodości, a zdjęcia nie były im dotychczas znane. Udało nam się zrealizować 17 tematów, ale zgromadzony przez nas materiał pozwala mieć nadzieję, że tych odcinków będzie jeszcze więcej. 

Jeszcze raz dziękujemy za aktywność przy realizacji projektu wszystkim ofiarodawcom zdjęć oraz Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu za popularyzację starej fotografii dzięki wystawie.

Cykl realizowany jest przez Emilię Kotnis-Górkę i Piotra Nogiecia przy współpracy z mieszkańcami Olkusza, historykami, regionalistami i Muzeum Reginalnym PTTK w Olkuszu. Zdjęcia nadsyłać można na adres redakcja@przeglad.olkuski.pl lub przynieść do siedziby „Przeglądu Olkuskiego” (ul. Żuradzka 15).

7
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
7 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
1 Autorzy komentarzy
Pułapka na szczuryPIOTR NOGIEĆimiećTU I TERAZZgryźliwa Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
zgryźliwy
zgryźliwy

to może tak teraz wystawę pt ” Olkusz w przyszlosci” ? czy urząd ma jakąś wizje rozwoju miasta czy tylko wypominki zaduszkowe ?

Młody
Młody

[quote name=”zgryźliwy”]to może tak teraz wystawę pt ” Olkusz w przyszlosci” ? czy urząd ma jakąś wizje rozwoju miasta czy tylko wypominki zaduszkowe ?[/quote]

Wigilia na rynku niebawem …

Zgryźliwa
Zgryźliwa

[quote name=”zgryźliwy”]to może tak teraz wystawę pt ” Olkusz w przyszlosci” ? czy urząd ma jakąś wizje rozwoju miasta czy tylko wypominki zaduszkowe ?[/quote]

Jest coś takiego jak Strategia Rozwoju Miasta i Gminy Olkusz na lata 2008-2015. Szukajcie, a znajdziecie!

TU I TERAZ
TU I TERAZ

A, MOŻE BYŚCIE SIĘ TAK ZAINTERESOWALI JUŻ NOWĄ – STRATEGIĄ ROZWOJU MIASTA I GMINY OLKUSZ NA LATA 2014-2022. POLECAM SIĘ ZAPOZNAĆ, ABY WIEDZIEĆ O CZYM PISAĆ. A, JAK TRZEBA COŚ WYTŁUMACZYĆ TO JEST KONTAKT I CAŁA STRATEGIA NA STRONIE UMIG-OLKUSZ.

imieć
imieć

Jest coś żenującego się w tym lansie Górki Kotnisowej. Tworzy, poleca, recenzuje. Olkuska alfa (alfons) i omega.

PIOTR NOGIEĆ
PIOTR NOGIEĆ

[quote name=”imieć”]Jest coś żenującego się w tym lansie G-K. Tworzy, poleca, recenzuje…[/quote]
Redaktor Emilia Kotnis-Górka nie musi się lansować, współpraca z Nią od dawna jest dla mnie wielkim zaszczytem. Ubliżając Jej ubliżasz także mnie, i wielu innym odpowiedzialnym osobom, dla których ważne jest nasze miasto, a nie nasze prywatne zachcianki.

Pułapka na szczury
Pułapka na szczury

[quote name=”imieć”]Jest coś żenującego się w tym lansie G-K. Tworzy, poleca, recenzuje…[/quote]
Aleś zapiskał! 😆 😆 😆 Przedstaw się bohaterze, dowiedzmy się jaka to z ciebie jest Łalfa i Łamaga!