8 maja 1945 roku amerykański prezydent Harry Truman podczas przemówienia w radiu powiedział swoim rodakom, że zakończyła się II wojna światowa w Europie. 60 lat później Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło dni 8 i 9 maja „Czasem upamiętniającym i jednoczącym Tych, którzy stracili życie podczas II wojny światowej”. Kolejny odcinek cyklu fotograficznego „Poznaj Olkusz, którego już nie ma” poświęcamy okresowi okupacji niemieckiej w Olkuszu i tragicznym wydarzeniom z tamtego czasu.

Dramat ludności cywilnej i żołnierzy na froncie II wojny światowej nie ominął ziemi olkuskiej. Lata okupacji przyniosły wiele wydarzeń, o których powinniśmy pamiętać. 1 września rozpoczął się zestrzeleniem przez ppor. Władysława Gnysia nad podolkuską Żuradą dwóch niemieckich bombowców. Jak się potem okazało, były to pierwsze bombowce zestrzelone przez polskiego pilota podczas II wojny światowej.

Już w pierwszych dniach września Olkusz został zajęty przez Wehrmacht i wcielony do III Rzeszy. Granica z Generalną Gubernią przebiegała przez pobliski Rabsztyn. Niemcy zmienili nazwę Olkusza na Olkusch, a później na Ilkenau, która to nazwa funkcjonowała do końca okupacji. Represje nazistów dotknęły nie tylko ludność polską, ale również żydowską, dla której zorganizowano getto.

Najbardziej dramatyczny dla olkuszan był najpewniej lipiec 1940 roku. Co roku, 31 lipca, obchodzimy uroczystości przypominające o Krwawej Środzie. Tego dnia niemieccy okupanci zgromadzili na płycie rynku oraz innych olkuskich placach mężczyzn w wieku od 15 do 55 lat, skazując ich na wielogodzinne leżenie twarzą do ziemi, bez picia i jedzenia oraz poddając ich torturom. Z przekazów świadków wiadomo, że tego dnia panował ogromny upał. Pretekstem do odwetu na miejscowej ludności była śmierć niemieckiego funkcjonariusza, który zginął z rąk włamywacza w willi doktora Juliana Łapińskiego. Historycy są zgodni co do tego, że zdarzenie to miało wyłącznie charakter kryminalny, ale przez okupanta zostało odebrane jako działanie polityczne i nie powstrzymało hitlerowców przed wykorzystaniem go jako pretekstu do akcji odwetowych. 16 lipca Niemcy rozstrzelali na Parczach dwudziestu Polaków – 5 olkuszan i 15 więźniów politycznych osadzonych w Mysłowicach i Sosnowcu. Po tym zajściu manifestacyjnie spalono dom doktora Łapińskiego.

II wojna światowa przyniosła także koniec kilkusetletniej historii Żydów olkuskich. Jak podają źródła, do czerwca 1942 roku zlikwidowano olkuskie getto. Ludność żydowska została wywieziona, a następnie zgładzona w obozach koncentracyjnych, przede wszystkim w Auschwitz i Birkenau. Przy ulicy Kościuszki znajdują się trzy kasztanowce, z którymi wiąże się dramatyczna historia. W marcu 1942 r. Niemcy dokonali publicznej egzekucji przez powieszenie trójki młodych chłopców pochodzenia żydowskiego, a mieszkańców zmuszali, by na ten widok patrzyli – pewnie ku przestrodze przed tym, co grozi za brak posłuszeństwa.

Koniec okupacji niemieckiej wiąże się z datą 20 stycznia 1945 roku, kiedy do miasta wkroczyła Armia Czerwona. Władze komunistyczne na cześć tego wydarzenia nazwały później jedną z ulic właśnie 20-tego Stycznia (dzisiaj Krakowskie Przedmieście).

Więcej niż słowa, mówią o tragicznych momentach w historii Olkusza zdjęcia – wyludnionego miasta obwieszonego nazistowskimi flagami i te dokumentujące ludzkie dramaty.

Zdjęcia pochodzą z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu, a zdigitalizował je Paweł Barczyk, za co dziękujemy.

Interesujące fotografie znajdziecie też na stronie: http://www.vilnaghetto.com/gallery2/v/poland/album64/.

{jcomments off}


 

1. Obecne ulice Króla Kazimierza Wielkiego i Krakowska podczas okupacji. Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.1. Obecne ulice Króla Kazimierza Wielkiego i Krakowska podczas okupacji. Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.

2. Naziści na olkuskim rynku. Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.2. Naziści na olkuskim rynku. Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.

3. Naziści na olkuskim rynku w okresie okupacji. Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu. 3. Naziści na olkuskim rynku w okresie okupacji. Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.

4. Nazistowska uroczystość na olkuskim rynku w okresie okupacji. Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.4. Nazistowska uroczystość na olkuskim rynku w okresie okupacji. Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.

5. Okupacja nazistowska w Olkuszu. Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.5. Okupacja nazistowska w Olkuszu. Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.

6. Wnętrze jednej z sal Deutsches Haus (budynek obecnego magistratu). Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.6. Wnętrze jednej z sal Deutsches Haus (budynek obecnego magistratu). Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.

7. Deutsches Haus (budynek obecnego magistratu). Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.

8. Naziści na olkuskim rynku w okresie okupacji. Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.8. Naziści na olkuskim rynku w okresie okupacji. Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.

 9. Nazistowska uroczystość na olkuskim rynku w okresie okupacji. Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.9. Nazistowska uroczystość na olkuskim rynku w okresie okupacji. Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.

10. Niemieccy funkcjonariusze wchodzący do Deutsches Haus (budynek obecnego magistratu). Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.10. Niemieccy funkcjonariusze wchodzący do Deutsches Haus (budynek obecnego magistratu). Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.

11. Nazistowska uroczystość na olkuskim rynku w okresie okupacji. Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.11. Nazistowska uroczystość na olkuskim rynku w okresie okupacji. Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.

12. Nazistowska uroczystość na olkuskim rynku w okresie okupacji. Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.12. Nazistowska uroczystość na olkuskim rynku w okresie okupacji. Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.

13. Deutsches Haus (budynek obecnego magistratu). Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.13. Deutsches Haus (budynek obecnego magistratu). Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.

14. Niemiecka orkiestra przed Deutsches Haus (budynek obecnego magistratu). Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.14. Niemiecka orkiestra przed Deutsches Haus (budynek obecnego magistratu). Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.

15. Spalona willa doktora Łapińskiego. Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.15. Spalona willa doktora Łapińskiego. Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.

16. Spalona willa doktora Łapińskiego. Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.16. Spalona willa doktora Łapińskiego. Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.

17. Ludność żydowska na ulicy Nullo. Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.17. Ludność żydowska na ulicy Nullo. Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.

18. Egzekucja trójki chłopców żydowskich na kasztanowcach przy ulicy Kościuszki. Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.18. Egzekucja trójki chłopców żydowskich na kasztanowcach przy ulicy Kościuszki. Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.

19. Pierwsza tablica upamiętniająca 20 Straconych. Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.19. Pierwsza tablica upamiętniająca 20 Straconych. Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.

20. Krwawa Środa w Olkuszu. Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.20. Krwawa Środa w Olkuszu. Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.

21. Krwawa Środa w Olkuszu - Rynek. Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.21. Krwawa Środa w Olkuszu – Rynek. Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.

22. Krwawa Środa w Olkuszu - Rynek. Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.22. Krwawa Środa w Olkuszu – Rynek. Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.

23. Krwawa Środa w Olkuszu - Rynek. Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.23. Krwawa Środa w Olkuszu – Rynek. Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.

24. Krwawa Środa w Olkuszu - Rynek. Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.24. Krwawa Środa w Olkuszu – Rynek. Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.

25. Krwawa Środa w Olkuszu - Czarna Góra. Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.25. Krwawa Środa w Olkuszu – Czarna Góra. Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.

26. Krwawa Środa w Olkuszu - Czarna Góra. Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.26. Krwawa Środa w Olkuszu – Czarna Góra. Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.

27. Krwawa Środa w Olkuszu - Czarna Góra. Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.27. Krwawa Środa w Olkuszu – Czarna Góra. Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.

28. Wysiedlenie Żydów w 1942 roku.28. Wysiedlenie Żydów w 1942 roku. Fot. Z archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.

Więcej zdjęć z cyklu
staryolkuszbaner

 

5 2 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
54 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Norsk
Norsk
10 lat temu

[quote name=”PIOTR NOGIEĆ”][quote name=”zdruzgotany”]Na 20 fot. widzę tuskowatych bezrobotnych.[/quote]
„Przegląd Olkuski” stał się brukowcem, zakończyłem współpracę.[/quote]
Mysle, se PO brukowcem nie nest. Z pewnoscia kultura niektorych respondentow siegnela bruke, a poglady politycznego rynsztoka. Rasistowskie polglady niektorych piszacych trl udno tak nazywac, bardziej pasuje tu okreslenie fobia. Sposob pisania Z uzyciem insynuacji jest żałosny.

PIOTR NOGIEĆ
PIOTR NOGIEĆ
10 lat temu

[quote name=”zdruzgotany”]Na fot. 17 widzę obraz tuskowatej nędzy i rozpaczy. Ludzie tacy sami jak bohaterowie programu Pani Jaworowicz.[/quote]
Moi Drodzy. Nie po to poświęcam swój cenny czas, i nie po to udostępniam swoje zbiory, aby byle chłystek ZA PRZYZWOLENIEM Przeglądu Olkuskiego obrażał miliony wymordowanych niewinnych ludzi, obrażał licznych ofiarodawców fotografii którzy mi zaufali, oraz wszystkich normalnych miłośników cyklu. Nic więcej nie mam do dadania.

PIOTR NOGIEĆ
PIOTR NOGIEĆ
10 lat temu

[quote name=”zdruzgotany”]Na 20 fot. widzę tuskowatych bezrobotnych.[/quote]
„Przegląd Olkuski” stał się brukowcem, zakończyłem współpracę.

PIOTR NOGIEĆ
PIOTR NOGIEĆ
10 lat temu

[quote name=”OOOO”]Na fot. 17 ludzie niczym z programu Jaworowicz. Ale tuskowi to nie przeszkadza w mówienoiu, że w Polsce jest dobrobyt.[/quote]
Lecz się (moderacja).

Piotrek tylko jeden
Piotrek tylko jeden
10 lat temu

[quote name=”OOOO”]Na fot. 17 ludzie niczym z programu Jaworowicz. Ale tuskowi to nie przeszkadza w mówienoiu, że w Polsce jest dobrobyt.[/quote]
(modracja) lecz się, a Przegląd po cholerę puszcza te katowypociny?

OOOO
OOOO
10 lat temu

Na fot. 17 ludzie niczym z programu Jaworowicz. Ale tuskowi to nie przeszkadza w mówienoiu, że w Polsce jest dobrobyt.

Historyk współczesny
Historyk współczesny
10 lat temu

Wszelka dyskusja z kimś takim, jak Hugo Knote nie ma żadnego sensu. Są jednak ludzie z którymi prowadzenie jakiegokolwiek dialogu pozbawia poczucia własnej godności, dla tego kończę i nie oczekuję już odpowiedzi. Życzę dobrego samopoczucia. Skądinąd wiadomo, że ludzie intelektualnie rozchwiani zawsze będą uważać, że i tak mają rację, a wszyscy dookoła to wariaci.

zdruzgotany
zdruzgotany
10 lat temu

Mentalność ludzka jest niezmienna. Niemcy są nadal groźni dla Polski ale tusek jest za głupi żeby to widzieć. Tak jak nie widział zagrożenia ze strony rosji.

zdruzgotany
zdruzgotany
10 lat temu

Na 20 fot. widzę tuskowatych bezrobotnych.

zdruzgotany
zdruzgotany
10 lat temu

Na fot. 17 widzę obraz tuskowatej nędzy i rozpaczy. Ludzie tacy sami jak bohaterowie programu Pani Jaworowicz.

zdruzgotany
zdruzgotany
10 lat temu

Na fot. 17 widać, jak ówczesne społeczenstwo było traktowane przez władze. Dzisiaj ta sama warstwa społeczna jest tak samo traktowana przez tuska. Wtedy też byli ci zadowoleni, tak jak dzisiaj zadowolony z siebie jest tusk.

OOOO
OOOO
10 lat temu

Te fotografie budzą grozę. A tuskowaty popchnął Polskę w objęcia niemieckiej unii.

enigma1952
enigma1952
10 lat temu

Część druga

Niestety nie mam wpływu na chorą i niezdrową wyobraźnię obu Panów. Domyślać to wy możecie się różnych niestworzonych rzeczy, lecz nie jest to dowód na postawienie tezy. Natomiast domysły i konkluzje obu Panów mają dla mnie taką wagę i takie znaczenie jak zeszłoroczny śnieg oraz to, co wydaliłem dzisiaj rano prze jelito grube. Muszę jednak przyznać, iż po wcześniejszych Pana postach, z którymi w pełni się zgadzam, wysoko oceniłem Pana zdolność intelektualną. Jestem, co muszę z przykrością przyznać niemile rozczarowany i zawiedziony! Ta polemika, jaka wywiązała się między nami to tak jak rozmowa o nurkujących w kałuży krowach w różowych okularach. Jest bezpłciowa, bezprzedmiotowa, mało wartościowa i nic nieznacząca. Jest to polemika o niczym!
Ps. Na przyszłość bardzo proszę nie rozśmieszajcie mnie, bo mi mogą zajady popękać.

Z wyrazami szacunku

Hugo van der Knote

enigma1952
enigma1952
10 lat temu

Do „Historyk współczesny”

„Nigdy nie kłóć się z głupcem, bo ludzie mogą nie dostrzec różnicy”…!

Część pierwsza

Nie mnie szanowny Panie oceniać poziom intelektualny adwersarza i czy ktoś jest ułomny intelektualnie czy też nie, choć oczywiście mam swoje zdanie na ten temat. Natomiast pragnę uświadomić szanownemu Panu, że każdy, Pan również ma swoje sympatie i antypatie, do czego obaj mamy niezaprzeczalne prawo. Nie jestem matką Teresą z Kalkuty bym musiał kochać wszystkich ludzi. Postawił Pan tezę, lecz gdzie ma Pan twarde fakty, argumenty, dowody? Tym, czym się Pan posługuje nie jest warte „funta kłaków” są to jedynie nieporadne oszczerstwa, pomówienia, zastraszanie i kalumnie. Jak sądzę, zapewne szanowny Pan wie, iż są to czyny karalne, z czego powinien zdać Pan sobie sprawę skoro tak ochoczo szermuje Pan wyrokami oraz donosem do prokuratury.

Historyk współczesny
Historyk współczesny
10 lat temu

[quote name=”
a konkretnie co masz na mysli ? potomków okupanta ?[/quote]
Nie, nie jestem poprawny politycznie i mało mnie to zresztą obchodzi, lecz trzeba docenić zaprowadzony porządek, dezynfekcję i dezynsekcję. Co mam na myśli: „mądrej głowie dość po słowie”.[/quote]
Panie Hugo Knote, czy pan myśli, że ma pan do czynienia z intelektualnymi debilami? Z powyższego tekstu wynika dokładnie kogo i co pan ma na myśli pisząc o dezynfekcji i dezynsekcji. Z kolejnych pana tekstów wynika dokładnie to samo. Myli się pan sądząc, że że pana prymitywna ekwilibrystyka językowa obroni pana przed zarzutem antysemityzmu. Czyżby pan nie wiedział, że w stosunku do Polaków ci co przeprowadzali ową „dezynfekcję” używali określenia- „podludzie”? Pan się nie wiele od nich różnisz. Wstyd.

polonista
polonista
10 lat temu

Ten „zapyziały historyk starej daty” to ja – Emilia Kotnis-Górka. To ja gromadzę zdjęcia, opracowuję podpisy, które dzięki mieszkańcom mogę zmieniać, jeśli są nieprawidłowe. Co się tyczy Pańskiego komentarza – nie mogę sobie pozwolić na retuszowanie dokumentów historycznych, …./…/

dziękuję – bardzo podoba mi się ta riposta

enigma1952
enigma1952
10 lat temu

Drogi „Historyku współczesny” i „Dylu_Sowzdrzale”.
Jak widzę, to Panowie macie problem nie ja. Bardzo proszę, choć w jednym miejscu wskazać gdzie wymieniłem, iż w moich postach chodzi o „naród wybrany”. Nie, to wy moi drodzy macie bujną i chorą wyobraźnię i we wszystkim dopatrujecie się złej woli oraz ataku na tę „szczególną” nację. Myślę, że wasza wrażliwość w tej materii jest wstanie patologicznym lub któryś z was ma semickie korzenie. Domysły Panowie, to możecie sobie snuć w zaciszu domowym w kapciach i przy kominku a nie przenoście ich proszę na to forum. Hipochondria jest to stan umysłu nie choroba a wy szukacie jej na siłę.
I to by było na tyle!
Hugo Knote

enigma1952
enigma1952
10 lat temu

Do Dyla_Sowizdrzała
„Tylko krowa nie zmienia zdania”, „Racja jest jak d….a, każdy ma swoją”.
Drogi „Dylu”, jestem pełen niekłamanego podziwu oraz pod przeogromnym wrażeniem Twojej elokwencji. Twoja wrażliwość na ludzką krzywdę, jaka się działa przy oczyszczaniu Olkusza i innych podobnych zapyziałych miejsc z niechcianych insektów i innych szkodników jest godna podziwu i naśladowania. Myślę, wręcz graniczy to z pewnością, iż również bardzo bolałeś nad próbami wytępienia na różne sposoby stonki ziemniaczanej zrzucanej przez imperialistyczne samoloty startujące z Berlina Zachodniego, by tylko zaszkodzić naszej umęczonej Ludowej Ojczyźnie.
Z wyrazami szacunku
Hogo Knote

Historyk współczesny
Historyk współczesny
10 lat temu

Teksty niejakiego Hugo Knote nadają się wyłącznie do prokuratury. Ten człowiek nawet sobie nie wyobraża jak szkodzi nam Polakom pisząc takie bzdury. Nie zastanawiał się chyba nawet nad tym, że gdyby Niemcom udało się zawojować świat Polacy byli by następni w kolejce do całkowitej eksterminacji. Nie bierze nawet pod uwagę, że z 6 mln obywateli polskich, którzy stracili życie podczas okupacji niemieckiej 3 miliony to Polacy. Żydzi olkuscy też byli obywatelami tego miasta i tego kraju, od setek lat wpisanymi w krajobraz Polski. Może się to komuś nie podobać, ale nie może używać określeń rodem z Der Sturmera. Hugo Knote być może wypisuje swoje wypociny z zagranicy, ale to nie usprawiedliwia redakcji, aby publikowała tego rodzaju antysemickie wpisy, szczególnie, że wpisy są podobno moderowane. Żaden człowiek nie zasługuje na miano insekta, a ludobójstwo nie jest ani dezynfekcją, ani deratyzacją. Wyraźnie niektórzy, jak już wcześniej pisałem nie maja pojęcia czym naprawdę była wojna.

Dyl_Sowizdrzał
Dyl_Sowizdrzał
10 lat temu

Czytam teksty HUGO KNOTE i oczom nie wierzę. Co spowodowało, że człowiek jest zdolny do prezentowania poglądów, które stanęły u źródeł ludobójstwa. Jak bardzo trzeba być pozbawionym elementarnych ludzkich uczuć by pisać takie teksty. Nie łudźmy się, przywołane przez Hugo „insekty i szczury” to terminologia żywcem wyjęta z „Żyda wiecznego tułacza”, filmu, który zagnieżdżał w psychice Niemców nienawiść do Żydów, nie aryjczyków, ludzi chorych i prezentujących inne niż naziści poglądy. Demokracja pozwoliła hitlerowcom na „legalne” przejęcie władzy, obecna demokracja ponownie karmi swoja piersią typy pokroju Eichmana czy Palitscha selekcjonujących ludzi na über i sprawnie untermenschów, sprawnie operujących jak wyraził sie Hugo „strzelbą i szpadlem”. Hugo chwali się oczytaniem i możliwościami korekcyjnymi czytelnictwa. Jak widać na jego przykładzie niekoniecznie musi to być prawda.

Luz
Luz
10 lat temu

[quote name=”Hugo Knote”]„Nawet idiota ma prawo do tego, aby opowiedzieć swoją bajkę”..![/quote]

Dlatego pańskie wypowiedzi są publikowane bez ograniczeń.

Historyk wpółczesny
Historyk wpółczesny
10 lat temu

To,że istnieje między współczesnymi Niemcami a ich ojcami i dziadami swoista solidarność dowodzą przeinaczenia w ich prasie, w sztuce filmowej, często w podręcznikach.Odchodzi się w Niemczech od ustaleń denazyfikacyjnych obowiązujących kiedyś Niemców,a nie tylko „nazistów”.Wygodnie byłoby zapomnieć o grzechach niedawnych przodków i zrzucić cała winę na mniej licznych „nazistów”,ale widzimy co się dzieje i kto ma większą siłę przebicia w mediach.Częstych sprostowań w niemieckiej , ale nie tylko prasie dotyczących np.polskich obozów zagłady, umieszczanych na ostatnich stronach nikt nie czyta, a nawet młodzi Niemcy nie wiedzą dokładnie o co chodzi.Błagam, nie przyczyniajmy się i my do zapomnienia prawdy. Niepamięć grozi powtórką z historii.Miarą nowoczesności nie może być niepamięć o tym czego doświadczyli od Niemców nasi przodkowie.Przyszłość można budować na prawdzie. A prawda jest taka,że większość żołnierzy przedstawionych na tych zdjęciach to nawet nie członkowie NSDAP.

Historyk wpółczesny
Historyk wpółczesny
10 lat temu

Zatem piszmy tak jak było. Ci ludzie na zdjęciach na rynku, to Niemcy a nie jacyś anonimowi naziści. Ci mundurowi na rynku to Niemcy, ci w krótkich spodenkach ze sztandarami to niemieccy chłopcy z Hitlerjugend, ci katujący olkuszan w krwawą środę żandarmi to Niemcy, ci umundurowani ludzie na placu przed ekonomikiem podczas wysiedlenia z Olkusza żydów to w większości Niemcy. Ukraińców i innych „nazistów” można policzyć na palcach jednej ręki. Apeluję, aby przez używanie takich słów, jak „naziści” nie przyczyniać się do zafałszowywania historii. Powodzenie nazizmu przez cały jego okres istnienia w Niemczech i sukcesy Hitlera w Europie zawdzięczamy Niemcom, którzy gremialnie nazizm popierali. Liczę, że to wyjaśnienie zostanie opublikowane a mój pierwszy post właściwie zrozumiany. Układanie poprawnych stosunków ze współczesnymi Niemcami nie może odbywać się kosztem prawdy. „Czerwona orkiestra” i cała antyhitlerowska opozycja w Niemczech to wielkie NIC- taka jest prawda.

Historyk wpółczesny
Historyk wpółczesny
10 lat temu

Ten tekst powtarzam jest wyrazem sprzeciwu wobec nie nazywania rzeczy po imieniu. Stąd potem mamy takie wypowiedzi, jak prez. Obamy o polskich obozach koncentracyjnych, antypolskie filmy, gdzie pokazuje się, że na Pawiaku rozstrzeliwali żołnierze w rogatywkach lub w których wybiela się Niemców i jednocześnie przedstawia się Polaków jako żydożerców i potencjalnych szmalcowników. Musimy pamiętać, że gdyby nie przegrywane przez Niemców bitwy nigdy nie doszłoby nawet do próby zamachu na Hitlera w lipcu 1944 roku. Historia w tym przypadku jest prosta. Jednostkowe przykłady oporu Niemców przed hitleryzmem nie zmażą z tego narodu winy za wojnę i miliony jej ofiar. sądząc z minusów pod moim pierwszym postem wnoszę, że większość jego czytelników potrafi tylko zrozumieć co pisze w ich dowodzie osobistym, bo tam chyba jest wszystko czarno na białym. Większy wysiłek intelektualny jest chyba ponad ich siły. Nie zdziwmy się, że wkrótce tak się będzie pisać w nowych podręcznikach.

Historyk wpółczesny
Historyk wpółczesny
10 lat temu

Szanowna Pani Redaktor. W pełni doceniam Pani wysiłek na rzecz przybliżania Olkuszanom historii naszego regionu. Jest mi niezmiernie przykro, że albo nie zrozumiała Pani mojego wpisu, który należy rozumieć jako ironię będącą wyrazem protestu przeciwko zastępowaniu słowa „Niemcy”, nazwą naziści. Prawda jest taka droga Pani, że Niemcy w demokratycznych wyborach poparli NSDAP w 1933 roku i gremialnie popierali Hitlera i wszystkie jego działania aż po jego kres w bunkrze pod kancelarią Rzeszy w Berlinie. Tej prawdy nie zasłoni używanie eufemizmów w rodzaju naziści. W okupowanej Polsce najliczniejszymi nazistami byli Niemcy i to niemieccy w swej zdecydowanej większości zbrodniarze eksterminowali Polaków i Żydów, a już w olkuskiem z całą pewnością. Nie interesuje mnie jak zareagują na to współcześni Niemcy, ale muszą mieć świadomość tego, że wyłącznie dzięki nim możliwe było dokonanie zbrodni na tak masową skalę. Mogę tylko się dziwić, że ktoś mój poprzedni tekst mógł potraktować inaczej.

PXT
PXT
10 lat temu

Historyk powinien być „historyczny” nie współczesny. Współczesność powinna poczekać na swoją kolejkę przejścia do historii. 🙂

PIOTR NOGIEĆ
PIOTR NOGIEĆ
10 lat temu

[quote name=”Emilia Kotnis-Górka”]… Historia składa się z dobrych i złych momentów oraz faktów, które po latach oceniamy negatywnie (chociaż w tym przypadku ocena już wtedy mogła być jednoznaczna). W moim odczuciu powinniśmy znać jedne i drugie.[/quote]
Osobiście nie mam nic do współczesnych Niemców, szanuję ich, cieszę się z Polsko – Niemieckiej współpracy i wymiany, ale prawda historyczna była i jest jedna, mamy pełne prawo o tym pisać, oczywiste fakty przypominać i przedstawiać, jest to nasz obowiązek. Oczywiście całkowicie popieram odpowiedź koleżanki Emilii.

emilia
emilia
10 lat temu

[quote name=”Historyk współczesny”]Jestem oburzony tym, że na kilku zdjęciach jest przedstawiony budynek z napisem Deutsches Haus, mało tego zdjęcia te tez są podpisane w taki sam sposób. uważam, że napis ten powinien być wyretuszowany, a podpisy pod zdjęciami przedstawiającymi ten budynek powinny brzmieć ” Dom Nazistowski” . Powszechnie wiadomo, że Adolf Hitler doszedł do władzy w wyniku zbrojnego zamachu stanu, bezpośrednio po tym, jak 98% Niemców powiedziało jego partii NSDAP – „NIE! ” w wolnych, demokratycznych wyborach do Reichstagu. Powszechnie też znana jest działalność niemieckiego, antynazistowskiego ruchu oporu w Niemczech, gdzie miliony Niemców było eksterminowanych w obozach koncentracyjnych. Nawet Wehrmacht zbuntował się w lipcu 1944 roku przeciw tyranowi, ale SS,tj.naziści choć tak mało liczni byli wyposażeni w nowoczesna broń i masowy bunt Wehrmachtu się nie udał.Apeluję,by do opisywania zdjęć zatrudniać nowoczesnych historyków a nie zapyziałych historyków starej daty. Inne zdjęcia są dobrze podpisane.[/quote]

Ten „zapyziały historyk starej daty” to ja – Emilia Kotnis-Górka. To ja gromadzę zdjęcia, opracowuję podpisy, które dzięki mieszkańcom mogę zmieniać, jeśli są nieprawidłowe. Co się tyczy Pańskiego komentarza – nie mogę sobie pozwolić na retuszowanie dokumentów historycznych, a usunięcie napisu byłoby fałszowaniem historii. W budynku dzisiejszego magistratu był Deutsches Haus i już tego nie zmienimy. Taki napis tam widniał, więc nie widzę powodu pisania nazwy po polsku.

Historia składa się z dobrych i złych momentów oraz faktów, które po latach oceniamy negatywnie (chociaż w tym przypadku ocena już wtedy mogła być jednoznaczna). W moim odczuciu powinniśmy znać jedne i drugie.

Z wyrazami szacunku
EKG

Historyk współczesny
Historyk współczesny
10 lat temu

Jestem oburzony tym, że na kilku zdjęciach jest przedstawiony budynek z napisem Deutsches Haus, mało tego zdjęcia te tez są podpisane w taki sam sposób. uważam, że napis ten powinien być wyretuszowany, a podpisy pod zdjęciami przedstawiającymi ten budynek powinny brzmieć ” Dom Nazistowski” . Powszechnie wiadomo, że Adolf Hitler doszedł do władzy w wyniku zbrojnego zamachu stanu, bezpośrednio po tym, jak 98% Niemców powiedziało jego partii NSDAP – „NIE! ” w wolnych, demokratycznych wyborach do Reichstagu. Powszechnie też znana jest działalność niemieckiego, antynazistowskiego ruchu oporu w Niemczech, gdzie miliony Niemców było eksterminowanych w obozach koncentracyjnych. Nawet Wehrmacht zbuntował się w lipcu 1944 roku przeciw tyranowi, ale SS,tj.naziści choć tak mało liczni byli wyposażeni w nowoczesna broń i masowy bunt Wehrmachtu się nie udał.Apeluję,by do opisywania zdjęć zatrudniać nowoczesnych historyków a nie zapyziałych historyków starej daty. Inne zdjęcia są dobrze podpisane.

enigma1952
enigma1952
10 lat temu

„Nawet idiota ma prawo do tego, aby opowiedzieć swoją bajkę”..!
Wasz obłudny bełkot i „szczere” oraz „przemyślane” opinie tyle mnie obchodzą, co los tych wytępionych w Olkuszu szczurów i insektów. „Lepiej milczeć, niż nic nie mówić”..!, „Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla”..!
I to by było na tyle..!

poprawiacz
poprawiacz
10 lat temu

[quote name=”Hugo Knote”]Do Jana
Ja przynajmniej mam odwagę mówić, co myślę [/quote]

Z tym myśleniem to grubo, ale to grubo, przesadziłeś!
Ty po prostu (moderacja) jesteś, sądząc po twoich wpisach, i jeszcze do tego na tyle głupi, żeby się z tą twoją tępotą afiszować na forum.Większy wsytd ty przynosisz Olkuszowi niż ten przedwojenny brud i szczury.

enigma1952
enigma1952
10 lat temu

Do Jana
Ja przynajmniej mam odwagę mówić, co myślę i do czego jestem przekonany a Pan szanowny drogi adwersarzu żyje w kłamstwie i ułudzie oraz bezmyślnie zapożyczonej poprawności politycznej z USraela. Pragnę szanownego Pana uświadomić, iż Olkusz przed wojną był z małymi wyjątkami miastem zapyziałym, zaszczurzonym i pełen wszelkiego ohydnego i niechcianego robactwa. Natomiast o higienie, sanitariatach, kanalizacji już nie wspomnę. Przypisywanie mi antysemityzmu oraz gloryfikowanie wojny z okupacją włącznie jest nadużyciem z Pana strony. A tak gwoli ścisłości nie ma większych antysemitów niż sami „starsi bracia w wierze”. Radziłbym poczytać troszkę innych opracowań niż tylko te z wiadomej Panu Gminy.

Jan
Jan
10 lat temu

Od Hugo Knote cuchnie na kilometr antysemityzmem. Brzydzę sie takimi ludźmi. To ciężka ułomność moralna i powinno się usuwać takich delikwentów z przestrzeni forum dyskusyjnego, a przynajmniej ignorować takie podłe prowokacje i nie wdawać się z takim kimś w dyskusje. Panie Knote pan jesteś biednym człowiekiem bo nic pana w domu nie nauczyli nawet kszty przyzwoitości pan nie posiadasz, Dezynfekcja dezynsekcja jak można tak pisać o eksterminowanych ludziach. To jest potworne i nieludzkie. Żal mi ciebie człowieku, niech Bóg ci wybaczy.

Belfer
Belfer
10 lat temu

Wielka rola tego cyklu w promowaniu historii naszego miasta i, jakby nie bylo, edukacji mieszkanców. Serdeczne gratulacje i podziękowanie za poświęcony czas.

asd
asd
10 lat temu

A kasztany rosną do dzisiaj,kto by pomyślał.

Przemek
Przemek
10 lat temu

[quote name=”Hugo Knote”][quote name=”wkurzony”][quote name=”Hugo Knote”]Pomijam fakt okrutnej i bezprecedensowej okupacji, co nie jest bez znaczenia, lecz mimo wszystko coś dobrego i pozytywnego po sobie zostawili.[/quote]
a konkretnie co masz na mysli ? potomków okupanta ?[/quote]
Nie, nie jestem poprawny politycznie i mało mnie to zresztą obchodzi, lecz trzeba docenić zaprowadzony porządek, dezynfekcję i dezynsekcję. Co mam na myśli: „mądrej głowie dość po słowie”.[/quote]
Spróbuję najłagodniej jak potrafię choć pewnie moderacja i tak tego nie przepuści. Usiądź wygodnie, popatrz uważnie np. na zdjęcie nr 18 i zastanów „mądra głowo” o jakich pozytywach ty piszesz?

Przemek
Przemek
10 lat temu

[quote name=”Hugo Knote”][quote name=”wkurzony”][quote name=”Hugo Knote”]Pomijam fakt okrutnej i bezprecedensowej okupacji, co nie jest bez znaczenia, lecz mimo wszystko coś dobrego i pozytywnego po sobie zostawili.[/quote]
a konkretnie co masz na mysli ? potomków okupanta ?[/quote]
Nie, nie jestem poprawny politycznie i mało mnie to zresztą obchodzi, lecz trzeba docenić zaprowadzony porządek, dezynfekcję i dezynsekcję. Co mam na myśli: „mądrej głowie dość po słowie”.[/quote]

Nie życzę ci, żeby kiedykolwiek ktoś w ten sposób posprzątał twoje mieszkanie choć w głowie porządek by ci się przydał. Nic nie usprawiedliwia tej wojny.

aaaaaa
aaaaaa
10 lat temu

KURDE MOCNE ZDJECIA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

enigma1952
enigma1952
10 lat temu

[quote name=”wkurzony”][quote name=”Hugo Knote”]Pomijam fakt okrutnej i bezprecedensowej okupacji, co nie jest bez znaczenia, lecz mimo wszystko coś dobrego i pozytywnego po sobie zostawili.[/quote]
a konkretnie co masz na mysli ? potomków okupanta ?[/quote]
Nie, nie jestem poprawny politycznie i mało mnie to zresztą obchodzi, lecz trzeba docenić zaprowadzony porządek, dezynfekcję i dezynsekcję. Co mam na myśli: „mądrej głowie dość po słowie”.

emilia
emilia
10 lat temu

[quote name=”poprawiacz”]28. to nie Olkusz! egzekucja gdzieś na Mazowszu, bodajże Ożarów?

29. nie „Krwawa Środa”, ale wysiedlenie Żydów w czerwcu 1942[/quote]

Co do tych dwóch zdjęć miałam właśnie wątpliwości. Dziękuję za poprawkę. Już naniesiona, a zdjęcie z egzekucji usunęłam, bo nie dotyczy Olkusza. Pozdrawiam.

Przemek
Przemek
10 lat temu

[quote name=”Maciek”]Nie naziści, tylko Niemcy. Nie ma takiego kraju jak Nazlandia, czy Nazia. To są i byli Niemce.[/quote]

W zasadzie jestem zwolennikiem nazywania rzeczy po imieniu. Jednak musimy pamiętać, że zarówno w skład armii sowieckiej jaki i np. Waffen SS wchodziły różne narodowości, dlatego w kontekście okupacji mówienie tylko o Niemcach czy Rosjanach byłoby nieprecyzyjne. Każdemu kto na lekcjach historii nie strzelał ze staników koleżanek nie trzeba tłumaczyć jaka była rola poszczególnych narodów podczas wojny.

wkurzony
wkurzony
10 lat temu

[quote name=”Hugo Knote”]Pomijam fakt okrutnej i bezprecedensowej okupacji, co nie jest bez znaczenia, lecz mimo wszystko coś dobrego i pozytywnego po sobie zostawili.[/quote]
a konkretnie co masz na mysli ? potomków okupanta ?

haus
haus
10 lat temu

[quote name=”slav”]Może po prostu niemieccy naziści?
Niby słówka…..[/quote]

Niemcy – naród niemiecki. Nazistów popierało 99% ludności niemieckiej.

Emilian
Emilian
10 lat temu

Pisanie „naziści” to dowód na autocenzurę ,a to gorsze od cenzury.

PXT
PXT
10 lat temu

[quote name=”slav”]Może po prostu niemieccy naziści?
Niby słówka…..[/quote]
Rasa panów. Nie tylko nazistowski mundur niemiecki powodował, że ten kogo on okrywał, od razu czuł się panem nad innymi. Do dziś istnieje ten syndrom munduru, wystarczy oblec w niego zwykłego buraka i już czuje się on panem i kto wie czy z lubością by nie miał ochoty rozstrzeliwać, gdyby tylko okoliczności temu sprzyjały.

Młody
Młody
10 lat temu

[quote name=”slav”]Może po prostu niemieccy naziści?
Niby słówka…..[/quote]

A tych niemieckich nazistów, ich ideologie i ich działania popierało 99,9 % społeczeństwa niemieckiego więc śmiało mozna powiedzieć że wszyscy ówcześni niemcy to naziści …

slav
slav
10 lat temu

Może po prostu niemieccy naziści?
Niby słówka…..

iwa
iwa
10 lat temu

[quote name=”mieszczanin”]Po raz kolejny bardzo interesujacy materiał. nigdy wczesniej nie widzialem tych zdjec. zrobily na mnie duze wrazenie – szczegolnie te flagi w naszym miescie. smutne dzieje ale warte przypomnienia.[/quote]
ja już oglądałam zdjęcia, nawet wykorzystałam i bardzo się bałam, ze o nich ludzie zapomną, że nikt się już historią nie interesuje – dziękuję

poprawiacz
poprawiacz
10 lat temu

[quote name=”Hugo Knote”]Pomijam fakt okrutnej i bezprecedensowej okupacji, co nie jest bez znaczenia, lecz mimo wszystko coś dobrego i pozytywnego po sobie zostawili.[/quote]

ciebie? 😆

poprawiacz
poprawiacz
10 lat temu

28. to nie Olkusz! egzekucja gdzieś na Mazowszu, bodajże Ożarów?

29. nie „Krwawa Środa”, ale wysiedlenie Żydów w czerwcu 1942