– Przyjaźń jest jak wino, im starsza tym lepsza – te słowa burmistrz Schwalbach am Taunas Christiane Augsburger, wypowiedziane podczas sobotniej konferencji podsumowującej 15- letnią współpracę między Olkuszem, a tym niemieckim miastem chyba najlepiej oddają atmosferę ostatniego spotkania w Miejskim Ośrodku Kultury. Jubileusz partnerstwa był okazją zarówno do podsumowań jak też i wspomnień. Dzień 15 września był szczególny dla wszystkich, którzy od 1997r. wspólnie budują międzynarodową przyjaźń.
Goście z Niemiec w Olkuszu przebywali od ubiegłej środy. Ich kalendarz podczas wizyty w naszym mieście był napięty. W trakcie pobytu spotkali się z władzami, zwiedzili również najpiękniejsze zakątki naszego regionu. Nawet i Kraków nie jest im już obcy. Oprócz licznych atrakcji, mieszkańcy Schwalbach mogli również liczyć na integrację w domowych zaciszach zaprzyjaźnionych rodzin. Wszystko odbyło się według sprawdzonego i lubianego scenariusza.
Tegoroczna wizyta niemieckiej delegacji miała niezwykły charakter. Wszak niecodziennie nadarza się okazja do świętowania. Uroczysta konferencja, a podczas niej wystąpienia znamienitych gości stały się głównym punktem partnerskiego jubileuszu.
Miłą uroczystość w sali kinowej olkuskiego MOK-u rozpoczęła oda ,,Do radości” wykonana przez podopiecznych Wiesława Barana. Później próbkę swoich nietuzinkowych umiejętności dali młodzi skrzypkowie z olkuskiej Szkoły Suzuki, kierowanej przez Elżbietę Pałkę. Po artystycznych prezentacjach przyszedł czas na część oficjalną sobotniej gali.
Jako pierwszy głos zabrał burmistrz Dariusz Rzepka. W swoim wystąpieniu gospodarz miasta wrócił do początków współpracy między Olkuszem a Schwalbach am Taunus. – Była to niezwykle cenna inicjatywa, dająca szansę mieszkańcom obu miast na aktywne włączenie się w działania rządów Polski i Niemiec, mające na celu zburzenie historycznych i kulturowych murów. Była to również niepowtarzalna szansa do zbliżenia sąsiadujących ze sobą narodów – mówił Dariusz Rzepka. Kontynuując zapewniał, że plany i zamierzenia udało się spełnić. Międzynarodowa przyjaźń przyniosła wymierne efekty, a wzajemna współpraca może w niewielkim, ale jakimś na pewno stopniu przyczyniła się do przystąpienia Polski w struktury Unii Europejskiej. – Nie ulega wątpliwości, jak istotną rolę w politycznej i gospodarczej współpracy państw członkowskich odgrywają przyjazne relacje ich obywateli – dodał burmistrz Olkusza. W bardzo podobnym tonie o znaczeniu partnerstwa w budowę przyjaźni między różnymi narodowościami w swoim wystąpieniu wypowiedziała się Christiane Augsburger. – Z obywatelami jako fundamentem stworzyliśmy wspólną przyszłość dla przyszłych pokoleń. Nie jest to wyzwanie czy zadanie z którym musimy i się zmierzyć. To również ogromna przyjemność angażować się w partnerstwo – zapewniała burmistrz Schwalbach am Taunus. Augsburger wróciła pamięcią także do okresu II wojny światowej. Przyznała, że tamte dramatyczne wydarzenia zna jedynie z opowiadań rodziców i dziadków. Burmistrz żywi również ogromną nadzieję, że cierpienia, na jakie niegdyś Niemcy skazały sąsiednie narody, już nigdy nie powrócą. Gwarantem tego jest Wspólnota Europejska. Słowa trafne, ale i sentymentalne, przez widownię zostały przyjęte w owacyjny sposób.
Władza władzą, jednak trudno byłoby sobie wyobrazić obecne relacje na linii Olkusz – Schwalbach am Taunus bez postaci Genowefy Bugajskiej i Güntera Pabsta, a więc przewodniczących stowarzyszeń zajmujących się organizacją międzynarodowego partnerstwa obu miast. Pani Bugajska w swoim krótkim, lecz rzeczowym wystąpieniu wskazywała na budowanie przyjaznych relacji poprzez pokonywanie historycznych i kulturowych barier. Głośno było także o konieczności przełamywania najczęściej krzywdzących stereotypów Polaka i Niemca, jakie obecnie dominują wśród społeczności zarówno polskiej jak i niemieckiej. Pabst natomiast sięgnął nieco dalej pamięcią, ukazując niedoścignioną rolę „Solidarnośći” w przemiany jakie pod koniec XX wieku dokonały się w Europie. Oczywiście i w tym przypadku nie mogło zabraknąć podziękowań kierowanych pod adresem wszystkich ludzi zaangażowanych w partnerstwo i tworzenie nowych horyzontów dla młodych pokoleń. Zdaniem większości to właśnie ludzie młodzi i perspektywiczni są przyszłością integracji europejskiej. To właśnie młodym poświęcono wiele uwagi podczas sobotniej konferencji. Na scenie z niemiecką poezją zaprezentowali się uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego, taneczne talenty pokazały dziewczyny z Gimnazjum nr 3, swoje „pięć minut” mieli także uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4. Ze strony niemieckiej, akrobatyczny występ dała młodzieżowa mistrzyni Hesji w gimnastyce artystycznej.
Partnerstwo ma różne wymiary, nie tylko polityczne. Wie o tym dobrze Anke Kracke, dyrektor Kulturkreis Schwalbach am Taunus GmbH. Poprzez przypomnienie licznych inicjatyw muzycznych i tych z zakresu sztuk pięknych Kracke wyraziła jednocześnie wdzięczność za nienaganną współpracę dla wszystkich artystów i dyrektor olkuskiego MOK-u, Grażyny Praszelik – Kocjan. Miejsce przy mównicy zajął też konsul generalny Niemiec dr Werner Köhler oraz Angela Fagnoni – burmistrz Pontenure, włoskiego partnera Olkusza. Gratulacje i najlepsze życzenia na kolejne lata równie owocnej współpracy złożyli również Posłanka na Sejm Lidia Gądek i Starosta Olkuski Jerzy Kwaśniewski. Na zakończenie nieco folkloru w podniosłą atmosferę wnieśli członkowie zespołu „Pomorzany” i reaktywowany Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Olkuskiej.
Tę część zakończyło pamiątkowe zdjęcie, na którym znaleźli się niemal wszyscy bohaterowie, bez których dzień 15 – lecia współpracy nigdy by nie nastał. Po skromnym bankiecie oraz po obejrzeniu wystawy fotografii upamiętniającej kilkanaście lat partnerstwa delegacje Olkusza, Schwalbach am Taunus i Pontenure równym krokiem ruszyły na Stary Cmentarz, gdzie przed pomnikiem pomordowanych w hitlerowskich obozach i więzieniach złożyły kwiaty, w kolorach barw narodowych trzech państw. – Historia dotycząca naszych krajów nie jest łatwa. Musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby przyszłość była lepsza – mówił z przekonaniem burmistrz Dariusz Rzepka.
Organizatorem jubileuszowych obchodów 15 – lecia partnerstwa Olkusza i Schwalbach am Taunus byli: Miasto i Gmina Olkusz, Stowarzyszenie Miasta Partnerskie, Miejski Ośrodek Kultury oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.
Fot: własne i UMiG Olkusz
[quote name=”Głupi Niemiec”][quote name=”Maria Konopnicka”]Nie będzie niemiec pluł nam w twarz
I dzieci nam germanił..[/quote]
Hej Ty, mądry Polaku, to dlaczego przez dziesięciolecia to miliony mądrych Polaków przyjeżdżało na nas, głupich Niemców na zarobek? Ile tysięcy domów pobudowaliście za marki, ile gospodarstw utrzymaliście na wysokim poziomie w czasach socjalizmu i posocjalistycznej nędzy? Dzięki komu zobaczyliście jak żyje się na świecie? Skąd mieliście nowoczesne europejskie dobra? To nie my, głupi Niemcy, doiliśmy was ze złotówek, było dokładnie na odwrót, Wy, mądrzy Polacy.[/quote]
Tu paru kolegów wpisało się z mniejszymi czy większymi, ale jednak, jakby nie kombinować, przejawami inteligencji, skoro dla kolegi jest to za wysoki poziom, niech kolega omija takie wątki
[quote name=”Maria Konopnicka”]Nie będzie niemiec pluł nam w twarz
I dzieci nam germanił..[/quote]
Hej Ty, mądry Polaku, to dlaczego przez dziesięciolecia to miliony mądrych Polaków przyjeżdżało na nas, głupich Niemców na zarobek? Ile tysięcy domów pobudowaliście za marki, ile gospodarstw utrzymaliście na wysokim poziomie w czasach socjalizmu i posocjalistycznej nędzy? Dzięki komu zobaczyliście jak żyje się na świecie? Skąd mieliście nowoczesne europejskie dobra? To nie my, głupi Niemcy, doiliśmy was ze złotówek, było dokładnie na odwrót, Wy, mądrzy Polacy.
[quote name=”uczestnik”]…Mam na myśli ówczesnego Burmistrza Olkusza Andrzeja Ryszkę, który podpisywał porozumienie o współpracy pomiędzy Olkuszem a miastem niemieckim Schwalbach am Taunas , Burmistrza Janusza Dudkiewicza, i jego zastępcy Jana Orkisza, którzy także wnieśli swój wkład w tą współpracę. Szkoda,że tak szybko zapominamy i zarazem przekazujemy niepełna prawdę.[/quote] Od jakiegoś czasu prawda w Olkuszu jest przejściowa, zależnie od tego kto jest u koryta. A swoją drogą co na jubileuszu współpracy ze Schwalbach robili Włosi, pupilki Rzepki???!!!
Nie będzie niemiec pluł nam w twarz
I dzieci nam germanił..
[quote name=”tekst”] Historia dotycząca naszych krajów nie jest łatwa. Musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby przyszłość była lepsza – mówił z przekonaniem burmistrz Dariusz Rzepka. [/quote] Rzepka, kiedy to było, nie kompromituj się do reszty, ponuraku.
Oddajcie nam Baczyńskiego!!!
Ja jestem Pan Maleńczuk, syn Edwarda
Moja głowa to bomba, a pięść to petarda
Ja nie gram rock’n’rolla – rock’n’roll to syf!
Homo znaczy człowiek, a twist to twist
Nie dla mnie przyjaźń polsko – niemiecka.
Niemców nienawidzę od dziecka.
Cyt. :”Tę część zakończyło pamiątkowe zdjęcie, na którym znaleźli się wszyscy bohaterowie, bez których dzień 15 – lecia współpracy nigdy by nie nastał.”
Niestety nie ma wszystkich na zdjęciu ,nazwanych bohaterami, którzy rozpoczynali tę współpracę , nie było ich także na uroczystościach związanych z 15 leciem. Mam na myśli ówczesnego Burmistrza Olkusza Andrzeja Ryszkę, który podpisywał porozumienie o współpracy pomiędzy Olkuszem a miastem niemieckim Schwalbach am Taunas , Burmistrza Janusza Dudkiewicza, i jego zastępcy Jana Orkisza, którzy także wnieśli swój wkład w tą współpracę. Szkoda,że tak szybko zapominamy i zarazem przekazujemy niepełna prawdę.