r piasnik

ARTUKUŁ SPONSOROWANY

Szanowni Państwo, jak wiemy Gmina Olkusz od wielu lat przeżywa głęboką zapaść gospodarczą. Miasto się nie rozwija, społeczeństwo ubożeje, co gorsza ci, którzy powinni zadbać o dobro mieszkańców, od lat nie spełniają pokładanych w nich nadziei.

Niestety władze miasta zamiast dbać o rozwój gospodarczy i wspierać olkuskie rodziny, szukają pieniędzy w coraz skromniejszych portfelach mieszkańców. Od początku roku zabiegałem o wprowadzenie ulg w opłatach za śmieci dla rodzin wieloosobowych. Ulgi takie funkcjonują już w setkach polskich gmin. Pod koniec marca, po ciężkich bojach, Rada Miejska zdecydowała się je w końcu przyjąć. Jednak już po dwóch miesiącach, na czerwcowej sesji radni, którzy wcześniej poparli mój wniosek, zmienili zdanie. Pozwoliło to burmistrzowi Rzepce odebrać olkuskim rodzinom przyznane wcześniej ulgi. Niestety nikt oprócz mnie w Radzie Miejskiej nie zagłosował przeciw ich likwidacji.

Dużym problemem Olkusza jest brak odpowiedniej polityki przestrzennej. Z prośbą o interwencję w tej sprawie zwracają się do mnie liczni właściciele gruntów, którzy chcieliby je przekształcić na tereny mieszkaniowe lub komercyjne, jednak od lat nie mogą się o to doprosić. Niekorzystne dla rozwoju gospodarczego są również wysokie podatki pobierane przez gminę od właścicieli, którzy sprzedadzą grunty w okresie do 5 lat od ich przekształcenia. W związku z tym, wystosowałem do burmistrza dwie interpelacje, w których apelowałem o zmiany w tych kwestiach. Niestety burmistrz Rzepka nadal nie chce zmieniać przeznaczenia wielu doskonale zlokalizowanych terenów (m.in. wzgórz za szpitalem), odrzucił również moją propozycję obniżenia gminnych podatków pobieranych od sprzedających nieruchomości: opłaty adiacenckiej i renty planistycznej z 30% do 10%.

Jak widać rozwój gospodarczy ma dla olkuskich władz znaczenie marginalne, a pieniądze publiczne trwoni się na wielką skalę, m.in. przez fatalnie realizowane remonty dróg, czy wielomilionowe wydatki na mało istotne dla mieszkańców cele.

Innym ważnym problemem naszej gminy, jest kwestia zbliżającego się zamknięcia kopalni Olkusz. Okazuje się, że gmina wciąż nie jest na to odpowiednio przygotowana, zarówno w kwestii zabezpieczenia mieszkańców przed podtopieniami, jak i zapewnienia nowych źródeł wody pitnej dla miasta. W związku z tym pytam: na co czeka burmistrz?

Szanowni Państwo, Olkusz ma wielki potencjał, który dzięki odpowiednim decyzjom musimy wreszcie dobrze wykorzystać. Jak widać jednym z większych problemów naszej gminy jest zaściankowy sposób myślenia, który sprowadza Olkusz do roli biednej prowincji. Mocno wierzę w to, że może być inaczej. Serdecznie dziękuję za liczne dowody sympatii i wsparcie, jakiego mi Państwo udzielacie. Razem jesteśmy siłą, która może zmienić Olkusz.

                                                                                             Z poważaniem
                                                                                             Roman Piaśnik
                                                                                             Radny Rady Miejskiej w Olkuszu

{jcomments off}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
gg
gg
10 lat temu

przyganiał kocioł garnkowi……